Shania Twain: sexuálne zneužívanie, chudoba a nakoniec obrovská sláva

Shania Twain: sexuálne zneužívanie, chudoba a nakoniec obrovská sláva

Eilleen Regina Edwards (*1965), ktorú svet pozná pod pseudonymom Shania Twain, je kanadská speváčka a pesničkárka. Síce sa to nezdá, ale počas svojej kariéry predala viac než 100 miliónov nahrávok, čo z nej robí suverénne najúspešnejšiu umelkyňu v Kanade v žánre country, ale patrí tiež medzi najlepšie predávajúcich sa umelcov všetkých čias. Jej úspechy jej vyniesli označenie Kráľovná country popu. Shania sa narodila v Timmins v provincii Ontario. So spevom začala v mladom veku. Jej prvý album nebol zrovna úspešný, ale keď začala spolupracovať so svojím neskorším manželom, producentom Robertom Johnom “Muttom” Lange, druhý štúdiový album The Woman in Me zaznamenal úspech. Predalo sa ho 20 miliónov nahrávok a získala zaň Grammy. Tretí “štúdiák” Come On Over sa stal najpredávanejším ženským albumom všetkých čias a zároveň najpredávanejším country albumom. Za songy z tohto albumu Shania získala až 4 Ceny Grammy. Aj štvrtý album Up! bol veľmi úspešný a získal v USA tzv. diamantový predaj.

V 2004 však Shania prestala s vystupovaním. Diagnostikovali jej Limskú boreliózu (ochorenie prenášajúce sa kliešťami) a dysfóniu, ochorenie, vďaka ktorému sa hlas stane dýchavičný, jemnejší a slabší. Toto trvalo až do 2011, keď Shania vyšla s novým singlom a urobila rozlúčkovú tour. No ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy a v 2017 Shania vydala ďalší, v poradí piaty štúdiový album a vydala sa na tour. Shania je tiež jednou zo speváčok, čo im na ceny nestačí vlečka. Má 5 Cien Grammy, 21 BMI Songwriter Awards, hviezdu na kanadskom chodníku slávy a aj na Hollywoodskom chodníku slávy. Je v kanadskej Hudobnej sieni slávy. Shania sa umiestnila na 10. priečke najpredávanejších umelcov všetkých čias.

Jej život však nebola žiadna sranda. Pochádza z rozvedenej rodiny, kde sa matka s otcom rozviedla, keď mala Shania dva roky. Matka sa vydala za Jerryho Twaina, ktorý si Shaniu a jej sestru osvojil. Rodina bola chudobná, za čo sa Shania hanbila a nikdy to v škole nepovedala, lebo sa bála, že by to viedlo k rozpadu rodiny. Nové manželstvo bolo búrlivé, otec matku niekedy bil. Matka zasa zápasila so záchvatmi depresie. Až neskôr vyšlo na povrch, že otčim Shaniu sexuálne a fyzicky zneužíval. Ako odpovedala na otázku, či bola sexuálne zneužívaná: “Ach, áno, sexuálne. Hm, hm. Nechcem ísť o tom do detailov. Nevadí mi, keď o tom hovorím, pretože si myslím, že je dôležité, aby ľudia pochopili, že sa to dá prežiť.”

Avšak jej život bol peklo. Otčim ju začal zneužívať, keď mala 10 rokov. Ako Shania hovorí: “Myslím, že sexuálne zneužívanie ide ruka v ruke s fyzickým a psychologickým zneužívaním, keď je to niekto, koho poznáte. Naučila som sa to odblokovať… Tí, čo zneužívajú, vás potrebujú manipulovať, či je to predtým alebo potom a ja som si povedala – Ok, s touto osobou nie je niečo v poriadku a táto osoba nie je dobrá.” Shania sa uzatvorila do seba. Bála sa, že sa rodina rozpadne, ak začne hovoriť o svojich pomeroch. Povedala: “Buď by som išla do domova a zachránili by ma alebo… zvážilo som to a pomyslela som si – Ak pôjdem do domova, všetci sa rozídeme – a tom by som nezniesla, takže sme všetci ostali spolu v dobrom aj zlom.”

Pomohla jej hudba. Shania bola veľmi plachá. Hovorí: “Bola som veľmi hanblivá, sociálne nemotorná. Cítila som sa neisto – nemala som veľa spoločného s inými deťmi pretože som bola hudobný “šprt”. Hanbila som sa za svoje pomery a ako sme vždy žili z ruky do úst, bojovali, aby sme zaplatili účty. Preto som skoro nikdy nezavolala priateľov ku mne domov. Veľmi skoro však začala byť hudba mojou terapiou, niečo, s čím som sa cítila bezpečne. Myslím, že vďaka tomu som to prežila a nie som blázon alebo na drogách.”

Napriek tomu, že Shania prežila skutočne hnusné detstvo, nevzdala to. Ako hovorí: “Tretina mojich príbuzných spáchalo v mladom veku samovraždu – a to nepreháňam. Mnoho z nich zomrelo predčasne kvôli zanedbaniu a alkoholizmu.” Keď sa jej pýtali, či sa chcela stať hudobnou hviezdou, odpovedala: “Nie, chcela som uniknúť. Pred všetkým. Násilným domovom. Napätím. Hladu. Keď ste hladný, nemôžete s tým nič urobiť, len sa od hladu odpútať. Funguje to. Je to terapeutické. Mnoho detí sa hrá s bábikami. Ja som sa hrala so slovami a hudbou.” Od 8 rokoch spievala po baroch, aby zarobila na účty, ktoré rodina platila. Nerobila to rada. Povedala: “Nenávidela som chodiť do barov a byť s opilcami. No milovala som hudbu a prežila som to.”

Ak sa hovorí, že nešťastie v detstve mnohých dovedie k alkoholu či drogám, u Shanii to neplatí. Alkohol Shania nemusí. Keď mala 16, otčim ju nechal piť až do okamihu, než sa pozvracala. Okrem toho nedroguje, nikdy nefajčila a dokonca neje ani mäso – tvrdí, že odkedy sa takto rozhodla, má viac energie. Vyžaruje z nej pokoj a harmónia. Tvrdia o nej, že má perfektnú tvár. Je dôkazom, že každý si je strojcom svojho šťastia. Hoci prežila peklo, dnes žije v spokojnom manželstve a vychováva svojho syna. Až rozprávkové vyvrcholenie tak šialeného detstva a dospievania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.