Vedeli ste, že tieto songy sú o drogách?

Vedeli ste, že tieto songy sú o drogách?

Modernou, najmä rockovou muzikou, sa ako tenká červená niť vinie problematika drog. Hudobníci si uvedomujú problém drog, často si prešli sami závislosťou, a tak aj na túto tému skladajú songy. Častokrát sa však takéto texty iba ťažko dešifrujú, čo s tým chcel umelec povedať. Vedeli ste, že nasledujúce songy sú o drogách?

 

Bad – U2


Kapela U2 s lídrom Bonom Voxom sa vyhýba drogám v reálnom živote. No song Bad o drogách je. Song vznikol pôvodne ako improvizácia gitaristu Edgea a pôvodne sa v nich nespomínali drogy. Bono však na koncertoch tvrdil, že song je o závislosti na heroíne. Ich priateľ Phil Lynott z Thin Lizzy zomrel po rokoch závislosti na heroíne v roku 1986. Bono bol sám svedkom heroínovej epidémie medzi mladými v Dubline v neskorých 70tych a skorých 80tych rokoch. Ako povedal: “Vzdali sa všetkého, čo im bolo sväté, kvôli drogám. Pokúšal som sa to opísať v tejto piesni, ako to bolo cítiť ten príval, uvoľnenie, potom hrozný spánok, ktorý prichádza s touto drogou a potom výkrik – Som hore, nespím! Vidím, čo sa deje.” S piesňou Bad, ktorú používali ako jednu z hlavných songov na koncertoch, sa stali slávnými najmä v USA.

 

Hurt – Nine Inch Nails/Johnny Cash


Pieseň Hurt je uvedomení si následkov a o ľútosti. Hurt obsahuje silný odkaz o tom, že by sme mali opatrne voliť veci v živote, pretože nič nie je horšie, ako keď vás onálepkujú, príde bolesť, choroba alebo smrť. Ostane nám len márna túžba, že sme sa mali rozhodnúť inak, keď sme mohli. Trent Renzor napísal túto pieseň na album Downward Spiral. Ako povedal: “Nie som hrdý na to, že sa nenávidím a nie som rád z toho, kto som. Možno je však skutočná ľudská komunikácia, ktorá skončí pozitívne, hoci všetko, čo bolo povedané, je negatívne.” Pieseň si vybral vtedy už starý Johnny Cash na album American IV, The Man Comes Around. Video k nej bolo veľmi silné, zobrazovalo starého Johnnyho, ktorý bilancuje svoj život. Ako sa vyjadril Trent, pieseň mu už nepatrila, Johnny jej dal nový život. Sám Johnny Cash o nej povedal: “Je to tá najlepšia protidrogová pieseň, akú som kedy počul.”

 

Toy Soldiers – Martika


Martika túto pieseň napísala o priateľovi, ktorý bol závislý na kokaíne. Song je o závislosti na droge, ktorá vás môže ovládať tak, ako deti ovládajú svoje hračky. Song Martiku preslávil. Mnoho rokov neskôr po ňom siahol Eminem, keď použil sample z nej na svoju pieseň Like a Toy Soldiers.

 

Under the Bridge – Red Hot Chili Peppers


RHCHP a drogy sú známa téma. Mnoho umelcov z tejto kapely bojovali s hroznými závislosťami. Spevák Anthony Kiedis túto pieseň napísal o svojej minulosti, keď bol závislý na heroíne. Opisuje svoju osamelosť, ktorá so závislosťou prišla. Most, ktorý sa v piesni spomína, je miesto, kam z času načas zašiel, aby si kúpil drogy a zdrogoval sa. Pieseň bola pôvodne iba veľmi osobnou básňou, ktorú Anthony napísal. Ich producent Rick Rubin ju však náhodou našiel a myslel si, že to bude skvelý song. Zvyšok je história, Under the Bridge je doteraz najslávnejším songom od RHCHP. Smutnou bodkou za celým príbehom je fakt, že gitarista Hillel Slovak, ktorý hral v začiatkoch v kapele, sa predávkoval drogami v 1988. Úspech piesne nakoniec viedol k odchodu Johna Fruscianteho, legendárneho gitaristu, ktorý si tiež prešiel silnou závislosťou, aby sa neskôr ku kapele opäť vrátil.

 

Morning glory – Oasis


Táto pieseň je z kultového albumu (What`s the Story) Morning glory?.  Je o niekom, kto je závislý na metamfetamínoch alebo kokaíne. Tento človek nemá šancu na dobrú budúcnosť, pretože je závislý. Hlavnou myšlienkou piesne je fakt, že sa človek musí zobudiť a uvedomiť si, že si ničí život a budúcnosť. Noel Gallagher napísal text. Pieseň spolu s Champagne Supernova a Wonderwall ich preslávila. No kapela Oasis sa nakoniec utopila v hádkach a zlobe medzi bratmi Gallagherovcami a skončila.

 

Master of Puppets – Metallica


Na koniec sme si nechali rockovú legendu Metallicu. Master of Puppets je jeden z ich kľúčových songov. V skutočnosti je, podobne ako Martikini Toy Soldiers, o drogách. Droga/Master kontroluje tvoj život. Viaceré odkazy sú v texte – napr. “chop your breakfast on a mirror” – teda “pripravuješ si žiletkou na zrkadle svoje raňajky”, čo je odkaz na spôsob užívania napríklad kokaínu. Puppet, teda bábka, je každý užívateľ drogy, ktorý je takto odkázaný na milosť či nemilosť drogy. Metallica má za sebou búrlivú drogovú minulosť. V ich prípade to bol alkohol, dokonca ich v začiatkoch prezývali Alcoholica.

 

Viaceré songy majú za sebou drogový príbeh. Speváci a muzikanti často opisujú zážitky z vlastného života a drogy sú v muzikantskom živote až prílíš časté. Mnoho spevákov prišlo o život práve kvôli drogám. Veru, drogy život v skutočnosti ničia. Niektorí umelci na to prídu skoro a dostanú sa zo závislosti. Potom o svojich príbehoch často spievajú. Iných si však nájde kvôli drogám smrť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.