U2: legenda, ktorá nepotrebuje drogy

U2: legenda, ktorá nepotrebuje drogy

U2, to nie je bežná kapela. To je rocková história. Keď v roku 1976 vznikli v írskom Dubline, nikto by si nepomyslel, že raz z nich bude jedna z najúspešnejších hudobných skupín všetkých čias. Kapela pozostáva od svojich začiatkov zo silnej štvorky, ktorá sa nezmenila – the Edge (sólová gitara, klávesy a druhý hlas), Adam Clayton (basová gitara), Larry Mullen Jr. (bubny a perkusie) a nakoniec to hlavné, Bono Vox (hlavný vokál a rytmická gitara). Kapela má za sebou nezmerné množstvo hitov – prakticky každý ich album ich mal niekoľko. Kapela je jedinečná nielen Bonovým nezameniteľným hlasom, ale tiež charakteristickým zvukom Edgeovej gitary.

Dnes by málokto povedal, že pôvodný teenagerský pokus šiestich chalanov bude úspešný. Navyše, vtedy chalani nemali žiadne skúsenosti a takmer nevedeli hrať. No už v 1980, už pod názvom U2, kapela vydáva debutový album Boy a v 1983 War ich vyniesli na prvú priečku britského hudobného rebríčka. Z tejto doby sú také hity ako Sunday Bloody Sunday či Pride(In the Name of Love). Kapela navyše vždy riešila aj sociálnu situáciu vo svete a v 1985 sa zúčastnila Live Aid. V 1987 prišiel The Joshua Tree a U2 dosiahli medzinárodnú slávu. Každý dnes pozná With or Without You či I Still Haven’t Found What I’m Looking For. Človek by si povedal, že kapela dosiahla vrchol a už bude len stagnovať. No to nie je prípad U2. Každý ich nový album je niečím jedinečný. V Achtung Baby sa inšpirovali znovuzjednotením Nemecka, prišli inšpirácie tanečnou muzikou (napr. album Pop). Neskôr sa okľukou vrátili ku koreňom. Dodnes kapela vydala 14 štúdiových albumov. Právom sú jednou z najpredávanejších hudobných skupín všetkých čias. Odhaduje sa, že predali 150 -170 miliónov nahrávok. Majú 22 Cien Grammy (viac než ktorákoľvek iná kapela v histórii), od 2005 sú v Rock and Rollovej sieni slávy. Rolling Stone ich zaradil na 22. priečku v rebríčku 100 Najväčších umelcov všetkých čias. U2 sú navyše známi svojou charitatívnou činnosťou. Spolu alebo ako jednotlivci podporili mnoho projektov ako Amnesty International či Jubilee 2000.

Zaujímavý je postoj kapely k drogám. Každú chvíľu sa objaví klebeta typu Bono je na drogách, rozpadol sa mu vzťah, Adam je alkoholik či Edgeove gitarové riffy mu píše niekto iný. Všetko z toho je, ako by povedali Američania, bullshit. Kapela sa pritom nevyhýba drogovým témam. Songy ako Bad či Running To Stand Still sú o ich domove v Dubline, ktorý bol zničený drogami, najmä heroínom. Je naivné myslieť si, že kapela nikdy nesiahla po akejkoľvek droge. Chalani sa netaja, že občas si vypijú trocha alkoholu a tiež sa nevyhýbajú nikotínu. No frontman Bono nikdy nebol na drogách, a už vôbec nie tvrdých. Páni z U2 videli evidentne v mladosti dosť strašných prípadov okolo seba, nielen doma ale tiež v biznise a to ich odradilo. Ako povedal na margo drog Bono: “Dávajú ti pocit, že všetko je super. Nemyslím, že veľká časť našej muziky je o tom, ako byť opitý… Drogy prinášajú iba falošný pocit. Nikdy by som neudrel nikoho, kto ich berie zodpovedne, ale nemám rád ľudí, čo sú otrokmi čohokoľvek.” Edge dodáva: “Všetko je to o tom, či sa berú drogy zodpovedne. Ja neviem. Jediný spôsob, ako sa vyhnúť riziku, je nikdy na ne nesiahnuť. Pravdou ale je, že vládna politika založená na lži a šokovej taktike nefunguje. Našej generácii tvrdili, že ak budeš fajčiť jointa, môžeš sa spontánne vznietiť Každý vrátane Clintona zistil, že to nie je pravda. Musíš hovoriť pravdu mladej generácii, aby ťa vôbec pustila do svojich myslí. Mladá generácia si vytvára vlastný pohľad na svet.”

Jediný z kapely, kto mal mierny drogový problém, bol Adam Clayton, ktorý bol závislý na alkohole. Kapela ho však podržala počas rokov, keď sa z problému dostával. Ako hovorí: “V našej kapele nebude nikto obeť. Domov prídeme buď všetci alebo nikto. Nikoho nenecháme len tak. Vďaka chalanom, že dodržali tento sľub a nechali ma v kapele.” Adam otvorene priznáva: “Som alkoholik, závislý, no nejakým spôsobom táto devastujúca vec na doviedla k tomuto skvelému životu, ktorý dnes mám… Je to iba o tom, že už nemôžem piť svojho priateľa alkohol. V určitom momente som ho musel zanechať a rozvinúť svoj plný potenciál.” Pomocnú ruku mu vtedy podali nielen kolegovia z kapely, ale aj Eric Claptom, ktorý mu natvrdo povedal, že potrebuje pomoc. Pete Townshend ho zasa navštevoval na rehabke. Chalani z kapely ho podporujú už 40 rokov. Ako Adam hovorí: “Viete, myslím, že ma mali rad skôr, než som sa ja naučil, ako sa mať rád.”

Chalani a hlavne Bono to majú v hlave krásne zrovnané. Sú si vedomí svojej slávy, no nezbláznili sa, ale ju používajú na dobré veci. Bono sa napríklad snaží pomáhať Afrike, aby sa zbavila svojich dlhov. Je spolu s Paulom McCartneym a Bon Jovim jednou z najvýznamnejších hudobných osobností v charite. Za svoje aktivity má napríklad Rád čestnej légie či rytiersky titul. U2 jednoznačne dokazuje, že obrovská rocková sláva nemusí ísť ruka v ruke s drogami Naopak, môže pomôcť naplniť mnoho dobrých zámerov. Ale na to treba mať zdravý rozum. A to páni z U2 rozhodne majú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.