Trent Reznor: špirála závislosti

Trent Reznor: špirála závislosti

Michael Trent Reznor (*1965) je geniálny americký hudobník, ktorý sa spája s kapelou Nine Inch Nails. Pravdou ale je, že Trent je NIN – je totálnym lídrom a dušou tejto kapely. Je spevák a multiinštrumentalista známy tým, že veľa pesničiek si vymyslí, naspieva a nahrá všetky nástroje a potom dá dohromady hudobníkov, ktorí ich interpetujú na živých vystúpeniach. Už prvý album so skupinou Nine Inch Nails Pretty Hate Machine mal komerčný úspech a kritika ho ospevovala. Okrem toho je Reznorovo meno spájané s viacerými skupinami ako Option 30, The Urge, Exotic Birds a iné. Práve Trent objavil a stál za úspechom Marilyna Mansona. Okrem toho má za sebou viacero soundtrackov, pričom za soundtrack k filmu The Social Network získal Oskara. Grammy získal tiež, za Best Score Soundtrack for Visual Media. V 1997 ho časopis Time zaradil medzi navplyvnejších ľudí na svete a Spin ho označil za “najvitálnejšieho umelca v hudbe.”

Trent mal k hudbe blízko odmalička. V 12 začal hrať na klavír a ako jeho starý otec poznamenal: “Hudba bola jeho život, odkedy bol maličký chlapec. Bol tak talentovaný.” Na strednej škole sa naučil na tenor saxofón a tubu. Prvé začiatky v hudbe boli ťažké, robil asistenta inžiniera a domovníka. No už vtedy prejavoval neuveriteľnú sústredenosť na cieľ. Ako povedal jeho bývalý zamestnávateľ: “Bol tak sústredený na všetko čo robil. Keď tento chlapík navoskoval podlahu, vyzerala úžasne.” Inšpiroval sa Princom a na prvé nahrávky Nine Inch Nails si nahral všetky nástroje okrem bubnov. Kľúčovým prvkom bol Trent neustále. Niet divu, že prvý album Pretty Hate Machine bol komerčne úspešný. Za song Wish, ktorý predviedli na festivale Lollapalooza získali NIN Grammy za Najlepšie heavy metalové vystúpenie.

Prišiel ďalší album The Downward Spiral, ktorý Trent nahral v dome, kde sa odohrala vražda Sharon Tate v štúdiu, ktoré si sám vybudoval a nazval ho Le Pig – podľa nápisu, ktorý vrahovia napísali krvou na stenu. No pri Downward Spiral za začala prejavovať jeho závislosť. Ako t sám popisuje: “The Downward Spiral bolo niečo akoby som mal v sebe bezodnú priepasť plnú hnevu a sebanenávisti a niečo som musel urobiť, inak vybuchnem. Myslel som, že to zvládnem tak, že to dám do mojej hudby, postavím sa pred publikum a vykričím na nich svoje emócie od pľúc no po chvíli sa to nedalo udržať, prevládli iné veci – drogy a alkohol.”

Trentove problémy sa začali hromadiť a začal sa utiekať k drogám a alkoholu, pričom hľadal útočisko od tlaku, ktorý na neho vyvíjali médiá, znáčka a dokonca on sám. Prišiel album The Fragile a Trent bol po krk v závislosti. Prihlásil sa na odvykačku, no keď ju dokončil, oznámili mu, že jeho stará mama zomrela. Trent bol úplne zdrvený a hľadal pomoc, dokonca aj u Davida Bowieho, ktorý si sám prešiel silnou závislosťou na kokaíne: “Keď som bol závislý a na dne a boli sme na turné s Bowiem – a bol to ten Bowie, ktorý sa dostal zo závislosti a mal šťastné manželstvo – bol som na vrchole závislosti a jeho vzťah voči mne bol vzťah mentora, veľkého brata, priateľa a tiež mi dal niečo ako šamanskú radu.” Odvykačka zafungovala, no  album bol úspešný a Trent sa rozhodol, že komerčný úspech oslávi drinkom. Tak znovu spadol do závislosti od alkoholu a drog.

Počas tour k albumu sa zhoršila Trentova závislosť. Trent sa predávkoval heroínom, pričom museli zrušiť dlhoočakávaný koncert. Krátko na to zastrelili jeho kamaráta technika zo štúdia, kde nahrával. Trent si uvedomoval, že jeho závislosť napomohla aj tejto smrti – zastrelil ho drogový gang. Tak sa prihlásil na odvykačku a zažil tzv. cold turkey – teda úplné prestanie brania drog, z čoho má Trent dodnes triašku a strašné spomienky.

Ako Trent hovorí: “Keď sa skutočne nechcete zbaviť závislosti na alkohole alebo drogách, nájdete hocijaké zdôvodnenie, prečo musíte robiť to čo robíte. Ja som to musel robiť, lebo to pomáhalo môjmu umeniu. Dosiahlo to bodu, keď bola smrť veľmi blízko. Nájsť odvahu hľadať vykúpenie malo pre mňa cenu, aj keby ma to malo stáť môj umelecký život. Pretože keby to neprestalo, stálo by ma to môj skutočný život.”

Trent je dnes čistý, ale takmer sa nedostal zo špirály sebanenávisti, depresií, samovražedných tendencií, alkoholu a drog. Ako hovorí: “Nie som teraz závislý a nepokúšam sa zabiť. Som za to veľmi vďačný.” V interview v roku 2005 po odvykačke povedal: “Musel som si ujasniť priority… Namiesto toho, aby som stále pracoval, urobil som si pár rokov prestávku, aby som si uvedomil, kto som a či chcem toto ďalej robiť. Bol som strašný závislák a musel som sa dať dokopy. Uvedomiť si, čo sa stalo.” Dnes má Trent rodinu so štyrmi deťmi a naďalej sa venuje hudbe. Vyzerá, že sa svojich démonov zbavil. No minulosť nevymaže. Ako hovorí: “Som Trent Reznor a som alkoholik. Ak je na blízku kokaín – dajte ho odo mňa preč. Hádzal som ho do seba na raňajky po lopatách.”

Zvláštnosťou je, že jeho pesničku Hurt, ktorú písal počas obdobia závislosti, prespieval Johnny Cash, ktorý z neho urobil obrovský hit a pretvoril ho na výpoveď o svojom živote. Trent bol poctený a výsledok ho dohnal k slzám. Ako povedal, pieseň už nie je jeho, patrí Johnnymu. Symbolicky akoby Johnny pretavil jeho trápenie sa so závislosťou na niečo veľké a pretrvávajúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.