Tom Petty: strašné detstvo, heroín a cesta späť

Tom Petty: strašné detstvo, heroín a cesta späť

Thomas Earl Petty (*20. október 1950 +2. október 2017) alebo Tom Petty bol známy rockový muzikant z USA. Spevák, pesničkár, multiinštrumentalista a producent, líder kapely Tom Petty and the Hearbreakers. Tiež ho môžete poznať zo superkapely Traveling Wilburys alebo Mudcrutch. Tom Petty bol legenda, ktorá ovplyvnila také esá hudobného biznisu ako Dave Grohl z Foo Fighters (pôvodne bubeník slávnej Nirvany), Taylor Swift, Jon Bon Jovi či Kings of Leon. Má za sebou kopec Number One hitov. V jeho Into the Great White Open napríklad účinkoval mladý Johnny Depp a Faye Dunaway. Predal viac než 80 miliónov nahrávok, čo z neho robí jedného z najlepšie predávajúcich hudobných umelcov všetkých čias. V 2002 sa Tom Petty dostal do Rock and Rollovej Siene Slávy. Tom Petty zomrel nedávno na zástavu srdca.

Tom vyrástol na Floride. Už v 10 sa stal fanúšikom Elvisa Presleyho. Ako povedal: “V minúte keď som videl Beatles v Show Eda Sullivana – a toto zažili tisíce chalanov – už nebolo cesty späť. Toto bola cesta. Zohnali ste kamošov a ste jednotka. A robíte muziku. Vyzeralo to ako veľká zábava. Bolo to niečo, s čím som sa identifikoval. Nikdy som nebol veľmi na šport… ale bol som veľký fanúšik Elvisa. Ale v Beatles som videl ničo čo by som mohol robiť. Vedel som, že to môžem urobiť.” Tom vypadol zo strednej v 17tich, aby hral na basu vo svojej novej kapele. Po prvej kapele Mudcrutch, ktorá sa rozpadla, musel sa Tom nevoľky vydať na cestu sólovej kariéry. Kolega z kapely založil vlastnú kapelu. Jej zvuk sa Tomovi páčil a tak vznikla kombinácia Tom Petty and the Heartbreakers. Prvý album nebol veľmi úspešný, no ten druhý sa už dostal do Top 40. Tretí album Damn the Torpedoes už získal platinu a predalo sa ho takmer 2 milióny kópií.

Tom Petty bol veľmi úspešný muzikant. Nemá zmysel vymenovávať všetky jeho top hity. Na to je tu Youtube. Tom Petty bol však aj človek, ktorý si prešiel veľmi ťažkým detstvom, aby nakoniec upadol do závislosti na drogách. Tom si striehol svoje súkromie a preto sa o jeho trápeniach nikdy veľmi na verejnosti nehovorilo. Pravdou však je, že Tomov otec Earl bol alkoholik, ktorý tento problém ukrýval sa svoj verejný obraz rešpektovaného predajcu poistenia. Tomova matka Kitty nedovolila Earlovi, aby pil doma a preto sa Earl často vracal domov opitý a hľadal niekoho, na kom si vybije zlosť. A tak doma mlátil Toma, Kitty či mladšieho brata Brucea. Ako Tom povedal: “Naučil som sa úplne zmiznúť do riti, keď bol nablízku… Mlátil ma tak strašne, že som mal stále rany od hlavy po päty. Neviete si predstaviť, že by niekto bil dieťa tak strašne. Moja matka a stará mama ma uložili na posteľ, vyzliekli, zobrali vatu a alkohol a čistili rany na celom mojom tele.” Násilník bol pritom aj jeho starý otec, ktorý raz vraj ujsť z Floridy, pretože v potýčke zabil chlapa sekerou. Preto Tom vypadol z domu hneď ako to išlo. Kamarát ho presvedčil na terapiu a až toto pomohlo Tomovi dostať sa cez strašné detstvo.

S úspechom s Heartbreakers prišla závislosť. Vďaka nej sa rozpadlo Tomove prvé manželstvo s Jane Benyo. Tom sa k tomu vyjadril: “Zvykol som si, že žijem v pekle. Manželstvo mojich rodičov bolo peklo. Strašne ma zneužívali ako dieťa a potom som sa ocitol v hroznom manželstve.” No stres z rozvodu Toma iba viac ponoril do mizérie a vyvolal u neho tajnú závislosť na heroíne. Počas rokov závislosti sa znovu spojil s Danou York, ktorú kedysi stretol na koncerte. Ako Tom povedal: “Užívanie heroínu bolo proti mojej náture. Nechcel som byť otrokom ničoho. Takže som vždy hľadal spôsob, ako ho brať menej a to nikdy nefungovalo.” Na drogách bol aj jeho kolega z kapely, basák Howie Epstein, veľmi obľúbený muzikant, ktorého vyhľadávali na spoluprácu esá ako Bob Dylan či Roy Orbison. No v 90tych rokoch Howieho závislosť ničila nielen jeho muzikantské schopnosti ale celý jeho život. Preto ho museli v 2002 z Heartbreakers vyhodiť. Rok nato Howie zomrel na predávkovanie heroínom, ktorý skombinoval s liekmi na predpis. Petty povedal, že keď začnete brať drogy, “začnete strácať dušu”. Veľmi ľutoval každý moment, keď bral drogy. Svoju závislosť tajil, pretože sa bál, že dá zlý príklad mladým ľuďom.

Dana York pomohla Tomovi zbaviť sa závislosti na heroíne a kokaíne. Jej otec zápasil so závislosťou prakticky celý život a tak Dana vedela, čo robiť a na čo sa musí pripraviť. Toma dotlačila do nemocnice, kde si priznal, že je drogovo závislý. Nastúpila rehabilitácia. Tom povedal: “Pichnú ti liek, ktorý doslovne vypudí heroín z tela a ty máš kŕče. Spustí to detoxikáciu.” Dana ho opatrovala dlhé mesiace zatiaľ čo bol lekár preč a dávala mu lieky, ktoré blokovali následky opiátov. Pomohla Pettymu dostať sa zo závislosti a dokonca pomohla napraviť vzťah s Pettyho dcérami, ktorý bol roky mŕtvy. Boli to dcéry z prvého manželstva s Jane Benyo.

Bohužiaľ sa Tom nikdy nezbavil závislosti na nikotíne, hoci ku koncu obmedzil fajčenie na jednu škatuľku denne. Predpokladá sa, že práve nikotín prispel k zástave srdca, ktorá Toma nakoniec zabila. Ostala po ňom kopa hitov. Tom poznačil svojou tvorbou tvár modernej muziky a mnoho spevákov a skupín uznáva jeho vplyv na svoju tvorbu. Tom Petty and the Heartbreakers tak ostanú naveky legendou. Škoda, že umrel tak skoro. Mal 66 rokov. Česť jeho pamiatke.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.