Tom Jones: striktne proti drogám

Tom Jones: striktne proti drogám

Sir Thomas John Woodward (*1940), známy najmä ako Tom Jones,  je svetoznámy spevák z Walesu vo Veľkej Británii. Podobne ako Cliff Richard, aj Tomova kariéra trvá už mnoho desaťročí. Tom skočil do vôd šoubiznisu v 60tych rokoch, pravidelne vystupoval v Las Vegas a je tiež známy ako porotca v The Voice UK. Tom má na posudzovanie iných začínajúcich spevákov dokonalú kvalifikáciu a skúsenosti. Jeho silný hlas sa zvykne označovať ako plný a robustný barytón. Tom Jones počas svojej dlhej kariéry experimentoval s mnohými hudobnými štýlmi ako pop, R&B, country, dance, soul či gospel. Jeho hlas je nezameniteľný, čoho dôkazom sú aj jeho úspechy v predaji svojich nahrávok. Odhaduje sa, že Tom Jones predal viac než 100 miliónov nahrávok, mal 36 Top 40 hitov vo Veľkej Británii a 19 v USA. Okrem hudby Tom Jones z času načas zabrúsi do filmového biznisu. Počas svojho života získal Grammy za Najlepšieho nového umelca v 1966, má tiež MTV Video Music Award či dvakrát Brit Award. Kráľovná Alžbeta II. ho odmenila v 2006 rytierskym titulom sa svoje služby hudbe.

Tom pochádzal z obyčajnej welšskej rodiny. Jeho otec bol baník v uhoľnej bani. Mladý Tom odmalička spieval na rodinných udalostiach, svadbách či v kostolnom zbore. Nemal rád školu či šport, ale v speve si postupne získaval rešpekt. V 12 rokoch mu diagnostikovali tuberkulózu. Neskôr povedal: “Strávil som dva roky v posteli a zotavoval som sa. Bolo to najhoršie obdobie môjho života.” Počas tohto obdobia nemohol robiť nič iba si kresliť či počúvať hudbu. Jeho sľubná kariéra takmer skončila skôr ako začala. Ešte ako teenager priviedol svoju spolužiačku Lindu Trenchard do iného stavu a ako zodpovedný chlap si ju tiež zobral a snažil sa rodinu uživiť. To znamenalo nájsť si prácu. Tom začal manuálne pracovať – v továrni na výrobu rukavíc či v stavebníctve. Mesiac po svadbe sa narodil syn Mark.

Taký hlas ako má Tom sa však nedá utajiť. Popri práci spieval po baroch. V 1963 sa stal frontmanom welšskej beatovej skupiny The Senators. Raz si ho všimol Gordon Mills, producent z Londýna a bol okamžite Tomom očarený. Zabezpečil mu zmluvu s nahrávacím štúdiom Decca a stal sa jeho manažérom. Zvyšok je história. Tom začal chrliť jeden singel za druhým a napokon sa z neho stal najpopulárnejší spevák na britských ostrovoch. Tom Jones však nezaspal na vavrínoch. Spieval napríklad aj s Elvisom Presleym, no neskôr si strihol duety aj s oveľa mladšími spevákmi. Tom Jones je tak dobrý, že ho v orku 2000 pozval Bill Clinton, aby sa stal súčasťou vítania milénia.

 

Nebudeme písať o Tomových úspechoch v hudbe, pretože to by vydalo na hrubú knihu. Aký bol však Tom Jones človek? Odpoveď je jednoduchá – bol to sukničkár. Odhaduje sa, že keď bol mladší, ročne mával až 250 mileniek. Napriek tomuto číslu mal však iba jedno nemanželské dieťa. Hoci žiadnej žene nedokázal povedať nie, vždy sa vracal k prvej manželke, ktorá mu jeho úlety tolerovala. Dá sa povedať, že okrem žien však bol Tom Jones obyčajný a správny chlap, čo nenávidí drogy. Žije si svoj šťastný život a nemá rád, keď vidí, ako si iní pripravujú lajny kokaínu na záchodoch. Ako povedal: “Nikdy v živote som sa nedotkol drog. Nikdy som dokonca nevyfajčil jointa.” Pritom si veľmi dobre pamätá party, kde boli pozvaní napríklad Rod Stewart, Robert Plant či Elton John a v kuchyni bola “hora kokaínu až ku stropu – doslovne vrch kokaínu z ktorého trčali slamky.” S kokaínom sa viaže humorná historka. V Tomovej mladosti dávali zubári pri ošetrení pacientom liek s názvom Novocaine. Tom spomína: “Okolo roku 1970 som robil TV show a Smokey Robinson sa ma pýtal, čo mám z toho bieleho prášku. Ja som povedal – Čo si myslíš, že som, posraný zubár?” Pre Toma bola vždy otázka drog cudzia a nechápal, že by ich niekedy mal brať pre zábavu. Hovorí: “Bola to taká mačo vec, časť môjho dospievania – chodil som do krčmy a dával si pohár piva. Nemôžeš prísť za baníkom a povedať mu, nech si zafajčíte trávu či dáte si kokaín, keď chlapík umiera od smädu. To by vám hneď dal KO.”

Tom prežil búrlivé 60te a 70te roky bez toho, aby čo i len skúšal drogy. Napriek zvyklostiam doma nepije ani veľa alkoholu. Tom povedal: “Mám rát alkohol – ale nie som posratý alkoholik. Milujem dobré víno a pivo v britských puboch.” Tom je však v tomto podobný ako viacerí profesionálni speváci, či ide o Karla Gotta alebo Fredieho Mercuryho – nebral drogy či veľa alkoholu, lebo sa obával o svoj hlas. Tom hovorí: “Nikdy nebudem piť toľko, aby som si poškodil svoj nástroj – svoj hlas.” Tom dodáva: “Nikdy som sa nezaoberal drogami pretože som videl, čo sa deje. Kokaín a všetky tie sračky, videli ste umelcov na záchodoch – to som jednoducho nepokladal za príťažlivé. A dymiace jointy strašne smrdia.” Pritom Tom Jones bol vždy veľký a mocný chlap. Ako sa vyjadril porotca z The Voice Gavin Rossdale: “dokáže vás spiť pod stôl kedykoľvek chce.” No Tom nechce.

Tom Jones je neuveriteľný človek. Aj vo svojich rokoch je plný entuziazmu a lásky k hudbe. Snaží sa užiť si to, kým sa dá. Ako povedal: “Budem rád, ak prežijem ďalších 20 rokov. 20 rokov je nič. Prejdú ako lusknutie prstov – a to je strašidelné, bojím sa toho. Viete, ak by som mal jedno želanie, bola by to nesmrteľnosť. Boh mi dal ten najzázračnejší život a jediné, čo nenávidím na starnutí, je, že jedného dňa ho už nebudem schopný žiť ďalej. Hank Williams raz spieval pesničku s názvom – Nikdy sa nedostanem z tohto sveta živý. Ja som nad tým nikdy takto nerozmýšľal, ale viete čo? Má pravdu. Nikto to nedokáže.” Tom Jones je perfektnou ukážkou, ako sa človek s talentom dokáže dostať na výslnie a udržať sa tam desiatky rokov – bez toho, aby mu túto cestu pokazili drogy či alkohol. Dodnes si podobne ako Cliff Richard udržiava dobré zdravie a starne s gráciou. Ešte veľa krásnych a hodnotných rokov ti prajeme, Tom Jones.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.