Tina Turner: život s narkomanom

Tina Turner: život s narkomanom

Anna Mae Bullock (*1939), ktorú celý svet pozná pod menom Tina Turner, je pôvodom Američanka (aj keď teraz má švajčiarske občianstvo). Je to skvelá speváčka, pesničkárka, tanečníčka a herečka. slávnou sa stala v projekte svojho manžela Ikea Turnera Kings of Rhythm, no neskôr sa manželstvo rozpadlo a Tina sa vydala na sólovú dráhu. Dnes sa radí k najúspešnejším umelcom všetkých čias a ako zopár slávnych umelcov, aj ona má svoju prezývku Kráľovná rokenrolu. Jej vystúpenia – hoci už kvôli veku nevystupuje – boli vždy plné energie, silného spevu a charizmy. V Guinessovej knihe rekordov má zápis za najväčšie platené publikum pre sólového umelca, keď si ju prišlo vypočuť 180 000 ľudí v 1988.

Tina sa narodila v mestečku Nutbush v Tennessee. Podobne ako mnoho slávnych speváckych kolegýň, aj ona začínala v miestom kostolnom zbore. Keď prišiel Ike Turner, robila mu speváčku a prišla sláva. V 1960 Ike vymyslel projekt Ike & Tina Turner Revue a prišlo zopár veľmi úspešných hitov. Manželstvo však nevydržalo kvôli Ikeovým excesom, o tom však neskôr. Tina sa dala na budhizmus a rozviedla sa s Ikeom. V 80tych rokoch tvrdo makala na svojej kariére. Do sveta vypustila mnoho hitov, najmä z albumu Private Dancer. Na albume bol aj song What’s Love Got to Do with It, ktorý jej vyniesol 4 ceny Grammy vrátane Nahrávky roku. Prišlo mnoho úspechov, svetoznámych duetov – napríklad s Erosom Ramazottim – či song Goldeneye pre film o Jamesovi Bondovi.

Jej životný príbeh bol zvečnený v biografickom filme What’s Love Got to Do with It. 50 rokov na scéne oslávila spustením turné Tina!, pričom lístky boli tie najdrahšie v rokoch 2008 – 2009. Hoci sa Tina narodila v Amerike, vzdala sa amerického občianstva, keď nadobudla švajčiarske. Tina má za sebou desaťročia úspešnej kariéry, o čom svedčí dohromady 12 Grammy, tri ceny Grammy Hall of Fame a Grammy Lifetime Achievement Award. Je to žena s najväčším počtom šou vo Wembley Aréne. Je prvo ženou, ktorá mala top 40 hit v šiestich desaťročiach po sebe. Rolling Stone ju umiestnil na 63. priečku najväčších spevákov všetkých čias, od 1991 je v rokenrolovej sieni slávy. Tina má tiež svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy a rovnako aj na tom v St. Louise. Dokonca je ohlásený jej autobiografický muzikál Tina, ktorý sa má začať hrať na Broadwayi na jeseň 2019.

Hoci Tina dosiahla v živote všetko, o čom mnohé speváčky túžia v najdivokejších snoch, vie tiež veľmi dobre, čo je to drogová závislosť. Nie, Tina nikdy nedrogovala. Drogoval však jej muž, ktorý z nej urobil hviezdu. Ike bol “podes”, ktorý zarobil veľa peňazí, prehral ich, drogoval, bol v base a bol 14krát ženatý. Bol to on, čo vymyslel pre Tinu javiskový image so zlatou parochňou a šialene krátkou mini. Chcel aby chlapi za ňou slintali, ale potom ho chytala žiarlivosť. Bol závislý od sexu a šialených množstvách kokaínu. Začalo to nevinne. Ako Ike hovorí: “Začalo to zo srandy. Stalo sa, že dvaja veľmi slávni ľudia, s ktorými som robil v LA, mi dali pol gramu v nejakom papieri a ja som si to dal do vrecka. Videl som, ako to robia. ale nerobil som to s nimi… Bolo to v okolo roku 1960. Potom po týždni či dvoch som to našiel vo vrecku a trocha som zobral a dal si do nosa. A nič som necítil. Bolo to okolo dvoch v noci. Druhý deň o 11tej som tam však stále sedel a dával si to do nosa. Necítil som, že mi treba spať. Chcel som hrať a robiť muziku. A tak som povedal v kapele, chalani, mali by ste to vyskúšať, bude cítiť, akoby ste sa práve prebudili. A potom som to kupoval po kufroch. Mal som ľudí, čo mi to nosili z peru. Všetok tento shit. Nikdy to neprestalo.” Dnes, po všetkých tých rokoch, je čistý, no už sa kokaínu nedotýka. Ako hovorí: “Dal by som si lajnu a bola by to zábava, no už by som nebol schopný prestať.”

Tina si s Ikeom užila svoje. Ike ju bil, drogoval, boj jej neverný. Hoci život s ním bol peklo, Tina s ním ostávala takmer 10 rokov. No keď bola tehotná ona a aj Ikeova milenka, Tina mala dosť. V 1976 ju Ike obzvlášť brutálne zbil a Tina sa rozhodla odísť. Ako povedala: “Bol to čas, keď som už nedokázala zvládnuť viac.” Napriek všetkému Tina prešla rokmi hrôzy bez drog. Ako povedala: “Žila som celý život blízko Ikea a drog. Keď mi ich raz chcel dať, fúkla som mu ich do tváre. To neznamená, že si myslím, že by som bola lepšia. To iba znamená, že mám princípy, o ktorých si myslím, že sú pre mňa dobré… Nie som alkoholik, nikdy som nefajčila, nikdy nedrogovala. Prešla som všetkými katastrofami mojej minulosti čistá a prišla som nepoškodená.” A tých katastrof nebolo málo. Tina mala zdravotné problémy – mala porážku a nanovo sa učila chodiť. V 2016 jej diagnostikovali rakovinu čreva. Jej homeopatické lieky na vysoký tlak krvi jej spôsobili zlyhanie obličiek. Jej syn Craig, ktorý bol často svedkom, ako ju Ike mlátil, sa zastrelil.

Dnes je Tina, rocková babička, na zaslúženom dôchodku vo Švajčiarsku. Ako hovorí: “Dotkla som sa šťastia, o ktorom si nemyslela, že je vôbec možné mať.” Pokojný život s manželom Erwinom Bachom si užíva. Erwin ju tak ľúbi, že jej dokonca daroval obličku, keď jej vlastné zlyhali. Hoci sa Tina dostala aj do drogového slangu – TINA je označenie pre užívateľa pervitínu, ktorého osobnosť sa kompletne a drasticky zmení k horšiemu – skutočná Tina je úplne inde. Dokonca sa nesťažuje na nič zo svojej minulosti, je šťastná. Ako povedala: “Ľudia si myslia, že môj život bol ťažký, no ja si myslím, že to bola nádherná cesta. Čím ste starší, tým viac si uvedomujete, že to nie je o tom, čo sa vám stane, ale ako to zvládnete.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.