Thom Yorke z Radiohead: nerobiť to, čo človeku škodí

Thom Yorke z Radiohead: nerobiť to, čo človeku škodí

Thom Yorke (*1968) je britský muzikant, skladateľ, spevák a hlavný tvorca songov v alternatívnej rockovej kapele Radiohead. Thom je skutočne jedinečný úkaz. Je multiinštrumentalista, rád sa babre s počítačmi a programuje, má skvelý hlas. Časopis Rolling Stone ho umiestnil na 66. priečku najväčších spevákov všetkých čias. Vďaka hitu Creep sa Yorke stal celebritou a Radiohead kultovou kapelou. Predali viac než 30 miliónov nahrávok. V 2006 vydal svoj debutový album The Eraser, ktorý obsahoval najmä elektronickú hudbu. V 2009 si vyskladal svoju superkapelu, v ktorej hral napríklad aj Flea z Red Hot Chili Peppers. Okrem toho spolupracuje s umelcami ako napríklad PJ Harvey či Björk. Napriek tomu, že bol vždy kritický voči hudobnému priemyslu, bol to práve Radiohead, ktorý bol priekopníkom v nových platformách ako napr. BitTorrent. Napriek vyhranenému vzťahu k hudobnému biznisu ako takému Thom a Radiohead dosiahli významné úspechy. V 2017 boli nominovaní do rokenrolovej siene slávy a v 2018 znovu. Okrem muziky sa Thom angažuje v oblasti ľudských práv, je bojovníkom za životné prostredie a proti vojne. Často sa tieto postoje prejavujú aj v jeho textoch.

Thom nezažil práve ideálne detstvo. Narodil sa s paralyzovaným ľavým okom a do svojich 6 absolvoval päť očných operácii, pričom tá posledná bola podľa Thoma zbabraná a vďaka nej má padajúce očné viečko. Jeho rodina sa často sťahovala. Otec bol jadrový fyzik a neskôr predajca vybavenia pre chemikov. Preto Thom často menil školu. V siedmich rokoch však objavil hudbu a v 10 si vyrobil vlastnú gitaru. V 11 vstúpil do kapely a začal písať vlastné piesne. V 1991 keď mal Thom 22, vznikol Radiohead. Ako Thom hovorí, “veľmi rýchlo stlačil gombík sebadeštrukcie.” Ostrihal si vlasy a začal piť. Často bol tak opitý, že nevládal vystupovať. S úspechom Creep sa nafúklo aj jeho ego. Ako hovorí: “Keď som sa vrátil späť do Oxfordu, bol som nezvládateľný… akonáhle dosiahnete nejaký úspech, strácate sa vo vlastnej riti.”

Našťastie Thom bol vždy rozumný čo sa týka tvrdých drog. Ako povedal: “Vždy mi radili, nech neberiem LSD. Moji priatelia si mysleli, že s tým všetkým, čo mi beží hlavou, by to nebola dobrá myšlienka.” Má tiež jasný názor na úlohu drog v hudbe: “Nikdy som nechcel ozvláštniť hudbu drogami, preto som ich nechal tak… (Opojenie) dosiahnete hudbou aj tak, ale alkohol je groteskne nevhodný na to, aby ste ho dosiahli.” Thojm raz povedal: “My na tvrdých drogách? To by bolo strašné. Možno by sme skončili tak, že by sme zneli ako Bryan Adams.”

Je známe, že Thom je dlhoročný vegetarián. Hovorí: “Prestal som s mäsom v 90tych rokoch, tour urobila chaos v mojom trávení.” Prestal tiež s cigaretami, ktoré si ručne šúľal: “Ničili môj hlas, fajčil som polovicu predstavenia a potom to prasklo a už som nemohol.” Cez palubu hodil tiež pitie alkoholu. Ako spomína: “Prvýkrát, čo som takto pil, na druhý deň som musel k doktorovi, pretože som mal dvojité videnie. Povedal mi, že je to otrava alkoholom.” Thom sa preto, ako mnohokrát v minulosti, radšej stiahol, než by pokračoval a siahol možno po tvrdších látkach. Thom je totiž zvláštny človek, ktorý si vždy išiel za svojím. Povedal: “Ľudia si niekedy myslia, že berieme veci príliš vážne, no to je jediný spôsob, ako sa niekam dostanete. Nebudeme tu len tak sedieť a čakať a tešiť sa, ak sa niečo udeje. Sme ambiciózni. Musíte taký byť.” Pri jednej príležitosti Thom povedal: “Pracujeme ako Organizácia spojených národov a ja som Amerika.” Nikdy ho nelákali excesy. Napríklad na tému groupies sa vyjadril: “Haha, to sa nikdy nestalo. Som príliš chladný, ak vidím ľudí okolo seba, ako to robia, ja jednoducho nechcem. Je to tak jednoduché.” Dokonca aj ten alkohol či drogy Thom vníma skôr ako pomôcku kreativity, keď beriete hudbu ako prácu na plný úväzok, ale nie životný štýl. No Thomova cesta to nie je.

Radiohead má komerčný úspech už dávno za sebou. Thom má dosť prostriedkov na to, aby robil to, čo ho baví. Hudbu presne podľa svojho gusta, s top hudobníkmi. A žiadne návykové látky mu do toho zasahovať nebudú. Thom je človek, ktorý presne vie, čo chce. Má svoju víziu a nebude brať drogy iba preto, že to akosi k rockovému životu patrí. Thom je totiž už úplne niekde inde.

2 Reakcie

  1. Som jedna z čitateliek, ktoré si skutočne pozrú každý jeden prípsevok. Veľmi sa mi páči spôsob akým sú napísané a že sú opísané aj osobnosti, ktoré produkujú a sú šťastné bez drog. Na druhej strane som monoho krát prekvapená tým, koľko výrazných osobností trpí vo svojom živote. Pozlátko naozaj klame. Verím, že aj mladí ľudia veľmi rýchlo pochopia, že šťastie spočíva v tvorení, nie v ničení.

    1. Ďakujeme 😀
      Áno, je pravda, že mnoho slávnych osobností prechádza v osobnom či pracovnom živote skutočným peklom, ktoré je očiam fanúšikov skryté. Často to kompenzujú drogami či alkoholom. Nič to však nemení na fakte, že za svoje rozhodnutia musia niesť následky, či ide o celebritu alebo bežného človeka. U každého totiž platí, že drogy sú iba iluzórne riešenie. V skutočnosti je to pasca, ktorá problém iba zhorší a často ho urobí takmer neriešiteľným. Je na každom človeku, aby prevzal zodpovednosť za svoje činy. Ak im v správnom rozhodnutí pomôže náš blog, budeme veľmi radi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.