Spice Girls: Girl Power a drogy

Spice Girls: Girl Power a drogy

Po viacerých boybandoch prišiel čas, aby sme sa venovali aj fenoménu 90tych rokov, dievčenskému zoskupeniu Spice Girls. Táto skupina vznikla v 1994 a patrili medzi nich Melanie Brown (Scary Spice), Melanie Chisholm (Sporty Spice), Emma Bunton (Baby Spice), Geri Halliwell (Ginger Spice) a Victoria Beckham (Posh Spice). Ich kariéra odštartovala singlom Wannabe, ktorý sa uchytil na prvom mieste v 37 krajinách sveta. Z debutového albumu Spice sa predalo viac než 31 miliónov nosičov a stal sa tak najlepšie predávaným albumom ženskej skupiny v histórii. Spice Girls sú najväčším popovým úspechom Veľkej Británii hneď po Beatles. Skupina Spice Girls je jedným z najlepších strojov na peniaze na svete. Vďaka rôznym predajom, filmu a iným aktivitám kapela zarábala viac než 75 miliónov dolárov každý rok. Ako napísal časopis Rolling Stone: “Scary, Baby, Ginger, Posh a Sporty sú najčastejšie spoznávané tváre skupiny indivíduí hneď po Johnovi, Paulovi, Georgeovi a Ringovi.” Ich značka Girl Power sa stala jednou z popových ikon 90tych rokov.

Pritom ich založenie bol obyčajný chladný kalkul. Bob a Chris Herbert sa rozhodli, že vytvoria dievčenskú skupinu ako protiváhu úspešných boybandov ako Take That či East 17. Tak si dali inzerát do obchodného magazínu The Stage, kde požiadali spevákov, aby prišli na casting do čisto dievčenskej skupiny. Na skúšky sa prihlásilo 400 dievčat, z ktorých v dvoch kolách vybrali zostavu Spice Girls. Finálna zostava dostala meno Spice. Dievčatá sa obávali, že bude málo kontraktov a tak sa vydali na cestu po štúdiách. Získali veľmi pozitívne reakcie. Baby zmenili názov kapely na Spice Girls, pretože meno Spice už bolo obsadené jedným rapperom a podpísali kontrakt s Virgin Records. V 1996 vydali Wannabe a prišla sláva. Načasovanie bolo skvelé – v tej dobe totiž hviezdili v Británii Blur a Oasis. Spice Girls bola skvelá protiváha. Dievčatá vydali viacero singlov, žali úspechy, užívali si slávu a svoj starostlivo vybudovaný image. No sláva si vybrala svoju daň.

Prakticky všetky baby zo Spice Girls si prešli škandálmi a veľkými turbulenciami v osobných životoch. Mel B prežila 10 rokov v manželstve so Stephenom Belafonte. Manželstvo bolo búrlivé a Mel B sa pokúsila o samovraždu. Mel pila a brala konské dávky kokaínu, len preto, aby otupila bolesť v manželstve. Až po tom, ako to sľúbila na smrteľnej posteli svojmu otcovi, v 2017 sa s Belafontem rozviedla. Na účte v banke mala iba 936 dolárov, s ktorými mohla disponovať. Hoci ju muž mlátil, dohodla sa, že ho nebude kvôli domácemu násiliu žalovať – na výmenu za to, že sa ich sexuálne videá, ktoré so Stephenom spolu natočili, nebudú verejne premietať na súde. Mel B mala obrovské problémy, ktoré z veľkej časti zapríčinili či zhoršili drogy. Z rozhodnutia súdu ich viackrát testovali na prítomnosť drog, až súd nakoniec rozhodol, že Mel B je častý a pravidelný užívateľ drog. Ako priznala, počas X faktoru v 2014 si denne dávala 6 lájn kokaínu, aby to zvládala. Ako povedala: “Bola som smutná a patetická. Mimo kontrolu.” Keď sa ráno zobudila, musela si hneď dať dve lajny, aby vôbec zvládla vstať z postele. Povedala: “Potom som sa modlila – Bože, je mi ľúto, že som zobrala kokaín, ale pomôž mi, aby som to dnes zvládla… Otupilo to moju bolesť. Naštartovalo ma to dostatočne, aby som bola schopná “odpáliť všetky delá” a zabudnúť na všetko okrem šou.”

Geri Halliwell zasa striedala chlapov, slávnych aj menej slávnych. Medzi jej milencov patril napríklad Robbie Williams či Russel Brand. V 2002 sa zasnúbila Demianom Warnerom, ktorého stretla na klinike – on si tam odvykal od drog, zatiaľ čo Geri liečila poruchu príjmu potravy. Geri si tiež vybudovala návyk na alkohole a začala navštevovať Anonymných alkoholikov. Okrem alkoholu dlhodobo zápasila z poruchou príjmu potravy. Mel C bola zasa Sporty Spice, známa svojou športovou postavou. Prestriedala mnoho mužov – napríklad aj Anthonyho Kiedisa z Red Hot Chili Peppers – a tiež si užila svoje s depresiami. Hoci po Spice Girls sa jej podarilo naštartovať úspešnú sólovú kariéru, diagnóza depresia s vyberala svoju daň. Začala brať lieky a zo Sporty Spice sa stala Porky (bravčová) Spice. Okrem depresie Mel C zápasila z poruchou príjmu potravy a obsesívnym cvičením. Nakoniec jej však lieky z depresií pomohli, spolu z psychológom a akupunktúrou.

Asi najlepšie dopadli Emma – Baby Spice – a Victoria Beckham – Posh Spice. Emma, vždy trocha naivka skupiny, si našla priateľa vo veku 22 rokov. Bol to spevák skupiny Damage, ktorý však neskôr skončil so spievaním a vyučil sa za šéfkuchára. Svoju ženu rozmaznáva romantickými jedlami a ako Emma v 2015 povedala, stále plánujú svadbu. Najlepšie skončila tá “najnamyslenejšia”. Victoria sa v 1997 na prvý pohľad zaľúbila do Davida Beckhama, vtedajšiu hviezdu Manchester United. Ako povedala: “Áno, láska na prvý pohľad skutočne existuje.” Hoci David bol a stále je mimoriadne príťažlivý muž, s Victoriou sú stále spolu. David povedal: “Ostávame spolu pretože to je značka? Samozrejme, že nie. Sme spolu pretože sa milujeme. Ostávame spolu, pretože máme štyri úžasné deti. Samozrejme, že niekedy prechádzame tvrdými časmi. Keď nimi prechádzame, sme jeden tím, jedna rodina”. Victoria si vybudovala úspešný módny biznis a je to skutočne pani obchodníčka.

Dievčatá zo Spice Girls už dávno nie sú dievčatá. Každá dostala od života zopár tvrdých faciek. Sú zajedno v tom, že projekt Spice Girls im úplne zmenil život. No nezabúdajú dodať, že je extrémne ťažké vyrovnať sa so slávou. Odniesla si to ich psychika a prišli rôzne duševné poruchy. Keď sa s tým spojili drogy ako u Mel B, následkom boli roky zničeného života. Veru, sláva nie je pre každého. Teda, sláva možno aj je, ale pokiaľ sa spojí s drogami, je to najrýchlejšia cesta na dno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.