Sheryl Crow: sú aj horšie veci než drogy

Sheryl Crow: sú aj horšie veci než drogy

Sheryl Suzanne Crow (*1961) je skvelá americká speváčka, pesničkárka a príležitostná herečka. Vo svojej hudbe mieša rôzne štýly ako pop, rock, country či blues. Má za sebou 10 štúdiových albumov, štyri kompilácie, live album a mnoho soundtrackov k filmom. Vedeli ste, že song k Jamesovi Bondovi v Zajtrajšok nikdy neumiera robila práve ona? Celkovo predala viac než 50 miliónov albumov, má 9 Grammy (pričom nominovaná bola až 32krát). Sheryl je tiež známa spoluprácami. Spievala s mnohými velikánmi – či to bol Luciano Pavarotti, Eric Clapton, Prince či B.B. King alebo Michael Jackson či Rolling Stones. Pre mnohých nahrávala vokály, a že to boli top speváci ako Tina Turner či Bob Dylan alebo Joe Cocker. Ako herečka sa objavila hlavne vo viacerých TV šou.

To, že bude Sheryl úspešná v hudobnej branži, bolo zrejmé už od detstva. Jej matka učila na klavír, otec bol právnik a tiež hral na trúbku. Rodina bola veľká, Sheryl má dve staršie sestry a mladšieho brata. Od detstva bola všestranná. Vyhrala celoštátnu súťaž v 75 metrov prekážok a tiež vyhrala v lokálnej súťaži krásy. Na University of Missouri získala bakalársky titul v hudobnej kompozícii, vystupovaní a tiež má vzdelanie zo Školy hudby. Neskôr Sheryl tiež získala čestné doktoráty z viacerých univerzít. V hudbe bola rovnako všestranná ako v ostatnom živote. Ako povedala v šou Ellen DeGeneres: “Ak to nemá bubnový rytmus, môžete na to rovno zabudnúť.”

Tvrdo pracovala, než sa presadila na hudobnej scéne. Začínala v reklamných jingloch a neskôr účinkovala na tour s Michaelom Jacksonom. Tiež nahrávala vokály so Stevieom Wonderom či Belindou Carlisle. Debutový album nahrala so Stingovým producentom, no rozhodli sa, že si nezaslúži, aby ho vydali. Napriek tomu zopár kópií uniklo a album sa začal šíriť cez internet. Jej pesničky boli tak dobré, že ich nahrali takí umelci ako Celine Dion či Tina Turner. Keď je však niekto talentovaný a tvrdo maká, úspech je iba otázkou času. V časoch, keď randila s Kevinom Gilbertom, nahrala s ním a pár muzikantmi album Tuesday Night Music Club. Toto ju vystrelilo na vrchol medzinárodnej hudobnej scény a zvyšok je história. Sheryl vystupovala po celom svete. Nevyhýbala sa kontroverzným témam a bola skvelý parťák na spolupráce a duetá.

Jej život by vyzeral ako z obrázkovej knižky. Na prvý pohľad nudné čítanie o krásnej a talentovanej babe. No Sheryl si prešla takým peklom, že nejaká závislosť na drogách je popri nich trivialita. Aj sama mala v začiatkoch problémy s alkoholom. Ako hovorí, zvykla sa opiť, aby si dodala “odvahu vystupovať”. No s pitím veľmi rýchlo prestala. Dnes tvrdí: “Byť na tour je pre mňa dnes veľmi odlišné. Som oveľa tichšia, oveľa menej… zhýralá by bolo zlé slovo, lebo som nikdy nebola zhýralá, ale rad som si zapálila a popíjala. Dnes som rada, ako skončím večer s pohárom vína. Ale potom cestujem s deťmi. Moje priority sa zmenili.” Už nevyspáva opicu, ale radšej googli, čo v ktorom meste je, aby naplánovala deň pre rodinu. Ako hovorí: “Sú to parky, akváriá, múzeá ráno. Potom obed, zdriemnuť si, hlasová skúška, večera všetci spolu a potom ich napchám do ich izieb a idem vystupovať. Keď je po šou, som späť v autobuse a idem spať – ak sa zadarí.”

Alkohol je však iba sranda v porovnaní s tým, čo sa odohrávalo okolo nej. Tri roky chodila s Lanceom Armstrongom, cyklistom, ktorý prekonal rakovinu a napriek tomu viackrát vyhral Tour de France. Keď sa však Lance priznal v šou Oprah Winfreyovej, že bral zakázané prostriedky, aby si zvýšil výkonnosť, médiá sa do nej pustili a prenasledovali ju. Najprv, logicky, kvôli tomu, že boli jednoducho slávny pár a potom padali otázky, či o tom vedela. Tvrdili, že Sheryl musela o niečom vedieť. Ako povedala Betsy, manželka Lanceovho bývalého kolegu Frankie Andreu: “Sheryl bola po jeho boku, keď sa pokúšal zničiť ostatných a nič nepovedala. Je to nesvedomité. Udivuje ma to.” Sheryl si o tom myslí svoje: “Myslím, že ľudia, ktorí idú von a utierajú si ústa o tých, o ktorých nič nevedia, jednoducho vyzerajú zle. Nemyslím, že by to (Betsy) v niečom pomohlo.” Sheryl, ktorá randila aj s Ericom Claptonom, ktorý má svoju históriu plnú drog, si myslí, že každý si je zodpovedný za seba. Tvrdí: “Tiež si myslím, že máme v našich životoch slobodnú vôľu. A naše voľby skutočne reprezentujú to, čím sme. A čo chýba.” S Lanceom sa nakoniec rozišla. Ako povedala: “Mali sme niektoré veľmi veľké, fundamentálne rozdiely.” Už len tento vzťah však stačil, aby mala Sheryl poznamenaný celý život. No v jej živote ju čakali oveľa horšie veci.

Sheryl diagnostikovali rakovinu pŕs a vybrali jej nádor. Nasledovala sedem týždňová rádioterapia. Sheryl sponzorovala a pomohla otvoriť rádiologické centrum, pomenované po nej, no nevyhla sa hlbokej depresií. Ako povedala: “Irónia bola takmer nezvládnuteľná. Diagnostikovali mi rakovinu potom, čo som sa rozišla s najslávnejším človekom, čo prežil rakovinu. Bolo to tvrdé. No znova som zadefinovala, kto som, svoj prístup k sebe a k práci a to ma nasmerovalo k veciam, ktoré by som nikdy neobjavila, keby som neprešla týmto zážitkom.” Rakovina v nej iba umocnila túžbu mať deti. Adoptovala si dvojtýždňového chlapčeka. Hovorí: “Rada by som si prešla celým procesom tehotenstva sama – a nie je to nemožné – no necítila som, že chcem priniesť do tohto sveta ďalšie dieťa iba preto, aby som si naplnila svoje potreby stať sa matkou, keď je toľko detí na svete, ktoré matku potrebujú.” V procese adopcie si zažila svoje. Napríklad povedala: “Ľudia sa rozhodujú pre to, že nevychovajú svoje deti, z rôznych pohnútok, a hlavne v Amerike sú dôvodom drogy. Skutočný problém sú amfetamíny. Ak ste závislá a otehotniete, je veľmi ťažké predstaviť si, že budete matkou.” Tiež je veľký problém s adopciu pre slávne osobnosti. Sheryl: “Je extrémne ťažké pre matku, aby sa pozerala na svoje dieťa, ktoré dala preč, ako rastie a dozvedá sa to z novín.” Po čase si adpotovala ďalšieho syna, no ako hovorí, stačí. Síce by chcela ďalšie deti, ale “nie som si istá, či moja hladina energie by to zvládla.”

Aby toho nebolo málo, v 2011 jej diagnostikovali rakovinu mozgu. Tumor vyzerá byť neškodný no Sheryl stále navštevuje doktorov a je pod dohľadom. Sami vidíte, že hoci jej život vyzerá byť rozprávkou, nikto by s ňou nemenil. V jej prípade platí, že nejaké drogy sú iba taľafatky. Sheryl prežíva skutočne ťažké skúšky a zvláda to. Dokonca sa angažuje v pomoci závislým, zúčastňuje sa charitatívnych koncertov a ako hovorí: “Je to sláva, keď môžete povedať, že žijete triezvy život.” Sheryl je skutočne žena hodna obdivu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.