Richard Ashcroft: keď drogy nefungujú

Richard Ashcroft: keď drogy nefungujú

Richard Paul Ashcroft (*1971) je britský spevák a pesničkár. Slávu si vydobyl ako spevák alternatívnej rockovej kapely The Verve. Kapela vydržala 9 rokov. Následne Richard začal úspešnú sólovú kariéru a vydal tri kľúčové sólo albumy. V 2007 prišiel pokus opätovne oživiť The Verve, no v 2008 sa rozpadli znovu. Richard neskôr vydal ďalší sólový album. Hoci nie je v R&R sieni slávy, Richard je pán spevák. Samotný Chris Martin z Coldplay ho označil ako “najlepšieho speváka na svete.” Noel Gallagher z Oasis o ňom napísal pieseň Cast No Shadow.

Richard je bezpochyby ukážkou veľmi inteligentného chalana, ktorý sa dostal do problémov. Bolo to veľmi chudé dieťa, ktorému doktor povedal, že sa celý život nezbaví nádchy. Jeho otec zomrel na krvácanie do mozgu, keď mal 11 rokov. Na strednej ho učitelia označovali za “rakovinu triedy”, hoci uznávali, že je “neuveriteľne inteligentný”. Smrť otca urobila veľký zmätok v mladej duši a na strednej bol outsiderom. Často menil účesy a experimentoval s farbou vlasov. Už od mala vedel, že sa chce stať spevákom. Ako hovorí: “Už keď som bol dieťa som chcel byť v najlepšej rokenrolovej kapele sveta. Ale nebol by som tu, keby môj otec nezomrel. Smrť vás prinúti prehodnotiť život. Mal som 11 a zatiaľ, čo sa ine deti hrali s Action Manom, ja som sa pýtal života. Rozhodol som sa, že nikdy nebudem uzamknutý v predvídateľnej existencii. Odvtedy som cítil, bolo to vytesané do kameňa, keď som odišiel zo školy – budem v kapele a tak to bude.”

Už počas strednej Richard sformoval The Verve. Po prvých úspechoch však prišli problémy. Zatiaľ, čo kritika kapelu ospevovala, britská tlač označila Ashcrofta za “Šialeného Richarda” kvôli jeho zábavách plných drog, egocentrickému sebavedomiu, výbuchom a divným rečiam. Tvrdil divné veci: “Verím, že môžete dosiahnuť všetko. Verím, že môžem lietať a verím v astrálne cestovanie.” V 1994 Richard skolaboval na festivale Lollapalooza. Zvíjal sa v kŕčok v dôsledku dehydratácie, ktorá nasledovala po intenzívnom pití alkoholu. Potom hral s infúziou zavedenou v ruke. Ako povedal: “Musíte si prejsť takýmito vecami, ak chcete ochutnať extrémy.”

V 1994 The Verve vydali kompiláciu B-strán albumov a singlov. Bol to začiatok konca kapely. Členovia “frčali” na extáze a iných drogách a postupne sa začali nenávidieť. Ashcroft sa hádal najmä s gitaristom Nickom McCabeom. Ashcroft bol pod extrémnym tlakom, čo sa prejavilo na jeho správaní. Rozbíjal hotelové izby, stroskotávali mu vzťahy a jeho experimenty s drogami boli šialené. Vyskúšal najmä psychedelické drogy. Počas nahrávania albumu A Northern Soul bral Richard extázu každý deň počas troch týždňov.

Po rozpade kapely a sólových úspešných pokusoch Richard vhupol do manželstva. Zobral si Kate Radley, bývalú členku kapely Spiritualized. S ňou má dvoch synov. No ani rodina ani úspechy v hudbe nedokážu prekonať problémy v Richardovej duši. Ako povedal: “80 % toho, čo som zažil od začiatku The Verve, bolo depresívne.” V 2006 priznal, že na klinickú depresiu užíva Prozac, známe antidepresívum. Ako však tvrdí, ani Prozac mu veľmi nepomáha. Tvrdí, že bol vždy depresívny, no na to mu pomáhala muzika. Práve tvorba muziky mu pomáhala prekonať ochorenie.

Richard Ashcroft je “pán spevák”, ktorý má rešpekt takých hudobníkov ako Noel a Liam Gallagherovci či Chris Martin z Coldplay. Napriek tomu, že v hudbe jeho meno niečo znamená a vždy znamenalo, Richard experimentoval s drogami, čo viedlo k problémom s políciou, zdravotným komplikáciám a v konečnom dôsledku až k rozpadu kapely. Priznáva rôzne drogy a obzvlášť ľutuje užívanie pervitínu, kvôli ktorému raz počas interview poskakoval na jednej nohe a vykrikoval: “Sme noví Monkees.” Našťastie nikdy nezobral heroín. S jeho vnútorným svetom by to bola katastrofa. Ako o ňom povedal Noel Gallagher: “Stále vyzeral, že nie je šťastný z toho, čo sa okolo neho deje, vždy sa snažil príliš… Vždy som si myslel, že sa narodil na zlom mieste a je na zlom mieste. Vždy sa snažil povedať správne veci, ale vypálilo to vždy zle.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.