RHCP: zdrogované chili papričky

RHCP: zdrogované chili papričky

Red Hot Chili Peppers (RHCP) je kultová americká kapela – jeden z najväčších zjavov 90tych rokov. Kapela vznikla v 1983 a spojila dohromady rock, funk, punk rock či psychedelický rock. Anthony Kiedis spolu s jedným s najlepších basgitaristov sveta Fleaom, Hillelom Slovakom a Jackom Ironsom sa na strednej škole dali dokopy a vytvorili kapelu Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem. Rýchlo sa však premenovali na RHCP a prišiel úspech. 

Kapela sa však celá “topila” v drogách. V 1986 si vybrali za manažéra Keitha Levena práve kvôli tomu, že jeho názory na drogy boli podobné ako členov kapely. Spolu so Slovakom si Levene odložil z päťtisícového rozpočtu na nový album od EMI 2000 USD na heroín a kokaín, čím sa kapela úspešne celá rozhádala. Z kapely mal vyletieť Kiedis práve kvôli svojej závislosti. No keďže kapela vyhrala titul The band of the Year, tlačili na Kiedisa, aby sa dal dokopy. Kiedis požiadal o pomoc svoju matku, ktorá ho okamžite poslala na odvykačku. Keď sa vrátil, Kiedis cítil veľkú vlnu entuziazmu, no opäť sa z kapely vytrácal, aby si zohnal drogy. Síce bol album The Uplift Mofo Party Plan úspešný a dostal sa na 148. miesto v Billboard 200, Kiedis a Slovak sa stali skutočnými závislákmi. Slovaka to stálo život, keď sa predávkoval heroínom v 1988. Irons odišiel z kapely, pretože “nechcel byť súčasťou skupiny kde je priatelia umierajú”. Kiedis a Flea uvažovali, čo ďalej. Nakoniec sa rozhodli, že budú tlačiť “káru” ďalej dúfajúc, že pokračujú v niečom, čo Slovak pomáhal vybudovať.

Kapela vyskúšala zopár gitaristov a prišiel John Frusciante, jeden z najtalentovanejších gitaristov súčasnosti. Bol to blázon, ktorý podľa Flea “myslel iba na svoju gitaru a cigarety.” Frusciante do nemoty skúšal a vzdelával sa v hudobnej teórii. Do kapely prišiel Chad Smith za bicie a silné jadro pretrvalo. Spolu vytvorili prelomový Blood Sugar Sex Magik so singlom Give It Away a prišiel medzinárodný úspech. Song vyhral Grammy Award v 1992. Druhý singel Under the bridge dosiahol ešte väčší úspech. Málokto napríklad vie, že keď RHCP odpálili s Blood Sugar Sex Magik tour po Amerike, ich predkapely boli Nirvana, Pearl Jam a Smashing Pumpkins, legendy v grunge a alternatívnom rocku. Frusciante padol do drog a uzatvoril sa pred všetkými okrem svojej priateľky. Nakoniec z kapely nečakane odišiel.

Je neuveriteľné, že napriek vnútorným problémom a treniciam kapela vydávala jeden skvelý album za druhým. Prišiel One Hot Minute s hitmi ako Aeroplane či Warped, Tearjerker či Shalow be thy game. Nový gitarista Dave Navarro mal opäť problémy s drogami a vyletel z kapely. Do kapely sa vrátil Frusciante. Ako povedal Flea Kiedisovi, ” jediný spôsob ako si vie predstaviť ďalšie fungovanie kapely je s Johnom.” Frusciante bol z návratu dojatý k slzám. Musel znova cvičiť, obnoviť svoj muzikantský grif a s Fleom skúšali do zbláznenia. Napriek tomu dala kapela dohromady Californication, jeden z najlepších albumov kapely.  Hity ako Californication, Scar Tissue či Otherside sú špičkové. Zlepšili sa Kiedisove vokály, Frusciante spieval druhý hlas.

RHCP je kapelou neustálych zmien. Po dvojalbume Stadium Arcadium opäť odišiel Frusciante, naskočil nový gitarista Josh Klinghoffer a kapela pokračuje ďalej. Páni Kiedis, Flea a Smith sú už dosť starí na drogové excesy, ktorých si užili za svoj život nepočítane. Vyzerá, že na albumoch I`m with you či Getaway sa RHCP skľudnili. Pravdou je, že Hillela Slovaka, zakladajúceho člena kapely, heroín zabil a Frusciante kvôli nim odišiel z kapely. Kiedis zápasil s drogami od útleho detstva. Už jeho otec bol závislým. Marihuanu Kiedis fajčil od 11tich.  A ako sa vyjadril Flea k heroínu: “Zobral som ho veľké množstvo. Než som si šľahol, sedel som a predstavoval si, ako si dávam heroín, až do bodu, keď som si musel pripomenúť, že si mám skutočne šľahnúť.” Flea je od 1992 čistý. Vyjadril sa, že “nikdy som nebol závislák, ale prestal som s drogami. V 1992 som bol skutočne chorí a chcel som byť zdravý. Hoci som bral drogy, každý deň som hral basketbal a jamoval s kamošmi. bol som však chronicky unavený a všetko bolo nanič. Urobil by som čokoľvek, aby som mal čisté telo a bol zdravý. A taký som už ostal.”

Kiedis má už tiež drog evidentne dosť. Hovorí: “Je to tak, že dnes som šťastný, keď som triezvy. Kedysi som miloval, keď som bol zdrogovaný. Byť triezvy je radosť, surfujem, užívam si so synom, hrám muziku, som OK.” Keď ho v 2016 hospitalizovali, striktne odmietol, že by šlo o návrat k drogám. Vraj mal črevnú chrípku.

RHCP je jedna z najlepších súčasných kapiel na svete. Má unikátny zvuk a neustále sa rozvíja. Veríme, že hoci sú poznačení ťažkou drogovou minulosťou, zbavili sa jej a prinesú ešte mnoho skvelej muziky. RHCP forever 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.