Prince: symbol na drogách?

Prince: symbol na drogách?

Prince Rogers Nelson (* 7.6. 1958 +21.4.2016) bol slávny americký hudobník, multiinštrumentalista, filantrop, tanečník a producent. Bol to malý veľký muž hudby, inovátor, aký sa rodí iba párkrát za storočie. Bol známy extravagantnými kostýmami, make-upom a solídnym hlasovým rozsahom. V hudbe miešal dohromady funk, rock, R&B, new wave, soul, psychedelický rock a pop. Je jedným z najpredávanejších autorov všetkých čias. Predal viac než 100 miliónov nahrávok, získal 7 Cien Grammy, Zlatý Glóbus a dokonca Oscara za soundtrack k Purple Rain. Rolling Stone ho označil za číslo 27 v rebríčku 100 Najväčších Umelcov.

Prince sa narodil v Minneapolis a odmalička sa venoval hudbe. V 18. nahral svoj debutový album For You. V 1979 nahral album Prince, ktorý dosiahol platinové predaj. Prince dosiahol obrovskú slávu svojou neuveriteľnou zmesou funku, dance hudby a rockovej muziky a tiež sexuálne explicitnými textami. Jeho soundtrackový album Purple Rain sa držal 24 týždňov na špici hitparády Billboard 200 a predalo sa ho vyše 20 miliónov kusov.

Prince chrlil album za albumom a po rozporoch s Warner Bros zmenil svoje meno na symbol, ktoré prezentoval špeciálnym logom. Sám sa označoval za Umelca, ktorý bol kedysi známy pod menom Prince. K menu Prince sa vrátil až potom, ako urovnal právne spory s Warner Bros. Prince dohromady vydal 16 albumov, z ktorých mnohé dosiahli platinu. Jeho štýl navždy ovplyvnil mnohých hudobníkov. Sám povedal (na adresu Michaela Jacksona, ktorého označovali za kráľa popu): “Nie je žiadny kráľ popu. Je iba princ.”

O prínose Princa pre hudobný svet nemá zmysel diskutovať. Je nesporný. No Prince mal aj temnejšiu stránku a tou boli drogy. Navonok však všetko vyzeralo inak. Prince bol zaprisahaný odporca drog, ktorý navonok žil veľmi zdravo. Bol známy tým, že si dával echinaceu či dávky vitamínu B. Navonok to vyzeralo, že žije veľmi zdravo. No ako prezradila Charlene Friend, jeho bývalá priateľka, Prince frčal na drogách dávnom pred svojou smrťou. Hovorí: “Niekedy ostal hore päť dní vkuse bez spánku, jedla či dokonca vody. Iba chodil nonstop do a zo štúdia… Prvýkrát, keď sa to stalo, som sa ho opýtala – Ako si to urobil? – A on sa usmial a odpovedal – Anjelské jedlo.” Čo to však bolo to anjelské jedlo? V skutočnosti to vraj bol kokaín. Duane Nelson, Princeov nevlastný brat, potvrdil, že išlo o drogu. Ako hovorí Friend: ” Nazývame to kokaínová diéta.”

Prince bol neuveriteľný hudobník, z ktorého hudba priamo sršala. Niekedy zakryl okná alumíniovou fóliou, vypeckoval teplotu a úplne zatemnil miestnosť. Potom sa triasol celú noc. Keď sa ho priateľka opýtala, či mal nočnú moru, odpovedal: “Nie, sníval som hudbu.” Po koncertoch si vraj musel dávať tabletky, aby sa upokojil, pretože na koncerte sa dostával do eufórie. Potom však prichádzala prázdnota a Prince ju podľa expriateľky vypĺňal drogami.

Pravdou je, že Prince pred smrťou bral veľké množstvá liekov na predpis na báze ópia, ktoré ho nakoniec zabili. Predpisoval mu ich lekár na chronické bolesti v bedrách (ktoré si pravdepodobne privodil svojím tancom a vysokými opätkami). Po jeho smrti sa našli prakticky v celom jeho dome, často ukryté vo fľaštičkách od vitamínov, v jeho šatníku či spálni. Jeho bývalá manželka Mayte Garcia popisovala viaceré situácie, keď sa Prince správal divne, akoby nadrogovaný. Keď sa napríklad dozvedel, že spolu čakajú syna, Pinca museli zobrať do nemocnice s príznakmi predávkovania. Našiel ho ochrankár, ako leží v bezvedomí vo vlastných zvratkoch. Tak mu vypumpovali žalúdok a nasadili aktívne uhlie. Prince vtedy hovoríl o “hlúpej chybe”, ktorú už nikdy neurobí. Vraj zmiešal aspirín a víno.

Mnohí rockeri berú drogy a nijako sa tým netaja. Keith Richards sa dokonca chválil, ako šnupal popol vlastného otca. Pri Princovi to však bolo iné. Úzkostlivo dbal na svoj image a tajil akékoľvek drogové excesy. Navonok vyzeral byť zaprisahaným bojovníkom proti drogám. No podľa vyjadrení lekára: “Mix hydrokodónu a fentanylu nie je niečo, čo sa udeje náhodou. Je to kombinácia, ktorú zvykne miešať díler pre svojho klienta.” Dnes je to už jedno, Prince je na druhom svete a svet má o hudobného génia menej. Avšak jeho smrť je dobrou ukážkou, že aj skutočné lieky, ktoré majú liečiť, dokážu zabiť. Ide totiž tiež o drogy, ktoré v nesprávnych rukách môžu narobiť veľa zla. Veď aj názov droga a liek znie v angličtine rovnako, teda drug.

UPDATE: spevákova rodina žaluje lekára kvôli závislosti na opiodoch

Prince skutočne umrel na náhodné predávkovanie lieku od bolesti s názvom Fentanyl, ktorý je v skutočnosti silnou drogou na báze ópia. Ako tvrdia, Dr. Schulenberg “chybne vyhodnotil Princeov stav a chybne ho liečili, hoci závislosť u Princea bola  zrejmá. Tým zlyhal v tom, že nevykonal vhodné a zmysluplné opatrenia, aby v budúcnosti nenastali fatálne následky Princeovej závislosti.” 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.