Päť protidrogových songov, ktoré si musíte vypočuť

Päť protidrogových songov, ktoré si musíte vypočuť

Je smutne známym faktom, že drogy a populárna hudba, najmä tá tvrdšia, sú spolu veľmi úzko späté. Mnohí speváci a hudobníci padli do drogovej pasce a napriek tomu, že mali “našliapnuté” k jedinečnej kariére, skončili veľmi zle. Spomeňme len neslávne známy Klub 27, teda muzikantov, ktorí umreli vo veku 27 rokov. Za ich smrťou stáli v drvivej väčšine prípadov drogy. Toto je tiež dôvod, prečo mnohí hudobníci o drogách spievajú. V tomto blogu vám chceme predstaviť zopár piesní, kde téma drog nie je rozoberaná iba v náznakoch, ale umelci priamo pred drogami varujú. Môžete si byť istí, že to nie sú prázdne slová, ale skúsenosti, ktoré boli trpko odžité vo vlastných životoch.


The Drugs Don`t Work – The Verve

Tento song preslávil kapelu The Verve a speváka Richarda Ashcrofta, ktorí nadviazali na silnú tradíciu britskej rockovej muziky. Je známe, že kapela brala mnoho drog a stimulantov – poväčšinou amfetamínov. Drogy boli jednou z príčin, prečo sa kapela po druhom albume A Northern Soul rozpadla. Dali sa dokopy až kvôli albumu Urban Hymns. Drugs Don`t Work má viacero významov, pretože skoro po vyjdení tohoto singla sa s ním mnoho poslucháčov stotožnilo a vyložili si ho po svojom. Richard pôvodne túto pieseň napísal z lásky pre inú osobu. Mala vyjadrovať myšlienku, že láska je predurčená a keď druhá osoba zomrie, osudom človeka je stretnúť sa s ňou znova. Druhý význam je ten, že drogy zaberajú stále menej a menej, pretože si na ne vytvorí závislý človek toleranciu.


Neil Young – The Needle And The Damage Done

Túto pieseň napísal Neil Young o Dannym Whittenovi, jednom z pôvodných členov kapely Crazy Horse. Young ich najal na tour v 1971 a Whitten bol tak závislý na heroíne, že ani nedokázal udržať gitaru. Young ho vyhodil, dal mu 50 dolárov na odvykačku a letenku do Los Angeles. Keď sa tam Whitten dostal, predávkoval sa alkoholom a váliom a zomrel. Pieseň hovorí o závislosti na heroíne a o tom, čo človek robí, keď príde koniec. Po Whittenovej tragickej smrti Neil povedal: “Cítil som sa za to zodpovedný. V skutočnosti som však nemohol ničo robiť. Teda, on bol zodpovedný. Ale dlho som si myslel, že som to bol ja. Danny jednoducho nebol šťastný. Všetko to na neho dopadlo. Droga ho pohltila. Bolo to veľmi zlé, pretože Danny mal toho mnoho, čo nám mohol dať. Bol veľmi dobrý chlapec.” Bohužiaľ, viacero Neilových priateľov a muzkantov zomrelo na predávkovanie drogami.


Nine Inch Nails – Hurt

Hurt napísal multiinštrumentalista Trent Reznor pre album The Downward Spiral. Je o uvedomení si dôsledkov a ľútosti. Ako Trent povedal: “Nie som hrdý na to, že sa nenávidím a nenávidím to, čo zo mňa vzniklo, no možno je ľudská komunikácia, ktorá končí pozitívne, hoci všetko, čo bolo povedané, bolo negatívne.”  Trent napísal tento song, keď prežíval hlbokú závislosť na heroíne. Neskôr si ho vybral a prespieval Johnny Cash na svoj album American IV, The Man Comes Around. Johnny prežíval posledné dni svojho života a dal piesni nový rozmer. Zúčtováva so svojím životom. Je to čosi ako osobná spoveď. Samotný Cash túto pieseň hral viac než stokrát, než ju nahral. Ako hovoril: “Je to najlepšia progidrogová pieseň, akú som kedy počul.”


Dr. Alban – No Coke

Kto prežil detstvo v 90tych rokoch, musí si pamätať na švédskeho muzikanta s africkými koreňmi, ktorý si hovoril Dr. Alban. Ide o jedného z mála skutočných doktorov v hudobnej branži, dokonca si otvoril svoju vlastnú zubársku prax. No Coke je jedným z jeho najúspešnejších singlov. Slová piesne popisujú tragickú udalosť, ktorá sa udiala pred Albanovým nočným klubom Alphabet Street v Štokholme. Text piesne nepotrebuje žiadne vysvetlenia, Dr. Alban to hovorí natvrdo: “Kokaín rozhodí tvoj mozog a extáza rozbije tvoj život na kašu.”

Pearl Jam – Life Wasted

Eddie Vedder je posledným žijúcim velikánom grunge. Ostatných zabili drogy, alebo aspoň výrazne prispeli k ich tragickým koncom. Spomeňme len Layna Staleyho z Alice In Chains (predávkovanie crackom a heroínom), Kurta Cobaina (sebevražda aj v dôsledku silnej heroínovej závislosti) či Scotta Weilanda (Stone Temple Pilots, Vevet Revolver), ktorého našla smrť v autobuse na tour, keď sa predávkoval alkoholom, kokaínom a liekmi na predpis. Na margo tejto piesne povedal: “Keď odchádzaš z pohrebu, tá cesta je tak dôležitá ako ktorákoľvek iná, po ktorej si kedy išiel. Máš obnovenú úctu k životu. A myslím, že ten pocit môže trvať celý deň, týždeň, no potom sa veci vracajú k normálu a znova začneš brať tento život, dýchanie a jedlo ako niečo, čo máš isté. Myslím, že tento song je tu, aby ti pripomenul, že toto je ten pocit. Pravdou je, a som a toto citlivý a je to príliš osobné, že poviem, do riti s tým. Tu a eraz. Polovica tej piesne je o strate priateľa, ktorý bol môj najlepším kamarátom na tejto planéte. A bol to Johnny Ramone.”

Je veľa piesní o drogách. Niektoré hovoria v náznakoch, iné sú priame. No väčšina z nich – hlavne tie, čo vychádzajú z osobnej skúsenosti – sa stavia k drogám jednoznačne negatívne. Varuje pred nimi. Nechoďte cestou, ktorú sme prešli my a ktorá vedie do pekla. Mnoho umelcov vie, o čom hovoria. Steven Tyler hovorí o ceste peklom, Layne Staley pred smrťou tvrdil, že drogy neberie preto, že chce, ale preto, lebo už musí. Bohužiaľ, ľudia sa väčšinou nechcú poučiť z chýb iných. Preto ich tak veľa spadáva do závislosti na drogách. Iné vysvetlenie nie je…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.