Oasis (1991 - 2009): rebelujúci rockeri, drogy, alkohol a upadajúca sláva

Oasis (1991 - 2009): rebelujúci rockeri, drogy, alkohol a upadajúca sláva

Oasis bola britská rocková kapela, ktorá pobláznila 90te roky. Založili ju štyria chlapci z Manchestru v roku 1991. K Paulovi “Boneheadovi” Arthursovi, Paulovi McGuiganovi, Tonymu McCarrollovi a Liamovi Gallagherovi sa pridal Liamov starší brat Noel a kultová zostava bola na svete. Prvý album Definitely Maybe sa predával skvele, no skutočnú slávu dosiahli albumom (Whats the Story) Morning Glory? Patrili spolu so Suede, Pulp a Blur k top štvorke britského popu.Treba povedať, že Oasis okrem divokého životného štýlu dosiahli v hudbe fakt veľa. Ich tretí album Be Here Now sa predával “ako teplé rožky” a dokopy predali viac ako 8 miliónov kópií. Po ňom sa však kapela rozhádala, odišli dvaja zakladajúci členovia a išlo to dolu vodou. Oasis však treba uznať, že patrila vo svojom čase k tomu najlepšiemu, čo brit pop vyprodukoval. Získali 8 No. 1 hitov v UK Charts, štyri MTV Europe Music Awards, 6 Brit Awards a trikrát Grammy. Dohromady predali viac než 70 miliónov nahrávok na celom svete. Majú tiež 2 Guinessove rekordy.

Oasis vznikla podobne ako iné britské kapely. Pôvodná zostava sa pretĺkala, postupne menila zostavu a keď sa do kapely dostal Liam Gallagher, kapelu sprevádzal aj jeho starší brácho Noel, ktorý kapelu považoval skôr za priemernú, no videl v nej príležitosť na realizáciu niektorých pesničiek, ktoré už dlhšie písal. Keď do kapely oficiálne vstúpil, zrazu Oasis prekypovala nápadmi a inšpiráciou. Noel veril v jednoduchosť a doviedol kapelu k unikátnemu zvuku, ktorý “postrádal finesu a komplexnosť do takej miery, že to až znelo nezastaviteľne”.

So slávou však prišli rozpory. Už pri albume Definitely Maybe sa Liam s Noelom pohádali tak, že Liam udrel Noela počas koncertu v Los Angeles tamburínou. Noel sa vytočil a dočasne kapelu opustil, no neskôr sa s Liamom opäť udobril. Oasis boli vôbec “enfants terribles” britského popu. Keď ich médiá porovnávali s kapelou Blur, Noel povedal médiám, že dúfa, že Damon Albarn a Alex James z Blur “dostanú AIDS a zomrú.” Ako zvyčajne sa za to neskôr v médiách ospravedlnil, ale aspoň sa postaral o dobrý predaj bulvárnych plátkov. Aj album (Whats the Story) Morning Glory? je narážkou na pesničku Blur. Tento album je však štvrtým najpredávanejším v britskej histórii a obsahoval také hity, že Oasis vyniesol medzinárodnú slávu.

Bratia Gallagherovci mali našliapnuté na dlhú a plodnú kariéru v rockovej muzike. No pokazili si to svojim prístupom k životu a okoliu a tiež drogami. Oasis sa bude vždy spájať s alkoholom a kokaínom. Výrobu albumu Be Here Now označil jeden z bratov ako “zvuk partičky chalanov na kokaíne, v štúdiu, ktorí majú všetko u prdele.” Ako hovorí Owen Morris, producent albumu: “Zvykol som zísť do štúdia a tam bolo fakt veľa kokaínu… Muzika bola strašne nahlas.” Chlapcom z kapely však drogy začali prerastať cez hlavu. Gallagherovci sa netajili ich užívaním a založili na tom časť svojej slávy. Ako Liam povedal: “Nikdy sa nehnevám, keď ľudia hovoria, že beriem drogy a pijem, lebo je to pravda.” Noel popisoval drogy ako svoju “hlavnú vášeň odkedy mal 14.” Keď sa ho pýtali na deti, odpovedal: “Hej, bojím sa mať deti a nikdy ich nebudem mať, nechcem. Dva psy, žena a budem šťastný. Beriem príliš veľa drog aby som si zobral na krk takú zodpovednosť.”

Noel priznáva, že viaceré svoje slávne songy napísal pod vplyvom drog. Dokonca uviedol, že si zobral kokaín aj na toalete na Downing Street, ktorá bola vyhradená pre kráľovnú. Noel v roku 2009 uviedol, že minul 1 milión libier na drogy a ” každú minútu z toho si užíval”.

Je ťažké povedať, ktorý z bratov je väčší kvietok. Liam priznáva, že stále z času načas berie drogy. Dokonca si sťažuje na ich mizernú kvalitu, čo sa dá na ulici zohnať. Napriek tomu ich užíva “vždy keď príde nová várka. Trvá mi to však tri dni, než sa potom znovu dám dohromady.” Tiež priznáva svoju lásku k alkoholu. “Milujem tequillu, nie je z nej opica. Po koncerte môžem vypiť celú fľašku. Potom naobed druhý deň môžem piť ďalej. To červené víno a pivo Guiness spôsobuje, že sa na druhý deň cítiš zle.”

Noel zasa tvrdí, že v 1998 prestal s kokaínom, lebo ho “už nudil”. Cigariet a alkoholu sa však vzdať nevie. Napriek svojim tvrdeniam z minulosti má dcéru a dvoch synov. No zašlá sláva už je preč. Znovuoživenie Oasis neplánuje. Ťažko povedať, či by to malo dnes zmysel. Hudobný svet je predsa len už niekde inde. S bratom je naďalej rozhádaný: “Teraz sa momentálne spolu nerozprávame.” Liam je ešte tvrdší: “Absolútne ho nenávidím. A myslím si, že to cíti rovnako.”

Oasis bola skvelou kapelou v 90tych rokoch, keď končila vlna grunge. Ich prístup k životu, drogy a charakter ich však diskvalifikoval vo väčšej hudobnej kariére. Ich vzorom bol Beatles. No stihli sa rozhádať aj s Georgeom Harrissonom. Ich sláva skončila v odkazoch cez bulvárne plátky. V 2009 nadobro Oasis skončili a pri pohľade na vyžilých bratov Gallagherovcov to ani nevyzerá, že sa dajú ešte niekedy dokopy. Škoda dobrej kapely, ktorú pochovali drogy, alkohol a ľudská blbosť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.