Muzikanti, ktorí sú dodnes nažive napriek enormnému užívaniu drog

Muzikanti, ktorí sú dodnes nažive napriek enormnému užívaniu drog

Muzikantov ľudia vnímajú ako niečo “extra”, ako kreatívnych ľudí, ktorí sa neboja odhaliť ostatným svoje city. Mnohí ich za to zbožňujú a snažia sa ich napodobniť. Pravdou však je, že často títo muzikanti mali jednoducho šťastie, keď oslovili svojou hudbou tú správnu cieľovú skupinu v správnom čase. Potom prišla sláva a hudobník si s ňou jednoducho nevedel poradiť. Buď z prílišného tlaku alebo z čírej hlúposti či kvôli nejakému pochybnému idolu takéto celebrity potom siahajú k drogám. Toto postihlo prakticky celú generáciu grunge hudobníkov, z ktorých mnohí už nie sú nažive, lebo ich pochovali drogy. Takí ako Kurt Cobain či Layne Staley, Scott Weiland alebo nedávno zosnulý Chris Cornell boli buď priamymi obeťami drog alebo ich drogy dohnali k samovraždám. No sú tu aj výnimky, ktorí, napriek šialeným množstvám drog, ktoré dostali do tela, sú dodnes nažive. 

Keith Richards: blázon, ktorý šnupol aj popol vlastného otca

Keith Richards je notorický známy svojím užívaním drog. Prakticky celé 60te až 90te roky bral Keith heroín či kokaín. Traduje sa, že na kokaíne vydržal až 9 dní bez spánku. Neskôr sa tým chválil: “Deväť dní bez toho, aby som oko zažmúril.” Dokonca v 2002 priznal v interview, že šnupal aj popol vlastného otca spolu s kokaínom. Až v 2006 prestal Keith s kokaínom po tom, ako spadol z kokosovej palmy počas rodinnej dovolenky. Keith síce drogové excesy prežil, ale kto sa neho pozrie na videách na Youtube, vidí, že to nebolo celkom bez následkov. Čomu Keith pripisuje fakt, že je doteraz nažive? Tvrdí, že hoci bral drogy desiatky rokov, vždy to robil s mierou. Navyše si vždy mohol dovoliť len tú najvyššiu kvalitu.

Elton John: vnútorní démoni a kokaín

Elton John trpel svojou plachosťou a odmeranosťou k ostatným ľuďom. Navyše bol gay v dobe, keď sa to pokladalo za niečo nenormálne. Preto si pomáhal kokaínom, ktorý ho dokázal “otvoriť” ostatným ľuďom. Prakticky celé 70te a 80te roky bol Elton na kokaíne. Ku koncu hrozilo, že Eltona drogy zabijú. V 1989 John priznal, že bral kokaín každé štyri minúty a neopustil svoj dom dva týždne. Mal silné záchvaty a krvácanie z nosa. Keď ho kamaráti našli, ako skolaboval a odniesli ho do postele, tak vstal a dal si ďalší kokaín. Až v 1990 sa dokázal po dlhom liečení zbaviť závislosti na kokaíne.

Steven Alder z Guns`N`Roses: drogy ho vyhodili z kapely

Stevenova závislosť na kokaíne a heroíne bola taká silná, že ho kapela musela vyhodiť. V tomto čase Adler prekonal prvú porážku, keď si pichol speedball. Neskôr prekonal ďalšiu porážku a srdcový infarkt a strávil väčšinu času na pohotovosti v rôznych nemocniciach v Los Angeles. Odhaduje sa, že bol na pohotovosti až 31 krát. Dnes mu kvôli porážkam, ktoré spôsobili drogy, je Alderovi ťažko rozumieť.

John Frusciante z RHCHP: geniálny gitarista, ktorého zničili drogy

John Frusciante sa stal súčasťou Red Hot Chili Peppers, keď mal 18 rokov. Nahradil Hillela Slovaka, ktorý umrel na predávkovanie heroínom. Frusciante sa tiež dostal do ťažkej závislosti, vďaka čomu sa uzatváral do samoty a od momentu, keď v 1992 kapelu opustil, bol v biede. Jeho sólové projekty spustil iba preto, aby financoval svoju ohromnú závislosť na heroíne a kokaíne. Ako povedal Flea: “Nemyslel som si, že jeho mozog a telo vydrží také množstvo drog, ako on bral.” Vďaka závislosti stratil John väčšinu zubov, ktoré mu zhnili a musel ich nahradiť protézami. Museli mu operovať kožu, aby mu odstránili jazvy, ktoré si spravil, keď si nesprávne pichal heroín a kokaín. Keď sa opätovne dostal späť do kapely, musel sa znova učiť na gitaru, pretože jeho schopnosti hrať vďaka drogám výrazne upadli.

Nikki Six z Motley Crue: z predávkovania do predávkovania

Nikki bol známy brutálnym užívaním drog. Dokonca sa predávkoval až tak, že ho prehlásili mŕtvym, než sa ho opäť podarilo oživiť. To nebolo samozrejme prvé predávkovanie. Keď sa predávkoval predtým, jeho bezduché telo díler vyniesol do uličky, aby nepritiahol na seba pozornosť. Keď sa Nikki prebral, ihneď išiel domov, aby si dal ďalší heroín. Dnes je našťastie čistý. Ako hovorí: “Neviem to povedať dostatočne nahlas. Ak ich beriete alebo o tom uvažujete, DROGY NEFUNGUJÚ. Tie negatíva nikdy nie sú krásne.”

Ozzy Osbourne: mutant, ktorý prežije všetko

Ozzy je predrogovaný skrz naskrz tak, že aj vedci sa divia, ako môže stále žiť. Prežil viac než 40 rokov brutálneho zneužívania drog a alkoholu. Keď mu vedci preskúmali genóm, zistili, že gén ADH4 je zmutovaný, čo mu umožňuje odbúravať lepšie alkohol a drogy než bežnému človeku. Ozzy vyskúšal a užíval obrovské kvantá drog. Alkohol, LSD, marihuana, heroín, kokaín, Válium, Vicodin, amfetamíny, utišujúce prostriedky, barbituráty, lieky proti bolesti či lieky na spanie. Normálneho človeka by to zabilo. Ako hovorí jeho žena Sharon: “Keď bude svet končiť, ostanú iba šváby, Ozzy a Keith Richards.”

Napriek romantickému obrazu, ktorý médiá často okolo takýchto hudobníkov vykresľujú, drogy, aj keď ich nezabili, im výrazne život poškodili. Keith vyzerá ako roztrasený starec, Ozzy akoby zápasil s demenciou. John Frusciante sa dodnes nezbavil svojich vnútorných démonov. Títo páni dostali druhú šancu. Ich kolegovia z hudobnej brandže, ktorí boli rovnako na drogách, sú už väčšinou po smrti. Niet im čo závidieť. Ako povedal Steven Tyler, ďalší drogový výtečník, ktorý je zázrakom na žive: “Ak chceš začať s drogami a prejsť si peklom ako ja, vítam ťa na palube.”

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.