Michael Jackson: kráľ popu a drogy

Michael Jackson: kráľ popu a drogy

Michael Jackson (*1958  +2009) je bezpochyby jedným z najvýraznejších umelcov všetkých čias. Nielen, že jeho popularita bola neporovnateľná s inými umelcami, patril tiež k najlepšie predávajúcim umelcom. Jeho prínos hudbe, tancu a dokonca móde je nemerateľný. Slávu zakúsil už v rodinnej skupine Jackson 5, kde vystupoval so svojimi staršími bratmi. V 80tych rokoch zasa piesňami s albumu Thriller pomáhal rúcať rasové bariéry. Tento album je najpredávanejším albumom všetkých čias, dosiahol predaj až 65 miliónov kópii na celom svete. Je jedným z mála umelcov, ktorého uviedli do Siene slávy dvakrát. Tiež je v Textárskej a Tanečnej sieni slávy, dokonca ako jediný tanečník z popovej a rockovej muziky.

Michael má na konte viaceré Guinessove rekordy – napríklad Najúspešnejší zabávač všetkých čias. Počet cien, ktoré získal, sa dajú rátať na stovky.  Aj to je rekord – Najocenovaňejší umelec v histórii populárnej hudby. Je prvým umelcom v histórii, ktorý mal Number 1 hit v piatich rôznych desaťročiach. Pozoruhodný je tiež jeho Guinessov rekord za to, že podporoval 39 charít, čo je viac ako ktorýkoľvek iný umelec pred ním.

O Michaelovi Jacksonovi sa dá napísať hrubá kniha a ani tak nepovieme všetko o tomto umelcovi. Kontroverznými boli jeho vzťahy – či už partnerské alebo k deťom. V 1993 ho obivinili z toho, že sexuálne zneužíval deti. Súd ho však oslobodil. Jeho výzor a postupné blednutie pleti boli neustále pod drobnohľadom. Nespočetné plastické operácie niež neprospeli jeho image. Avšak v pamäti miliónov fanúšikov na celom svete ostane Michael zapísaný vďaka svojmu umeniu.

Michael je však skvele zarábajúcim umelcom aj po smrti. Forbes ho zaradil medzi najlepšie zarábajúce mŕtve celebrity s príjmom 825 miliónov dolárov v 2016. Toto je najvyšší takýto príjem, čo kedy Forbes zaregistroval. Nemá zmysel písať o jeho úspechoch – sú totiž nepredstaviteľné a ťažko ich s niečím porovnať. Pravdou však je, že Michaelov život bol nielen plný úspechov ale tiež bolesti a trápenia. O jeho zvláštnych vzťahoch a o tom, ako počal svoje deti, nebudeme rozplietať konšpiračné teórie. Skôr sa pozrieme na temnú stránku Jacksona – Michael a drogy.

Michael Jackson totiž bral mnoho drog. Nie však preto, aby si užíval, ale skôr preto, aby utlmil bolesť. A Michael bral viac liekov proti bolesti než bolo medicínsky potrebné. Michael držal vo veľkej tajnosti, že je tajne závislý na anestetiku s názvom propofol. Závislosť na liekoch proti bolesti pritom u Michaela nebola žiadnym tajomstvom. Sám to priznal počas svojej Dangerous tour, ktorú musel skrátiť, aby mohol nastúpiť na odvykačku. Jackson obvykle bral lieky na báze ópia, ktoré mu pôvodne naordinovali doktori po úraze na hlave, ktoré utrpel v dôsledku požiaru a tiež počas plastických operácii, ktoré ho mali urobiť mladším.

Dr. Conrad Murray, Michaelov osobný lekár, dával Michaelovi počas 60 nocí propofol, aby liečil jeho nespavosť. Tak mohol Michael neskôr nastúpiť oddýchnutý na skúšky k This is It tour. Lieky na predpis boli Michaelova pliaga. Nikdy ho nikto nevidel užívať kokaín, previtín či heroín. Nebral drogy preto, aby vyvolal stavy eufórie či šťastia. No ako sa vyjadril Dr. Petros Levounis počas vyšetrovania Jacksonovej smrti, Paul Gongaware, šef AEG Live, ktorý bol zodpovedný za This is It tour, vedel o Michalovej závislosti už 15 rokov pred jeho smrťou.

Michaela zabilo jeho bohatstvo a príliš dobrý vzťah k lekárovi. Ako povedal Levounis: “Veľmi blízke priateľstvo medzi závislým pacientom a lekárom je problematické. Je potom pre pacienta oveľa ľahšie vypýtať si drogy a je pre lekára oveľa tažšie odmietnuť.”

Michaelova smrť je veľkým mementom pre všetkých ľudí. Michael nikdy nebol ten, čo by vyhľadával dílerov. Napriek tomu bol závislým. Jeho díleri boli lekári, ktorí mu ochotne potrebné drogy/lieky predpísali. Napríklad brať silné anestetiká počas plastických operácii nie je také časté, ale Michaelove operácie boli veľmi komplexné – a tak vyžadovali desiatky injekcií. Michael nie je jediný, kto zomrel na predávkovanie na lieky na predpis. Aj Prince zomrel na predávkovanie fentanylom – liek proti bolesti. Ten sa mimochodom našiel aj v dome u Michaela Jacksona.

Je mnoho tvárí drogovej závislosti. Michael trpel tou menej tradičnou, no tá ho nakoniec zabila. Ako sa vyjadril Levounis: “Závislosť Michaela Jacksona bola celkom silná… trpel závislosťou.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.