Lady Gaga: extravagancia na kokaíne

Lady Gaga: extravagancia na kokaíne

Stefani Joanne Angelina Germanotta (*1986) je americká speváčka a herečka, ktorú celý svet pozná pod pseudonymom Lady Gaga. Svoju kariéru začínala v školských hrách. Má vyštudované umeleckú univerzitu, určitý čas robila textárku. Sláva prišla s albumom The Fame, z ktorého si môžete pamätať také pecky ako Poker Face či Just Dance. Aj druhý album The Fame Monster bol nabitý hitmi a tak si Lady Gaga zarezervovala popredné miesto v súčasnej pop-music. Lady Gaga je známa nielen chytľavými pesničkami ale tiež extravagantným správaním. V hudbe napríklad experimentuje od tanečnej muziky cez elektronický rock a techno až po country. A toto experimentovanie prináša výsledky. Za účinkovanie v tv sérii American Horror Story: Hotel získala Golden Globe cenu za najlepšiu herečku v 2016. Je prvou ženou, ktorá mala súčasne 4 Number one albumy v krajine. Do januára 2016 predala 27 miliónov albumov a 146 miliónov singlov, takže sa vo svojom veku stala jednou z najlepšie predávaných umelkýň na svete. Na jej konte je niekoľko zápisov do Guinessovej knihy rekordov, 3 Brit Awards, 6 krát Cena Grammy. Bola uvedená do pesničkárskej Siene slávy a má dokonca cenu od Rady módnych návrhárov USA. VH1 ju zaradilo na 4. miesto v rebríčku Najväčších žien v hudbe v 2012. To je však len výber, Lady Gaga zbiera ceny, kade chodí. Je známa tiež cez svoje filantropické aktivity pre LGBT komunitu, mladých a v boji proti šikanovaniu.

Podobne ako Madonna má aj Lady Gaga talianske korene mixnuté s Francúzskom a Kanadou. Jej otec je podnikateľ na internete. Má tiež mladšiu sestru. Veľmi dobre však pozná tvrdú prácu. Ako hovorí, jej rodičia pochádzajú z nižšej spoločenskej triedy a museli o všetko tvrdo bojovať. Preto aj jej akademický život Lady Gaga charakterizovala ako “veľmi poctivý, študijný, disciplinovaný, no tiež trocha neistý”. Sama sa pokladala za outsidera a vysmievali sa jej, že je príliš provokatívna a excentrická. Lady Gaga si svoju slávu poctivo vydrela. Od 4 rokov hrá na klavír, na čom trvala hlavne jej matka. Naučila sa tvoriť hudbu “podľa ucha” a nie z nôt. Skúšala všetko možné, no do čoho sa chytila, to robila profesionálne.

V 2014 však obraz extravagantnej umelkyne sa zrazu otriasol. Lady Gaga prehlásila, že ju v 19. rokoch znásilnili a podrobila sa terapii. Doteraz trpí posttraumatickou stresovou poruchou, ktorú pripisuje tejto nešťastnej udalosti. Tiež priznala, že jej navonok slávny život plný umenia a extravagancie nie je zďaleka taký nevinný. Dostala sa až do stavu, keď fajčila 15 jointov denne. Pomáhala si tak od bolesti po zlomenine, ktorú utrpela na tour. Tiež priznáva závislosť na alkohole, LSD, extáze a kokaíne. V show Howarda Sterna uviedla, že “mala som problémy s drogami a alkoholom od momentu, ako som sa dostala do hudobného biznisu. Snažím sa tváriť, že všetko je v poriadku a vypĺňam prázdnotu alkoholom, kokaínom , marihuanou, extázou a LSD – čo poviete, to som vyskúšala… Nie som nahnevaná, mám bolesti.”

Keď sa Lady Gaga opýtali, čo ju vlastne doviedlo k drogám, odpoveď bola jednoduchá. Snažila sa cítiť dobre – či prinajmenšom sa snažila, aby vôbec niečo cítila. Ako vysvetľuje: “Bola som tak nešťastná. Myslím, že som bola osamelá a je niečo na drogách, čo mi dávalo pocit, akoby som mala priateľa… Nerobila som to s inými ľuďmi. Robila som to sama. Sama v mojom byte a písala som muziku. A viete čo? Ľutujem každú lajnu, čo som šnupala. Takže odkaz pre všetky moje zlatíčka, nedotýkajte sa toho, je to diabol.”

Howardovi Sternovi v jeho show jasne povedala: “Milujem vás a rešpektujem túto šou. Viem, že chcete hovoriť o sexe a kokaíne a všetkých tých veciach, no pravdou je, že nechcem, aby ktokoľvek bral drogy. To za a. A za b, mali by ste čakať tak dlho, ako sa len dá, než budete mať sex, pretože ako žena si to najskôr začnete užívať, keď budete mať cez 25 rokov. Keď máte 17, neviete, čo máte robiť a ako to funguje a fakt, nemali by ste to ani skúšať.”

Na margo drog Lady Gaga hovorí tiež veľmi jasne a úprimne: “Je to strašný spôsob, ako vyplniť prázdnotu, pretože to v skutočnosti iba pridáva k tej prázdnote. Nie je to skutočné.” Ako sa u nej budovala závislosť, musela čeliť krutej realite. “Je to také hnusné prebudenie jedného dňa. Cítila som sa – Si krava. Nie si umelkyňa. Keby si bola skutočná umelkyňa, sústredila by si sa na hudbu. Nemíňala by si svoje peniaze na bieleho diabla.” Uvedomila si, že sa musí zmeniť, inak to má namierené do slávneho Klubu 27, kde už je Cobain či Amy Winehouse. Ako hovorí: “Môžem byť skvelá bez drog? Budem musieť, pretože chcem žiť.”

Lady Gaga bola presvedčená, že vďaka svojej ceste plnej drog zomrie skôr, než sa stane slávnou. Od drog jej pomohol hlavne jej otec – tvrdý chlapík, čo v tomto nepozná srandu. Lady Gaga spomína: “Môj otec je skutočne silnú muž z telekomu. Pozrel raz na mňa povedal – Si v sračkách, dieťa. Pozrela som sa na neho a rozmýšľala – Ako do pekla vie, že som práve na drogách?… Nikdy nepovedal ani slovo o drogách, ani slovo. Ale povedal – Chcem ti povedať, že kohokoľvek stretneš, pokiaľ to robíš a s kýmkoľvek sa spriatelíš, pokiaľ toto robíš, prehráš. A už sme o tom nikdy nehovorili.”

Lady Gaga začala brať kokaín v 2005, po tom, čo opustila hudobnú školu, aby našla slávu. Drogovala pri zvuku The Cure. “Môj kokaínový soundtrack bol The Cure. Milovala som všetku ich muziku, no počúvala som len jeden song stále doookola, zatiaľ čo som do seba sypala sáčok kokaínu za sáčkom… Nemyslela som si, že je niečo na mne zlé, až prišiel jeden priateľ a spýtal sa – Toto robíš sama? – a ja som odpovedala – Hm, áno. Ja a zrkadlo… Ale dokázala som to zastaviť, pretože som cítila oveľa väčšiu paniku, keď som bola na drogách, než keď som bola triezva. Teraz som ok.”

Lady Gaga je čistá. A poznať to. Keď si pozriete, jej videá dnes a tie z časov začiatkov jej slávy, poznáte rozdiel. Stále má rada party život, no ako povedala: “Môžem piť a nemôžem povedať, že nechodím na party. Ale nie je to denne a nie je to viac nástroj mojej kreativity.” Tu je križovatka. Lady Gaga si našťastie skoro uvedomila, že drogy nie sú cesta ani ku šťastiu ani ku kreativite. Budeme si ju pamätať ako geniálnu a extravagantnú umelkyňu s netradičnými nápadmi, alebo feťáka? Je to len na nej. Facku od života však už dostala a vyzerá to, že je už na správnej ceste. Nech jej to vydrží, Lady Gaga robí skvelú muziku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.