Korn: drogy, alkohol, viera a rodina

Korn: drogy, alkohol, viera a rodina

Korn je americká nu metalová kapela pochádzajúca z Kalifornie. Bola založená v roku 1993. Kľúčovými prvkami kapely sú Jonathan Davis – spev, gajdy – a Brian “Head” Welch – sólová gitara, vokály. Do roku 2012 kapela predala 35 miliónov nahrávok a 12 z jej hitov bolo v top desiatke rebríčka Billboard 200. Sedemkrát získavali dvojnásobnú platinu za predaj, raz trojnásobnú. Kapela získala dvakrát Cenu Grammy a dvakrát MTV Video Music Award.

Kapela vznikala klasickým štýlom – traja hráči z L.A.P.D. sa dali dohromady s Jonathanom a Brianom a vznikol Korn. Logo vytvoril práve Jonathan. Ako povedal David Silveria, bývalý bubeník, “Korn je blbý názov. Ale muzika tvorí meno. Keď sme sa raz stali známymi, aj názov sa stal cool.” Už ich prvý eponymný album Korn znamenal úspech, druhý Life is Peachy bol ešte lepší. Dostal sa na tretiu priečku v Billboard 200 a dosiahol dvojnásobnú platinu v USA.

Veľká sláva a veľké peniaze priniesli veľké zlo. Korn bol jedna z posledných kapiel, ktorá zažila obdobie, keď sa im hrnuli fakt veľké peniaze. Ako povedal Davis: “Boli sme jedna z posledných kapiel, ktorá vypredávala arény a mala na drahé videoklipy. Žili sme super život, bolo to bláznivé. Všetci sme stratili predstavu o tom, čo sme… Mali sme party každú noc a bol som na vrchole svojej bláznivosti. Vytriezvel som v 1998 pretože už toho bolo príliš veľa. Buď by som to poslal do riti, alebo by som zomrel.”

Toto je klasický problém kapiel, ktoré zápasia s rýchlym a hlavne veľkým úspechom. Muzikant celý život sníva, že bude žiť ako jeho idoly a naraz je to tu. Davis hovorí: “Jednoducho sme padli do tejto blbej mydlovej opery. Je mi ľúto, že som sa správal ako idiot a drogoval som a opíjal sa. Žil som svoju fantáziu že som Jim Morrisson a myslel som si, že tak má rocková hviezda žiť. Bolo to úplne blbé. Ale takto si myslíte, že sa máte správať, keď ste decko.”

Brian “Head” Welch bol zasa závislý na metamfetamíne. Ako odpovedal na otázku, ktorá je jeho obľúbená droga: “Určite metamfetaímin. Bola to taká vec o láske/nenávisti, lebo zo začiatku byť na droge bolo úplne super, ale potom droga zničila všetko v mojom živote, zničila moju myseľ, emócie, vzťahy, zdravý rozum. Miloval som myšlienku na to, že budem odmietať spánok a budem bojovať s vecami, ktoré všetci potrebujeme, ako jedlo. Ha ha ha…” Keď bol Brian na drogách, vydržal aj 5 dní bez spánku, čo v ňom vyvolávalo paranoju. Takto napríklad popisuje prvý zážitok s drogou: “Keď som si šnupol, postavil som sa a mal som pocit akoby sa moja hlava naťahovala do výšky. Bol to divný pocit. Potom som zažil najhoršiu noc v živote. Myslel som si, že pôjdem do postele o piatej alebo tak a vstanem ďalší deň ale v ústach som mal sucho a nemohol som prehĺtať, pretože to bolelo. Strašný zážitok. Nechápem, prečo som s drogami ďalej pokračoval o pár mesiacov neskôr.”

Brian sa však dal na kresťanstvo a na nejaký čas z kapely odišiel. Dal sa dohromady a keď sa opäť ku kapele pripojil, bolo to lepšie. Ako sa k tomu vyjadril Jonathan: “Bolo to bizarné Vedeli sme že niečo je zle ale toto by nikto nepredpokladal. Vyskúšal som všetko možné aby som mu pomohol, ale on bol v pekle. A tak sme pozerali, ako sa rozpadá. Potom povedal, že už nechce byť v kapele… Nevedeli sme ešte o rozsahu problému s drogami… Ukázalo sa, že Head bol na metametamíne od momentu, keď som prišiel do kapely až pokiaľ neodišiel.”

Skoro všetci členovia kapely prežívali problémy s drogami a alkoholom. Priznal ich aj Fieldy Arvizu, basák. No nejako sa všetci dali dohromady. Head sa stal aktívnym kresťanom, Jonathan sa zbavil závislosti. Bolo to s ním kedysi divoké. Ako povedal Head: “Jonathan pil… Keď pil Jägera, hádal sa s nami. Vtedy nás hľadal a by sme sa pred ním ukrývali. Raz Munkyho udrel do tváre a to nie je ani bitkár. Je to dobrý chalan, ale keď je opitý, je jednoducho iným človekom.” No od 1998 je Jonathan čistý, aj keď priznáva, že “keby som mohol zobrať dnes trochu drogy, urobím to”. No drží ho rodina. “Viem, že keby som bral drogy, bol by som mŕtvy. Ja chcem byť s mojimi deťmi. To je to, čo ma drží na uzde.”

Korn je jedna z kapiel, ktorá si prešla klasickými rockovými excesmi, veľkou slávou, ale aj vnútornými bojmi, závislosťami a hádkami, ktoré viedli k odchodom členov kapely. Našťastie neprekročili tú pomyselnú čiaru, odkiaľ už nie je návratu. Heada zachránila viera, Davisa rodina. Snáď sa udržia na uzde aj naďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.