Keith Flint z Prodigy: Keď budem hotový, zabijem sa

Keith Flint z Prodigy: Keď budem hotový, zabijem sa

Keith Charles Flint (*1969 – +2019) bol britský spevák a frontman kapely The Prodigy. Kto žil v 90tych rokoch, pamätá si na ich prelomový hit Out of Space, ktorý nasledovali ďalšie ako Firestarter či Breathe. Kapelu pôvodne založil klávesák a pesničkár Liam Howlett a okrem Keitha ju tvorili klávesák a tanečník Leeroy Thornhill, MC a vokalista Maxim a tiež tanečník a vokalista Sharkey. Spolu s Chemical Brothers a Fatboy Slimom to boli pionieri breakbeatu. Boli pri prieniku tzv. rave scény do mainstreamu. Tiež Prodigy označovali ako Krstných otcov rave. Celkovo predali viac než 30 miliónov nahrávok, získali dve Brit Awards, tri MTV Video Music Awards, dvakrát Kerrang! Awards a päťkrát MTV Europe Music Awards. tiež majú na konte dve nominácie na cenu Grammy.

Liam bol klasa už od detstva. Bol známy tým, že na hodinách klavíru dokázal zahrať náročné pasáže po pár prehratiach. Aj preto sa rozhodol, že pôjde do hudobného biznisu a spojil sa s Keithom Flintom. Keď ho Flint požiadal, aby nahral mixtape, Liam mu dodal kazetu s naškrabaným slovom Prodigy, čo bolo meno jeho synťáku – Moog Prodigy. Tiež to bola Liamova prezývka. Keith a Leeroy k mixtape vytvorili tanečné sekvencie a navrhli Liamovi, nech spolu dajú dohromady kapelu. Pribrali do partie Sharkyho a Prodigy boli na svete.

Prvý singel Charly v 1991 sa síce celkom dobre chytil, ale kritika ho neprijala. No ten druhý – Everybody in the Place (Fairground Edit) dosiahol 2. miesto v UK rebríčku a porazil re-release Bohemian Rhapsody, ktorý znovu nasadili po Freddieho smrti. Album Experience nenechal na seba dlho čakať. Produkoval ho celý Howlett. Umiestnil sa na 12. priečke UK chart. Prišli ďalšie veci a nakoniec v 1996 vydali The Fat of the Land, kultový album, ktorý sa udomácnil na prvej priečke UK Singlov s piesňou Firestarter. Prodigy hrali na Lollapalooze a v Glastonbury a sláva bola istá. Z tohto obdobia si mnohí pamätajú kontroverzný song Smack My Bitch Up, ktorý bol o osobe, čo zobrala veľké množstvo droga a alkoholu a potom sa bila, zneužívala ženy a zvracala. Kvôli tomu sa pochytili s Beastie Boys, ďalšou legendou, ktorí chceli pesničku stiahnuť z playlistu počas festivalu v Readingu. Prišli rôzne problémy, hoci kapela žala úspechy a v 1999 sa Prodigy rozpadli. Keď sa v 2002 znovu dali dokopy, Q magazín označil Prodigy za jednu z 50 kapiel, ktoré treba vidieť, než zomriete.

Kapelu vnímala verejnosť najmä cez Keitha s bláznivým účesom. Keith bol zvláštna figúrka, ktorá nikdy nešla podľa pravidiel. Nešlo len o fajčenie na miestach, kde to bolo zakázané. Keith bral tvrdé drogy. Povedal: “Nič si nešetrím, všetko to rozhadzujem teraz. Vždy som to v sebe mal. Keď skončím, zabijem sa. Prisahám bohu, toto nie je samovražedné – je to pozitívna vec. V momente, keď sa začnem posierať v posteli, vtedy ma uvidíte v autobuse (na druhý svet) na prvom mieste.”

Keith v detstve nezažil veľa dobrého. Keď bol ešte decko, jeho rodičia sa rozišli. Uzatváral sa do seba a stále menej sa podobal na malého anjelika zo školskej fotky. V škole si zažíval ponižovanie a vyhodili ho v 15tich. S vlastným otcom mal strašný vzťah. Povedal mu: “Nikdy ma už neuvidíš, nikdy so mnou už nebudeš hovoriť. A ak ťa uvidím ja, zbijem ťa.” Hoci mu namerali vysoké IQ, nemal žiadny smer. Po škole robil mäsiara, pokrývača a vŕtača. V kapele našiel dobrodružstvo, ktoré hľadal. Ako sám povedal: “Hej, bolo to temné obdobie. Pil som a bral príliš veľa drog. Problém je, keď máte strašne veľa prachov a strašne veľa času a všetko čo robíte, vyzerá ako blbosť. Všetko som skutočne posral, hoci som nebol hlupák.”

Keith bojoval s chľastom, drogami a depresiou tak silnou, že raz povedal, že vraj sa nezabil iba kvôli svojim šiestim psom, ktoré miloval. Po rozpade kapely drogám a alkoholu prepadol naplno. Ako povedal: “Spadol som do kokaínu, veľa chľastu, trávy. Urobilo ma to samotárskym, nudným a plytkým.” Netajil sa, že to raz sám skončí. Povedal: “Dám si pekne doradu tabletky a budem ich jednoducho brať až kým nebudem vedieť, koľko toho bolo, až zomriem… Ale potrebuješ veľa tabletiek, kým sa zabiješ. Ja som bol zbabelec.”

4. marca 2019 políciu v Essexe zavolali do Flintovho domu, kde ho našli mŕtveho. Polícia nebrala jeho smrť ako podozrivú. No Liam z kapely napísal na instagram, že Keith skončil vlastný život. Keith stále hovoril, že to skončí skôr, ako zostarne, že svoj život žije preto naplno a že nie je horší pohľad, ako na starnúceho boxera, ktorý už na to nemá. Odmalička problémový, odmalička rebel. Raz povedal: “Vždy som mal duševné problémy. Som neuveriteľne sebadeštruktívny.” Hoci v posledných dňoch bol posadnutý fit životným štýlom a chcel byť čistý, no ako povedal: ” Z času načas chcem opustiť túto planétu, stále znova.” Nakoniec sa mu to podarilo. Ani sa človek nediví, keď si uvedomí, aký prístup k životu a sebe samému Keith mal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.