Justin Timberlake: všetkého veľa škodí

Justin Timberlake: všetkého veľa škodí

Justin Randall Timberlake (*1981) je americký spevák, pesničkár, tanečník, herec a producent. Narodil sa a vyrastal v Tennessee a už ako dieťa sa objavil v šou Star Search či The All-New Mickey Mouse Club. V detských šou naštartovalo kariéru mnoho hviezd ako napríklad Selena Gomez či Britney Spears. Justinova cesta však viedla od milučkého dieťaťa k jednému z ústredných postáv úspešného boybandu NSYNC. Tento sa stal jedným z najúspešnejších boybandov všetkých čias. Justin tam ale nebol iba za pekného. Hoci bol v kapele najmladší, bol jeden z dvoch hlavných spevákov. Prežil však aj rozpad NSYNC a skutočný úspech prišiel, keď sa vydal na sólovú kariéru. Už debutový album Justified z roku 2002 priniesol hity ako Cry Me a River či Rock Your Body a Justin si pripísal na konto prvé dve Ceny Grammy.

Justin to mal jednoducho dobre našliapnuté už od detstva. Druhý album, ktorý bol zmesou rôznych žánrov, mu vyniesol až tri Number 1 hity v Billboard 200. O úspechu svedčí napríklad aj to, že prvých dvoch albumov sa predalo viac než 10 miliónov kusov. Justin si zahral vo viacerých filmoch a – povedzme si na rovinu – išlo mu to parádne. Jeho hlas zaznel aj v úspešných Trolloch, ku ktorým urobil aj ďalší Number 1 hit Can`t Stop the Feeling!. V 2018 vydal piaty štúdiový album Man of the Woods a, čuduj sa svete, opäť sa dostal na číslo 1 v americkej hitparáde. Za svoju kariéru, ktorú však ani zďaleka nekončí, predal viac než 32 miliónov albumov a 56 miliónov singlov, čo z neho robí jedného z najpredávanejších hudobníkov na svete. Je popovou ikonou. Má na konte 10 Grammy, 4 Emmy Awards, 3 Brit Awards, 9 Billboard Music Awards. Time ho označil za jedného zo 100 najvplyvnejších ľudí na svete za roky 2007 a 2013. Je tak dobrý, že I`m Lovin It prebral MacDonald do reklamy. Jednoducho, Justin má zarobené na pár životov dopredu a to pritom okrem hudby fušuje do módy – má vlastnú značku – nahrávacie štúdio a sieť reštaurácií.

Justin pritom nevyšiel z nejakých ultra skvelých pomerov. Narodil sa do rodiny baptistického riaditeľa cirkevného zboru. Má dvoch nevlastných bratov, pretože jeho otec sa rozviedol a zobral si novú manželku. Jeho rodina bola vždy muzikálna, starý otec ho uviedol do sveta country. Ako dieťa Justin spieval country a gospel. Ako country muzikant dokonca účinkoval v TV šou Star Search. V rokoch 1993 a 1994 sa stal členom klubu Mickeyho Mousea s takými parťákmi ako Christina Aguilera, Ryan Gosling či Britney Spears. Tu ho objavil Lou Pearlman, ktorý ho spolu s JC Chasezom, kolegom on Mickeyho, zlanáril do NSYNC. Z oboch sa stali hlavní speváci kapely. Zvyšok je história. NSYNC patria spolu s NKOTB či Backstreet Boys k najúspešnejším boybandom. A ako sólový umelec to Justin prevalcoval úplne všade.

Je to však aj veľký lámač ženských sŕdc. V 1999 chodil s Britney Spears, no v 2002 sa náhle rozišli. Potom si začal s Cameron Diaz, až v 2007 začal randiť s kočkou zo 7. neba, Jessicou Biel. Zobrali sa v 2012 a v 2015 sa im narodil syn Silas. Človek by si povedal, že Justin je jedným z bohom pobozkaných ľud, ktorí dostali od života všetko. No každá minca má aj rub aj líc. Justin trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou, takže na neho doliehajú nutkavé pocity a obavy. Táto porucha je veľmi nepríjemná, lebo ho núti k nutkavým myšlienkam a konaniu. Hoci človek vie, že tieto myšlienky sú nezmyselné, aj tak ich robí, lebo inak cíti úzkosť či napätie. Navyše Justinovi diagnostikovali ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita), čo znamená, že Justin berie príslušné lieky (čo mu dvakrát tiež neprospieva). Ako povedal: “Musíš s tým skúsiť žiť. Je to komplikované.”

Ani jeho úspechy v detstve neboli iba pozlátko. Ako Justin priznal, už v 13 začal s marihuanou – bolo to v roku, keď šou zrušili. Justin povedal: “Prišiel som po šou domov, informovanejší a skúsenejší, ale skúšal som sa správať ako normálne dieťa. Stal som sa triednym šašom, vyrušoval som na hodinách, nestaral som sa, že to vytáčalo učiteľov, všetko iba preto, aby ma akceptovali. Začal som mať problémy a tak som fajčil trávu.” Justin bol pekný kvietok. Ako povedal: “Bral som už príliš veľa drog. Už som aj fetoval a.. kto vie… Zobral som pekne veľa drog a párkrát ma chytili so spustenými gaťami.” Justin však našťastie má zdravý rozum. Ako tvrdil: “Verím, že nič sa nemá preháňať. Ľudia hovoria, že aj príliš veľa dobrej veci môže skončiť zle. Skúšam žiť vyvážený život. Všetci však robíme chyby.” O jeho prístupe svedčí aj jeho výrok: “Nikdy ma nezatkli… hoci to neznamená, že som si to nezaslúžil… “ Justin má tiež svoj názor na legalizáciu drog. “Niektoré drogy neboli legalizované, lebo by to zničilo iné drogy ako nikotín či tabak. Nikotín vyvoláva väčšiu závislosť než heroín.”

Veľa sa v Justinovom živote zmenilo sobášom s Jessicou. Prestal s drogovaním – hoci ťažko povedať naisto, človek nevidí do jeho súkromia – a začal sa starať o rodinu. Dokonca jeho stará mama sa rozplýva, že Justina chytilo varenie a odkukal od nej napríklad pečenie koláčov. Ako povedala: “Jessica je šťastné dievča, pretože jej robí dobré, domáce koláče. Dobre som ho to naučila:” Justin navonok vždy vyzeral ako naleštený produkt amerického marketingu. Dokonalý, šťastný, bohatý. No aj jeho zomlel šoubiznis a nevyhli sa mu ani drogy. Našťastie bol však vždy opatrný a postupne aj on zistil, že drogy mu nič neprinesú. Iní mladí umelci, ktorí získali veľmi skoro slávu, také šťastie nemali. Napríklad River Phoenix, mladý úspešný herec, ktorý mal všetko pred sebou, zomrel na predávkovanie heroínom v 23 rokoch. Šoubiznis zničil veľa životov. Niektorí ako Madonna či Jennifer Lopez sa nedali zlákať na drogy nikdy, niektorých to zabilo. Justin vďaka svojmu prístupu “všetkého veľa škodí” prešiel nástrahy šoubiznisu tiež relatívne bez úhony. Ale kto vie naisto…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.