Joe Cocker: legenda, alkohol, cigarety a drogy

Joe Cocker: legenda, alkohol, cigarety a drogy

John Robert “Joe” Cocker (*1944 +2014) bol britský spevák a muzikant s nezabudnuteľným hlasom, ktorý škrípal tak, že ste ho cítili až v kostnej dreni. Joe Cocker bol jeden z mála intepretov, ktorý “dali” tak dobre piesne iných spevákov, že sa stali jedinečnými. Jeho cover hitu od Beatles With a Little Help from My Friends sa v 1968 umiestnil na prvej priečke UK rebríčka. S týmto songom hviezdil aj na Woodstocku. V 1974 s ďalšou cover verziou – tentokrát songu You Are So Beautiful – dosiahol piatu priečku v americkom rebríčku. Joe získal pár cien, napríklad v 1983 Grammy a v 1993 ho nominovali na Brit Award ako Najlepšieho britského mužského interpreta. Získal tiež Rád Britského impéria (OBE) za svoje služby hudbe. Jeho kvality potvrdil aj rebríček časopisu Rolling Stone, ktorý ho zaradil na 97. priečku rebríčka 100 najväčších spevákov.

Pri Joeovi Cockerovi nemá zmysel písať o jeho hudobnej histórii. Je to história modernej hudby. Bol v centre diania pri vývoji modernej rockovej muziky tak, ako ju dnes poznáme. Joe bol nezabudnuteľný hlavne kvôli svojmu výrazu a štýlu spievania. Bol to rocker telom aj dušou, čo dokazoval nielen svojím spevom. Joe bol známy svojím extrémnym životným štýlom. Bol tuhý a náružívý fajčiar a s drogami bojoval desaťročia. Joe zomrel na rakovinu pľúc, pričom až 90 % prípadov rakoviny pľúc u mužov sa vyskytne u tých, čo majú za sebou dlhodobú históriu fajčenia. Joe fajčil až 40 cigariet denne – a toto množstvo fajčil až do 1991, keď prestal. Jeden novinár si dal tú námahu a pokúsil sa vyrátať, koľko cigariet vyfajčil Joe počas svojho života – ak začal v 16, pri veľmi konzervatívnom odhade vyfajčil za svoj život až 340 000 cigariet.

Prvé dotyky s drogami Joe zažil ešte v Londýne v malom byte so svojou prvou ženou, keď objavil hašiš. Ako povedal: “Moje vedomie sa zvýšilo. Denny bol fajčiar a zoznámil ma s LSD. Išli sme v 68 do Ameriky a bol to otvárač očí. Každý deň bolo dobrodružstvo. Bol som naivný. V New Yorku som si zobral taxík a šofér mi dal tabletku a zrazu bolo všetko farebné. Zobral som LSD a počúval Hendrixa, no nikdy som si drogu nezobral vonku. Mal som drogy rád, zlepšovali potešenie z muziky… Keď som bol dieťa v 1961, môj otec mi strčil pod nos noviny s článkom o Ray Charlesovi, ktoré zavreli kvôli heroínu. Tento chalan, čo ho tak miluješ, Joe. Pozri sa, v akom je stave.”

Joe bol typický predstaviteľ éry 60tych rokov, keď alkohol tiekol potokom, drogy boli všade a život bol party. Ako povedal: “Keby som bol mentálne silnejší, mohol som odolať pokušeniu. “ Ale neodolal a v 70tych rokoch kvôli drogám často zabúdal texty. Joe hovorí: “V tých časoch neboli žiadne odvykačky. Drogy boli všade dostupné a ja som do toho išiel po hlave. A keď sa raz dostanete do tej zostupnej špirály, je veľmi ťažké dostať sa z toho von. Trvalo mi roky, kým som sa z toho dostal.” Tvrdil, že mu s tým pomohla jeho žena Pam. Ako hovorí: “Pomohla mi myslieť pozitívne. Bol som veľmi na dne. Pomohla mi uvedomiť si, že ľudia ma stále chcú počuť spievať a presvedčila mi, že sa z tej zostupnej špirály môžem dostať.”

Pritom s Joeom sa drogy vliekli prakticky od jeho začiatkov. V začiatkoch na Woodstocku si vyskúšal legendárne LSD, tzv. brown acid, z čoho, ako tvrdí, mal veľmi divný a temný trip. V 1972 ho v Austrálii zavreli za držanie marihuany. Ako povedal, začalo sa to alkoholom Povedal: “Keď som sa prvýkrát stal slávnym, bol som pivkár zo Sheffieldu. Potom som bol hodený do sveta amerického rocku. Prvých pár rokov bolo fajn. Bol som na cestách po štátoch s Hendrixom a Janis Joplin. Nikdy som nevedel, čo prinesie zajtrajší deň. Ale veci sa začali zhoršovať v 1972.”

Joe s drogami sekol vďaka svojej žene. Mal tiež akési šťastie, že sa nikdy skutočne nepustil vážne do tvrdých drog. Samozrejme, LSD patrilo k divokým 60tym rokom, no nespadol do heroínu. Výnimkou bol kokaín, ktorý ho oslovil v časoch, keď hviezdil s hitom You Are So Beautiful. Vtedy zažil nepríjemný šok – nočnú moru každého speváka. Ako povedal: “Niekto mal na mňa dávať pozor, no nejaký díler ma odchytil na zadnom schodisku a dal mi kokaín. Live som nehral už pár rokov, vypil som fľašku brandy, išiel na scénu a odspieval dva songy. Potom som si sadol na javisku a dostal totálny mentálny blok.Vtedy každý za mnou akoby zatiahol oponu a povedal zbohom. Mal to byť môj veľký návrat. Bolo to smutné.”

Droga, ktorú Joe uprednostňoval, bola okrem nikotínu alkohol. Ako hovoril: “Pil som obrovské množstvá a nikdy som nemal dosť. Nakoniec som začal zažívať alkoholické agónie. Na javisku mi bolo zle a dni potom boli hrozné. Drink bol ako heroín. Bol som ako blázon a vždy som si musel byť istý, že mám dostatočnú zásobu, aby som prežil deň. A vďaka mini-barom som ju vždy mal. Piť pred show nebol dobrý nápad, ale potom som si to vynahradil.”

Nakoniec sa Joe zbavil všetkých svojich démonov, drog aj alkoholu či nikotínu. No ten ho nakoniec aj tak dobehol. Pravdepodobne vďaka nemu dostal rakovinu pľúc, ktorá ho zabila, keď mal 70 rokov. Keď však zoberieme do úvahy jeho minulosť a ľudí, s ktorým spolupracoval (a ktorých drogy zabili), môžeme povedať, že sa Joe predsa len dožil požehnaného veku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.