James Brown: aj v päťdesiatke sa dá prepadnúť drogám.

James Brown: aj v päťdesiatke sa dá prepadnúť drogám.

James Joseph Brown (*1933 – +2006), známy ako James Brown bol americký spevák, pesničkár, producent, tanečník a mnoho ďalšieho. Stál za zrodom funku a pokladá sa za Krstného otca soulu. Svojou tvorbou ovplyvnil mnoho hudobných žánrov. Na scéne bol 6 desiatok rokov. Pôvodne začal ako gospelový spevák, neskôr zakotvil v R&B. Je známy neuveriteľnými live vystúpeniami, jeho piesne si spievali vojaci vo Vietname. 16 jeho singlov zakotvilo na priečke číslo 1 v Billboard R&B Charts. Mal tiež najviac singlov v Billboard Hot 100, ktoré nedosiahli prvú priečku. Je členom Rock and Rollovej Siene Slávy a Textárskej siene slávy. Rolling Stone ho umiestnil na 7. mieste v zozname 100 najväčších umelcov všetkých čias. Tiež je najsamplovanejší umelec všetkých čias – to znamená, že časti jeho piesní si “požičiavajú” ostatní.

James Brown bol neuveriteľne silná “figúra” na hudobnom nebi, s množstvom aktivít a záujmov. Tiež bol známy svojimi sociálnymi a politickými názormi. Dôležitý je však jeho postoj k drogám. Hoci bol slávny v dobách, keď boli drogy niečo normálne, vo svojej kapele mal tvrdú politiku “žiadne drogy a alkohol”. Za toto sa od neho vyhadzovalo. Keď napríklad zakladajúci členovia kapely J.B.`s ako napríklad  Catfish Bootsy Collins zobrali LSD počas koncertu v 1971, James ich po show vyhodil. Podozrieval ich totiž, že brali drogy po celý čas a on si to iba nevšimol.

Bohužiaľ drogy dostihli aj Jamesa Browna. V polovici 80tych rokov Brown sám drogy. Jeho užívanie PCP, známy skôr ako anjelský prach – angel dust, viedlo k výbuchom násilia, čo doviedlo Jamesa Browna viackrát za mreže kvôli domácemu násiliu proti svojej manželke Adrienne Rodrigues. Počas hádky v aute v 1988 James Brown údajne udrel Adrienne olovenou rúrou a vystrelil po nej. Pravdou však je ale, že Adrienne, ktorá umrela roku 1996, bola tiež ťažkou závisláčkou.

Jedna z jeho bývalých mileniek tiež uvádza, že Brown fajčil anjelský prách a kokaín zmiešaný s tabakom. V januári 1998 strávil týždeň na odvykačke kvôli svojej závislosti na liekoch na predpis. Týždeň po prepustení ho zavreli za nezákonnú držbu zbrane a za to, že u neho našli marihuanu.

Paradoxom je, že v dobách, keď bol James na vrchole tvorivej sily a “dával” skutočne energické nezabudnuteľné živé koncerty, bol čistý. S drogami začal až v 50ke. Ako to povedal jeho priateľ Alan Leeds: “Mal takmer 50 keď začal drogovať. Fajčiť anjelský prach nie je zrovna ideálny spôsob ako stráviť svoju 50ku. Predtým si dal iba jeden drink alebo pofajčil trocha trávy – nič viac. Posledná vec, ktorú chce blázon, čo musí mať všetko pod kontrolou, je začať brať niečo, čo spôsobí, že kontrolu začne strácať.”

Tomi Rae, jedna z Jamesových manželiek, ktorá tiež bola na drogách závislá, takto odpovedala na otázku, či niekedy brala PCP s Jamesom: “Zopárkrát. Je to strašná droga. Keď ju James bral, bolo to, akoby droga uvoľnila jeho démonov. Začal byť hrozivý, začal byť démonický. Videla som, ako ho začala priťahovať droga, ktorá akoby dávala nadľudskú silu. A tiež ktorá vytvára démonov. Začni brať PCP a uvidíš démonov. Zvládať človeka v tomto stave je veľmi obtiažne. James Brown nebol žiadny blázon. Ale keď chcel tú drogu, bral ju.” Tomi tiež tvrdí, že hoci James Brown zomrel na kongestívne zlyhanie srdca ako následok zápalu pľúc, za jeho skonom boli drogy. “Je tažko povedať to naisto, pretože bol zabalzamovaný príliš skoro. Chcela som úplnú pitvu”, hovorí Tomi. “Povedala som mu, že ak neprestane brať PCP, zabije ho to.”

Smutné udalosti nastali aj po Jamesovej smrti. Ako hovorila vdova Tomi Rae, keď chcela uplatniť nárok pre najmladšieho Jamesovho syna na dedičstvo, sudca nariadil DNA test. Pretože bol však James nabalzamovaný, museli mu doslovne odrezať nohu, aby sa dostali ku kostnej dreni. Jamesovi, ktorý bol tak skvelý tanečník. James pendloval až 14 krát po svojej smrti, až ho nakoniec dočasne uložili do hrobu na záhrade jeho najstaršej dcéry. Jeho dedičia sa vrhli na majetok ako supi a pobrali z jeho domu všetko, čo nebolo priklincované. Napriek všetkému však bude James Brown navždy v našej pamäti ako hudobný inovátor a ikona. Bohužiaľ, na sklonku svojho života prepadol drogám, ktoré mu spôsobovali nemalé problémy. V 1988 dokonca vytiahol na človeka zbraň iba za to, že použil záchod v jeho pracovni, čo viedlo k naháňačke s políciou. Napadol policajta, za čo dostal 6 rokov – odsedel si tri. Mal problémy so zákonom posledných 15 rokov svojho života, hlavne za domáce násilie.

James je ukážkou, ako geniálny človek dokáže na staré kolená “zblbnúť”. Drogy mu zničili jeseň života a pravdpodobne ho aj predčasne doviedli do hrobu. Našťastie si ho ľudia budú pamätať hlavne kvôli jeho skvelej hudbe a nezabudnuteľným koncertom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.