Heath Ledger: Joker a smrteľná kombinácia liekov na predpis

Heath Ledger: Joker a smrteľná kombinácia liekov na predpis

Heathcliff Andrew Ledger (*1979 +2008) bol austrálsky herec a režisér, ktorý mal našliapnutú na skvelú hereckú kariéru. Mal na konte 19 filmov, mnohé z nich notoricky známe aj u nás. Hral napríklad syna ďalšieho skvelého herca (a alkoholika) Mela Gibsona v Patriotovi. Môžete si ho pamätať z teenagerskej komédie 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím. Hral v u nás notoricky známej Legende o rytierovi, no celosvetová sláva prišla so Skrotenou horou, za ktorú získal nomináciu na Oscara. Fanatici do Batmana si ho pamätajú z dokonalého stvárnenia Jokera v Temnom rytierovi. Heath si za svojho života aj posmrtne odniesol mnoho cien, napríklad New York Film Critics Circle Award za najlepšieho herca, Oscara za nalepšieho herca vo vedľajšej úlohe a mnoho ďalších. Bohužiaľ, Heath predčasne skonal v roku 2008.

Heath sa narodil a vyrástol v Austrálii. S hraním koketoval od detstva. V 17 sa začal herectvu venovať naplno. Zahral si v televíznych seriáloch a prišli prvé úlohy vo filme. Potom prišli úlohy v USA, Patriot a Monster`s Ball, neskôr Skrotená hora a z Heatha sa stala legenda. No okrem toho sa celkom uchytil ako režisér a mal za sebou celkom dobré úspechy v točení hudobných klipov. Bohužiaľ, ISP Robert Altman Award prišla až po jeho smrti. Heath nebol strelená celebritka ale veľmi šikovný a inteligentný mladý muž. Málokto vie, že bol vášnivým šachistom a v 10 rokoch dokonca vyhral juniorský šachový turnaj v západnej Austrálii. Popritom sa zaujímal o austrálsky futbal.

No potom to prišlo. Heath začal mať problémy s o zdravím. V 2007 povedal v interview po úlohách v I`m Not There a Temnom rytierovi:Minulý týždeň som spal možno v priemere 2 hodiny denne… Nemohol som prestať rozmýšľať. Moje telo bolo vyčerpané, ale myseľ stále išla.” Vtedy zobral dve tabletky na spanie, pretože jedna nestačila a prišla “stuhnutosť, aby som o dve hodiny znova vstal, myseľ opäť na plné obrátky.” Problémy s nespavosťou začali byť chronické.

22. januára 2008 našli Heatha v bezvedomí v jeho apartmáne. Našla ho jeho domovníčka a masérka. Keď prišla polícia a jeho priateľka Mary-Kate Olsenová, masérka Diana Wolozinová telefonovala pre záchranku, lebo “pán Ledger nedýchal.” Podľa inštrukcií operátora sa ho pokúšala oživiť, no neúspešne. Pitva zistila, že: “pán Ledger umrel na následky akútnej intoxikácie kombinovaných účinkov oxykodónu, hydrokodónu, diazepamu, temazepamu, alprazolamu a doxylamínu… Skonštatovali sme, že smrť nastala náhodne následkom zneužitia liekov na predpis.”

Heath však nebol žiadne neviniatko, hoci na verejnosti to vyzeralo inak. Mal problémy so závislosťou na heroíne a kokaíne, ktoré bral pravidelne a viacerých tabletkách. Jeho priateľka Michelle Williams ho dokonca odviezla v 2007 na odvykačku, no Ledger odmietol a sľúbil, že sa z toho dostane sám. Svoj sľub však rýchlo porušil a neskôr sa rozišli. Mali spolu dcérku a po rozchode údajne vždy žiadala Heatha o test na drogy, kedykoľvek sa mal s dcérkou stretnúť. Aj ich rozchod bol dramatický. Michelle vyhodila Heatha z ich Brooklynského domu, “pretože on by sa tam zjavoval v noci so svojou partou kamošov aby drogovali.” Heath tiež pil. A veľa. Ako povedal jeho ujo: “Pil veľa – pil aby sa opil. Nikdy však nebol zlý. Iba zachmúrený.”

Z drog sa ho pokúšal dostať aj kamarát Philip Seymour Hoffman, tiež úspešný herec, ktorý ho presviedčal, že život má zmysel žiť aj bez tvrdých drog. Evidentne nepomohlo, pritom Phil mal s tým veľké skúsenosti a bol činný aj u Anonymných Alkoholikov. Nakoniec však aj Hoffman spadol späť do závislosti a predávkoval sa heroínom.

U Heatha sa spojilo extrémne pracovné vypätie, ochorenie – pracoval v mrazivých podmienkach, mal zápal pľúc, neustále cestoval z Londýna do USA a späť… Naučil sa miešať lieky na infekciu s liekmi na spanie. Toto spomalilo jeho telo tak, že zaspal na večnosť. Toto je príznačné pre slávnych ľudí, ktorí uprednostnia kariéru pred všetkým. Aj vlastným životom. Lekár im nič neodmietne, lebo sú slávni a majú moc. A oni si “namiešajú” čokoľvek. Ako sa vyjadril jeho otec: “Ak si závislý alebo používaš tieto látky aby si prekonal nejakú bolesť a máš tieto látky od lekára – pretože doktori ich predpisujú – ľudia si prirodzene myslia, že sú bezpečné, lebo ich predpísal doktor.”

Heath nebol neviniatko. Ako povedala Rebecca White, bývalá asistentka Naomi Campbell: “Keď som ho prvýkrát stretla v dome Puffa Daddyho v LA, Heath požiadal Naomi o kokaín. Na inej party v Paríži Heath zobral minimálne 6 extáz, dal do úst naraz a zapil ich šampanským.” No zabilo ho to, že bol zvyknutý brať rôzne látky – lieky či drogy – a veľmi sa nestaral o nežiaduce účinky. Jednoducho pomiešal, čo si myslel, že mu zafunguje. No ono je to v skutočnosti oveľa zložitejšie a najmä ľudské telo je veľmi krehké. Keď nakoniec zmiešal 6 liekov na predpis, telo to nezvládlo. A svet prišiel o sľubného skvelého herca. Veľmi tvrdo potrestaná blbosť chalana, ktorý mal zázračnú kariéru celú pred sebou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.