George Michael a drogy

George Michael a drogy

George Michael (* 25. jún 1963  + 25. december 2016), britský spevák s gréckymi koreňmi (oficiálne sa volal Georgios Kyriacos Panyiotou) je nezabudnuteľný spevák výbornej popovej muziky. Jeho sláva začala v známom duu Wham! a vydržala aj neskôr ako sólovému umelcovi od 80tych rokov nepretržite až prakticky do jeho náhlej smrti počas týchto Vianoc. Termín smrti je mrazivo príznačný, pretože v začiatkoch kariéry vydal kultový vianočný song Last Christmas, ktorý sa pravidelne ozýva z rádií práve počas týchto sviatkov.

George Michael predal viac než 100 miliónov nahrávok, pričom jeho debutový sĺový album Faith sám predal viac než 20 milónov kusov. George dosiahol 7 number one hitov v UK rebríčku a 8 krát bol číslo jedna v Billboard Hot 100 v USA. Patrí medzi najpredávanejších britských umelcov všetkých čias. Získal mnoho ocenení počas svojej 30 ročnej kariéry, napríklad tri Brit Awards, štyri MTV Video Music Awards, dvakrát Grammy, tri American Music Awards a mnoho ďalších. V 2004 označila Radio Academy Georgea Michaela za najhranejšieho britského umelca v období 1984 – 2004.

Michael je synom gréckeho imigranta, no narodil sa v Londýne. Od detstva ho to ťahalo k hudbe. V 1981 sformovali s Andrewom Ridgeleyom duo Wham! Už prvý album Fantastic dosiahol v UK prvé miesto. Druhý album Make It Big zasa dosiahol číslo 1 v Amerike. Wham! bola prvá západná kapela, ktorá vystúpila v Číne, za čo si vyslúžili neuveriteľnú publicitu a ako sa vyjadril čínsky prezentátor Kan Lijun: “Nikto tu ešte nevidel ničo podobného. Všetci mladí ľudia boli užasnutí  a každý si podupával do rytmu. Samozrejme že polícia nebola nadšená a obávali sa demonštrácií.” Michael ešte vo Wham! naspieval top hity ako Careless Whisper či Different Corner a šepkanda o rozpade naberala na obrátkach. Dvojica urobila spoločný number one hit The Edge of Heaven a oficiálne sa rozpadla v júni 1988.

George Michael však išiel ďalej. Spolu s Arethou Franklin dal duet I Knew You Were Waiting a opäť z toho bola prvá priečka v USA aj Británii. Keď vydal prvý sólový album Faith, prvý singel bol I Want Your Sex. Šikovný ťah, pretože hit zakázalo viacero rádio staníc ako sexuálne explicitný. Keď potom prišiel druhý singel Faith, stal sa jedným z top hitov Georgea Michaela.

Je zbytočné hovoriť o všetkých uspechoch Georgea Michaela. S odstupom 4-5 rokov vždy vydal album. Po Faith prišiel Listen Without Prejudice Vol. 1, neskôr Older, Songs from the Last Century a Patience. Okrem toho Michael absolvoval svetové túry a dá sa povedať, že žil hektickým hudobným životom.  A tiež hedonistickým. George bol známy tým, že poriadal celonočné párty. Jeho blízky priateľ to veľmi eufemisticky komentoval: “George miloval pri sebe priateľov celú noc až do rána. Takto to išlo až do jeho smrti.”  Od 1998, keď prišiel coming out a George oficiálne priznal, že je gay, nerobil žiadne tajnosti. Keď mal 34 rokov, zavreli ho v Beverly Hills za “oplzlosti” na záchode. Georges tým, že je gay, v mladosti bojoval. Toto a sláva ho priviedli k experimentom s drogami a alkoholom, až sa priatelia báli o jeho život. Po svojom coming oute sa to však zmenilo, strach s odhalenia opadol. Ako napísal: “Nikdy som sa neospravedlňoval za svoj sexuálny život a nikdy tak neurobím. Gay sex je prirodzený. Gay sex je dobrý. Nie každý ho robí, ale… ha ha!”. 

Pravdou je, že zopár mesiacov pred smrťou George Michael bral tzv. drogy triedy A, kam sa zaraďuje crack, kokaín extáza, heroín, LSD, metamfetamíny a ďalšie. Tvrdí sa tiež, že v poslednom roku George bojoval so závislosťou na heroíne. Faktom je, že kvôli drogám ho viackrát hospitalizovali – predávkoval sa. Tím okolo Georgea Michaela držal toto drogové tajomstvo pod pokrývkou. Sám George priznal, že zvykol vyfajčiť až 25 jointov trávy denne a vyskúšal kokaín. V 2008 ho dokonca prichytili, ako fajčí crack na verejných záchodoch.

George žil skutočne naplno. Napriek tomu, že bol gay, ženy po ňom šaleli. Ako sám povedal: “Mal som sex so ženami, no bolo mi jasné, že je to lož.” Mal však nepríjemný zvyk náhodných sexuálnych známostí, tzv. one night stands. Aj preto sa rozširovalo toľko fám, že zomrel v skutočnosti na AIDS. Sám sa priznal, že mal až 500 sexuálnych partnerov počas 7 rokov – teda jedného každých 5 dní. Pritom pri svojom milencovi Anselmovi Feleppovi bol až do jeho konca, keď zomrel v 1993 na HIV. Staral sa é neho 3 a pol roka. V čase, keď smútil, zomrela aj jeho matka na rakovinu. George sa cítil ako prekliaty a útek hľadal aj v drogách a alkohole. Tiež si vybudoval závislosť na liekoch na spanie. Dokonca experimentoval s novými drogami ako GHB.

George sa rozhodol v 2011, že sa ukľudní. Bolo to tom, ako sa druhýkrát dostal do väzenia za šoférovanie pod vplyvom drog. Dlho mu to nevydržalo. V 2014 ho opať prichytili pri fajčení cracku. Jeho posledný milenec Fadi Fawaz tvrdil, že George chcel zomrieť. Viackrát sa pokúsil o samovraždu. Tvrdil, že George chcel zomrieť skoro, aby nezažil hrôzu, keď odchádza jeho blízky. Už si to raz prežil s Anselmom. Sám George povedal: “Môj najväčší problém v živote je, že sa bojím ďalšej straty.” Je podozrenie, že aj za jeho úmrtím boli z časti drogy, no viac ukáže až pitva (ak sa niekedy zverejnia výsledky).

Je veľa teórií a domnienok, prečo zomrel George Michael. Zanechal však po sebe nádherné hity a kus dobrej práce. Tiež bol činný v charite. Pravdou je, že drogy jeho skon určite urýchlili. Uvidíme, čo prinesú oficiálne závery Georgeovej pitvy. Späť ho to však už nevráti. Snáď v nebi nájde pokoj. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.