Fergie: drogy ako priateľ

Fergie: drogy ako priateľ

Fergie Duhamel (*1975) je americká speváčka, textárka a herečka. Celosvetovo sa preslávila ako hlavná speváčka skupiny Black Eyed Peas, pričom nahrala aj veľmi úspešný sólový album. Fergie nie je na scéne žiadny nováčik. Hrať začala už ako dieťa v televíznej sérii Kids Incorporated a tiež v dievčenskej skupine Wild Orchid

Často sa drogy pripisujú ťažkému detstvu a rozvráteným rodinám. U Fergie to nie je pravda. Vyrastala v Kalifornii v rodine učiteľov. Od malička bola vedená ku katolíckej viere. Detstvo mala ukážkové. Bola roztlieskavačkou, mala samé jednotky a bola šampiónkou v hláskovaní. Fergie študovala tanec a k tomu sa pridala práca dabingovej herečky. Potom prišlo účinkovanie v dievčenskej kapele – triu Wild Orchid. Bola to dobrá príprava na neskoršiu kariéru. Spolu nahrali eponymný album a Fergie sa stala známou v muzikantských kruhoch.

Skutočný prelom prišiel v roku 2003, keď Black Eyed Peas nahrávali svoj tretí album Elephunk. Will.i.am. prizval Fergie na nahrávanie songu Shut Up a už kapelu neopustila. Ako to napísal Rolling Stone:najali blonďatú sexbombu s menom Staci “Fergie”  Fergusson, skončili so snahou o čisto raperskú kapelu a začali nahrávať futuristické songy. “

Z mimoriadne vydareného albumu Elephunk sa zrodili hity ako Where is the Love či Hey Mama. Prišiel ďalší úspech v podobe albumu Monkey Business s hitmi ako Pump It či Dont Lie alebo My Humps. Fergie však bola kapela malá a vydala sólový album The Dutchess. Jedným z výkonných producentov bol kolega z kapely Will.i.am, ktorý prezradil, že Fergie spieva o “osobných bojoch, zbavovaní sa vnútorných démonov a ženskej sile. Sú to jej piesne pre mladé dievčatá, aby boli silné a o tom, čím prechádzajú v živote, keď vyrastajú v tomto neistom svete.” The Dutchess zožal obrovský úspech, dokonca hviezdil na vrchole Billboard Hot 100 celé tri týždne.

Fergie sa mala z čoho “vyspievavať”. Známej moderátorke Oprah Winfrey sa “vyspovedala” o jej boji s drogami. Fergie tvrdí, že jej v boji s drogami pomohol Boh. Je to logické, vyrastala v rodine silných katolíkov. Fergie sa rozhovorila, ako to všetko začalo. “Na drogovú scénu som sa dostala tak, že som začala chodiť von a brať extázu a  z nej som prešla na metamfetamín (crystal meth).  S každou drogou je to tak, že najprv je všetko super a potom začne tvoj život pomaly padať po špirále nadol.”

Prečo vôbec začala Fergie s drogami? Keď bola vo Wild Orchid, nebola sama sebou. Hovorila, že si chce ísť svoje, plniť svoje sny a vydať vlastný album. Ale nevedela, ako na to. Táto vnútorná neistota a nepokoj nakoniec vyústil do drog. Dno dosiahla v momente, keď “môj mozog začal hrať so mnou divné hry. Myslela som si, že po mne ide FBI, začala som byť skutočne paranoidná. Toto mi hovorili drogy.”

Zlom nastal keď jedného dňa išla do kostola a opäť mala paranoidnú predstavu, že pred kostolom ju čaká FBI a SWAT tím. Tak prehovorila k bohu, ktorému povedala: “V priadku,  ak vyjdem von a nebude tam žiadna FBI ani SWAT tím, potom sú to drogy a ja s tým prestanem. Ak však na mňa čakajú, potom som mala celý čas pravdu. Tak som teda vyšla pred kostol a nebol tam žiadny SWAT tím, žiadna FBI. Iba ja a boh.”

Fergie bola závislá. Vychudla na 40 kíl a nakoniec sa priznala priateľom a rodine, že má problém. “Nepáčilo sa mi, kto´som bola. Tak som prestala s drogami a vyčistila si s každým vzťahy.” Začala vo veľkom navštevovať hypnoterapiu, naučila sa relaxovať a porazila závislosť.  Sama povedala, že “to, čo ma z drog dostalo, bolo veľa terapie a hľadania vlastnej duše. Objavovala som, prečo som s drogami začala. To je to, o čom je v prvom rade terapia.” Fergie si upratala v živote a taká ostala. V 2009 prišiel “coming out”, keď oficiálne priznala, že je bisexuálka.

Dnes má Fergie úspešný život, pokračuje v hudobnej kariére. Vydala sa za Josha Duhamela, s ktorým má jedno dieťa – syna Axla. Prešla si krízou vzťahu, keď Josha obvinila striptérka, že sa s ňou vyspal. Ako hovorí Fergie: “Bolo to ťažké. Keď však prechádzate ťažkými chvíľami, posilní vás to, ako partnerov. Vždy to tak s nami bolo. Teraz máme ešte silnejší vzťah ako predtým.” Chystá sa vydať ďalší album.

Vyzerá, že za svojou drogou minulosťou urobila hrubú čiaru. Ako však povedala: “Vzdať sa drog bol ten najťažší rozchod s priateľom, aký som musela absolvovať. Sú to drogy, ktoré ťa robia závislou. Ale začneš s nimi v prvom rade preto, že je to zaujímavé. Ako detská hviezda som  sa totiž musela naučiť potláčať pocity.” Držíme Fergie palce, nech jej kreativita, radosť a šťastie vydrží a veríme, že drogám dala definitívne zbohom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.