Falco: najslávnejší rakúsky spevák a drogy

Falco: najslávnejší rakúsky spevák a drogy

Johann “Hans” Hölzel (*1957   +1998), ktorého celý svet pozná pod umeleckým menom Falco, bol najslávnejší rakúsky spevák, pesničkár a dokonca aj rapper. Jeho hity ako Rock Me Amadeus, Der Kommissar či Out Of The Dark prekročili svoj lokálny tieň a stali sa skutočne celosvetovými hitmi. Rock Me Amadeus dosiahol priečku číslo 1 v Billboard Charts v 1986, čím sa Falco stal jediným umelcom, ktorého primárny jazyk bola nemčina no umiestil sa na prvej priečke v USA. Falco predal celosvetovo 20 miliónov albumov a 40 miliónov singlov, čím sa stal najpredávanejším rakúskym spevákom všetkých čias.

Falco sa narodil do robotníckej rodiny. Jeho matka čakala trojičky, no identické dvojičky potratila v treťom mesiaci a prežil iba Falco. Neskôr povedal: “Tri duše v jednej hrudi znejú troška príliš dramaticky, no niekedy ich cítim. Vo svojich náladách. Keď som skutočne nabudený a hneď potom, ako som skutočne na dne.” Falcov otec opustil rodinu kým bol on dieťa a vychovala ho matka. Falco odmalička preukazoval veľký hudobný talent. V piatich rokoch bol preskúšaný viedenskou akadémiou hudby, kde bolo potvrdené, že malý Falco mal absolútny sluch.

Falco krátko žil v západnom Berlíne, kde hral v jazz-rockovej kapele. Neskôr v 1982 začal so sólovou kariérou. Prvý významný song bol Der Kommissar, ktorý bol o drogovej závislosti. V 1985 prišiel Rock Me Amadeus a Falco sa stal celosvetovo slávnym. A ďalšie hity prišli. No Falco mal celý život problém sám so sebou. Ako hovorili jeho kolegovia, bol skutočne precíznym hráčom na basovú gitaru a neuveriteľne neistý človek. No navonok pôsobil veľmi suverénne až arogantne. Jeho priatelia však vedeli ako veľmi sa Falco bojí, že zlyhá a nebude taký, ako verejnosť očakáva. Toto viedlo k agresii a zúfalstvu. Falco to skutočne preháňal s alkoholom a drogami. Jeho obľúbenou drogou bol kokaín. Viackrát ho hospitalizovali na odvykačke. Jeho bývalý manažér Horst Bork tvrdil, že v 1986 Falcovi ponúkli 12 miliónov západonemeckých mariek za tri albumy. “No Falco zmeškal lietadlo do Londýna. Bol opitý. Výsledok dlhých vyjednávaní a úsilia bol zmarený alkoholom a drogami.”

Keď Falco nahrával megahit Jeanny, bol plný Jacka Danielsa a kokaínu. Mal dcéru s priateľkou Isabellou, pričom až neskôr sa dozvedel, že nebol jej biologickým otcom. Isabella tvrdila, že Katharinu počali v hoteli v Grazi. Pravda však bola taká, že Falco s ňou sex nemal, lebo tak strašne pil v bare, že sa dostal až do kómy. Alkohol bol u Falca veľký problém. Ako neskôr povedala jeho kamarátka Caroline Perron, kanadská speváčka: “Bol citlivý a romantický. Zlé to bolo iba keď pil. Vtedy bol nezvládnuteľný. Preto sme sa aj prestali stýkať.”

Falco bol ako na hojdačke. Počas 80tych a 90tych rokoch bol na alkohole a kokaíne závislý. Keď bol pod vplyvom alkoholu či drog, bol v dobrých chvíľach iba nespoľahlivý. No keď mal chvíľu horšiu, bol nezvládnuteľný. Jeho známy si spomína, že Falco bol často tak intoxikovaný, že keď tvoril songy, nezvládal sa na nič sústrediť, či dokonca stáť dlhší čas. Aj keď sa mu mnohí snažili pomôcť, Falco vždy tvrdohlavo odmietal.

Jeho excesy však skončili až príliš kruto. Falco skonal v dôsledku vážnych zranení, keď 6. februára 1998 sa v Dominikánskej republike zrazil s autobusom, keď šoféroval svoje Mitsubishi Pajero. Aj vtedy bol pod vplyvom alkoholu a kokaínu. Nemal ani 41 rokov. Pritom to bolo v období, keď plánoval veľký comeback, ktorý by sa mu istotne podaril. Jeho posmrtne vydaný album Out Of the Dark (Into the Light) dosiahol významné úspechy.

Falco bol celý život človek extrémov. Extrémne talentovaný, extrémny zvodca žien, extrémny žiarlivec a bohužiaľ, keď išlo o alkohol či kokaín, tiež išiel do extrémov. Nakoniec ho jeho závislosť dohnala až k tragickej smrti. Škoda najúspešnejšieho rakúskeho speváka všetkých čias.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.