Eric Clapton: drogový boh

Eric Clapton: drogový boh

Eric Patrick Clapton (*1945) je britský rockový a bluesový gitarista a spevák. Je jediným, kto sa dostal do Rock and Rollovej siene slávy trikrát: ako sólový spevák a ako člen kapiel Yarbirds a Cream. Je známy ako jeden z najlepších a najvplyvnejších gitaristov všetkých čias. Slávny Mr. Slowhand. Rolling Stone ho označil ako druhého najlepšieho gitaristu v rebríčku 100 najväčších gitaristov všetkých čias. Eric prešiel silným hudobným vývojom, od psychedelického popu cez reggae až po blues. Má na svojom konte 18 Cien Grammy a Brit Award za jedinečný prínos hudbe. V Buckinghamskom paláci obdržal cenu CBE za služby hudbe. Venuje sa tiež charite a ako abstinujúci alkoholik a drogovo závislý založil Crossroads Centre, ktoré pomáha abstinujúcim závislým na drogách či alkohole. 

Eric vyrastal v rodine vojaka, ktorého odvelili pred jeho narodením na vojnu. Erika vychovávala jeho stará mama. Eric veril, že jeho mama bola v skutočnosti jeho staršou sestrou (keď sa narodil, mala iba 16 rokov). Eric dostal svoju prvú gitaru na 13te narodeniny, no kedže na ňu bolo dosť ťažké hrať, rýchlo stratil záujem, O dva roky neskôr však začal poctivo cvičiť a hudba ho naplno pohltila. Dokonca bol kvôli tomu vylúčený zo školy. Začal hrať kade tade po meste a v 1963 sa pridal k Yardbirds. V kapele si urobil dobré meno, lebo si našiel vlastný štýl a čoskoro sa o ňom široko ďaleko hovorilo. Niekto nastriekal na stenu v metre Clapton je boh a odvtedy sa začalo toto grafitti šíriť Londýnom.

V tomto období prišiel aj k svojej prezývke Slowhand. Keď mu praskla struna, musel ju na javisku vymeniť a obecenstvo zatial pomaly tlieskalo (“slow clapping”).  V kapele tiež prvýkrát vystupoval v Royal Albert Hall – neskôr tam vystupoval viac než 200 krát, čo označil, že tam vystupuje pomaly ako vo svojej predizbe.

V 1966 prešiel do kapely Cream, jednej z prvých superskupín na svete. Opäť tu zahviezdil a začali ho označovať za jedného z britských top gitaristov. V Creame prvýkrát navštívil USA. Cream predal milióny platní, no kapela sa začala rozpadať kvôli alkoholu a drogám. V Creame Clapton vyskúšal aj svoju prvú psychedelickú drogu – STP. (Po skúsenostiach s halucinogénmi Eric tvrdil že platňa Beatles Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band bola napísaná pod vplyvom LSD.) Prišli konflikty a Cream sa v 1968 rozpadol.  Clapton hral s viacerými top hudobníkmi svojej doby. Bol kamarát s Georgeom Harrisonom z Beatles. Dokonca, keď George nakrátko opustil Beatles, John Lennon ho chcel nahradiť práve Ericom Claptonom. Chvalabohu, že sa George vrátil a Beatles prežili v pôvodnej zostave.

Neskôr sa Eric ocitol v kapele Blind Faith, zahral si v The Plastic Ono Band a spolupracoval s Johnom Lennonom. Bolo vo vzduchu, že Eric nakoniec skúsi sólovú kariéru . Začal písať vlastné piesne a čoskoro Eric založil vlastnú kapelu Derek and the Dominos a prišiel skutočne obrovský hit Layla. Ďalší Ericov hudobný vývoj je plný úspechov na sólovej dráhe a trvá prakticky dodnes. No nemuselo to tak byť. V 70tych rokoch bol Eric silne závislý od heroínu a alkoholu. Táto závislosť začala ovplyvňovať jeho kariéru. Počas koncertu Georgea Harrisona v Bangladéši odpadol. Závislosť na alkohole bola ešte silnejšia ako tá na heroíne. Raz dokonca odohral koncert ležiac na chrbte, lebo bol tak opitý, že nevládal stáť na nohách. Raz to Eric okomentoval: “Fakt, že som ležal na javisku znamená, že som sa tam aspoň ukázal.”

Situácia nebola dobrá. Šéf vydavateľstva Ahmet Ertegun sa snažil zasiahnuť. Nechcel, aby Eric padal na dno, no nepomáhalo to. Ako hovorí Eric: “Nezastavíte feťáka. Iba smrť ho zastaví.” Drogy spôsobili, že Derek and the Dominos sa rozpadli. Eric bol na dne a dokonca sa pokúšal o samovraždu, až kým závislosti úspešne neprekonal v 80tych rokoch. Erik opisuje závislosť na alkohole ako: “Myslel som, že na kultúre alkoholu je niečo nadpozemské. Opiť sa spôsobovalo, že som sa cítil byť členom akoby tajomného a mysteriózneho klubu. Trvalo to až kým som bol oveľa starší a nakoniec som požiadal o pomoc.”

Z drog pomohol Ericovi Pete Townsend z The Who, ktorý mu povedal, že je lepší spôsob ako žiť a dá sa to aj bez drog a alkoholu.  Prvá odvykačka nebola úspešná, no tá druhá v 1987 pomohla. Trvalo to dve desiatky rokov, kým sa Eric vymanil z drogovej závislosti. V snahe zbaviť sa závislosti Eric vyskúšal aj akupunktúru či elektrošoky. Bolo to pre neho peklo. Mal pocit, akoby triezvosť negatívne ovplyvňovalo jeho hudobnú kreativitu. Všetko znelo príliš hlasno. Nakoniec však znovu nadobudol sebavedomie a hral blues ďalej . Trvalo to až do 1989, keď verejnosť uznala, že aj triezvy Clapton hrá super a kritika ho vychválila.

Eric odvtedy až doteraz pomáha aj iným, aby prekonali závislosť. Dokonca hráva zadarmo pre skupiny Anonymných Alkoholikov. Clayton už nie je “partyzviera”, ako by sa na správneho rockera patrilo. Ako hovorí: “Nemyslím si, že tie obrovské celosvetové túry sú ešte pre mňa. Ani ich nechcem. Radšej budem s mojimi deťmi a rodinou. Rodinný život pre mňa veľa znamená. Nachádzam v ňom najväčšiu satisfakciu.”

Nie je to jednoduché prekonať závislosť. Eric odhaduje, že týždenne míňal na heroín cca. 16 000 dolárov týždenne. Ako správny feťák si nahováral že: “Zvládam to. Môžem s tým kedykoľvek prestať. Iba s tým nechcem prestať práve teraz.” Z drog a alkoholu mu však pomohla muzika. Hovorí: “Prítomnosť hudby v mojom živote bol pre mňa vždy určitý prvok záchrany. Nie nutne hrať muziku, stačí si jej byť vedomý, počúvať ju, to ma poháňa dopredu.” 

Eric za svoj život prekonal veľmi veľa. Nemanželské dieťa, alkoholovú a drogovú závislosť, smrť 4 a polročného syna Connora, ktorý vypadol z balkóna a zabil sa. Vždy mu však pomáhala hudba. Po jeho smrti nahral Tears In Heaven, jednu z najkrajších a nasmutnejších balád rockovej hudby. Dnes žije v spokojnom manželstve s Meliou McEnery, s ktorou má tri deti. Je čistý a ďalej robí a hrá geniálnu hudbu. Veríme, že už prekonal všetkých démonov z minulosti a bude to len dobré. Pretože, ako tvrdia fanúšikovia, Eric je Boh. A bohovia nedrogujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.