Eminem: ďalšia tvár závislosti

Eminem: ďalšia tvár závislosti

Eminem, občianskym menom Marshall Bruce Mathers III (*1972) je americký rapper, producent a dokonca tiež herec. Bez nádychu rasizmu musíme povedať, že napriek tomu, že je beloch, kraľuje rapovej scéne, v ktorej vo svete dominujú černosi. Niet sa čo diviť, je to hudba, ktorá vychádza z ich kultúry. Napriek tomu všetkému sa stal Eminem v roku 2000 najpredávanejší umelec v USA. Dosiahol 10 number one albumov v Billboard 200 a 5 singlov na Billboard Hot 100, ktoré sa umiestnili na prvej priečke. Odhaduje sa, že je šiestym napredávanejším umelcom v USA a vôbec najpredávanejší umelec v oblasti hip-hopu na svete. Celosvetovo predal viac než 172 miliónov albumov. Rolling Stone ho zaradil na 83. priečku v 100 najväčších umelcov všetkých čias a označil ho za Kráľa hip-hopu.

Eminem sa preslávil hlavne albumom Slim Shady EP. Vďaka spolupráci s ďalším rapperom Dr. Dre získal svoju prvú Grammy za najlepší rapový album. Nasledovali The Marshall Mathers LP a The Eminem Show, ktoré dosiahli diamantovú platňu v USA s obe získali Grammy za najlepší rapový album, čím Eminem skóroval ako prvý umelec, ktorý získal Grammy za tri po sebe idúce albumy. Aj jeho ďalšie albumy boli ukážkou úspechu, o čom svedčí fakt, že dosiahol najviac víťazstiev v Grammy v jednej kategórii a celkovo získal 15 cien Grammy. Samozrejme, Eminem sa neobmedzuje iba na rapovanie. Ako producent pomohol naštartovať kariéru umelcov ako 50cent. Aby toho nebolo málo, má tiež Oscara za Najlepšiu originálnu pieseň k filmu, ktorého získal za Lose Yourself k filmu 8 Mile, v ktorom si aj zahral postavu s autobiografickými črtami. Eminem sa z času načas objavuje v drobných postavách v rôznych filmoch či televíznych seriáloch.

Eminem je to, čo Rytmus nazýva “stroj na peňáze” a dosahuje úspech prakticky vo všetkom, na čo siahne. No muzika u neho je skôr terapia a osobná spoveď než komerčný zámer. Narodil sa, keď jeho matka mala iba 14 rokov a takmer zomrela počas 73 hodinovej pracovnej šichty. Jeho rodičia sa rozviedli a Eminem s matkou “pendlovali” medzi Michiganom a Missouri, pričom na jednom mieste sa ohriali nanajvýš rok či dva. Ako teenager Eminem napísal list svojmu otcovi, no vrátil sa mu späť neotvorený. Jeho detstvo rodinní priatelia popisujú ako šťastné, no Eminem bol skôr samotár a často obeť šikany. Jeden násilník dokonca pri šikane ťažko poranil Eminema na hlave. Eminem vyrastal v prostredí robotníkov a často sa hádal s matkou, ktorá mala “veľmi podozrievavú, takmer paranoidnú osobnosť.” Eminem si našiel frajerku Kim a, s ktorou sa často schádzal a zasa rozchádzal. V 14 rokoch začal rapovať a postupne si získaval reputáciu v tzv. freestyle rapových súbojoch. Už vtedy bol unikátny svojím štýlom, keď sa snažil, aby sa každá slabika v jeho textoch rýmovala. Tiež si získal rešpekt tým, že sa pokúšal preraziť ako beloch tam, kde jasne dominovali černosi. Postupne sa pretĺkal v podradných zamestnaniach. Nakoniec vytvoril Slima Shadyho, sadistické a násilné alter ego, cez ktoré vyjadroval svoje pocity, najmä hnev a mohol hovoriť o drogách, vraždách či znásilneniach.

Eminem sa nevyhol problémom s drogami. Hoci sa pohyboval v ghete, kde o drogy, najmä tie tvrdé, nie je v žiadnom prípade núdza, Eminem spadol do oveľa zákernejšej závislosti. Eminem je známy tým, že je to workoholik, ktorý neustále pracuje a keď netvorí, piluje svoju rapovú techniku. Keď pracoval na filme 8 Mile, fungoval až 16 hodín denne v plnom nasadení a vytvorila sa u neho nespavosť. Kamarát mu dal liek Ambien, ktorý ho “odpálil” a tak si Eminem obstaral predpis. Začal brať tabletky, aby sa “cítil normálne.” Ako hovorí: “Bral som neuveriteľné množstvá, 40 až 60 tabliet Vália denne, Vicodinu asi 30.” No tieto lieky mu neumožnili spať dlhšie než dve hodiny.

Napriek tomu popisuje Emimen svoj prvý zážitok s Vicodinom takto: ” Keď som prvýkrát zobral Vicodin, mal som pocit ako Aaach. Akoby všetko nebolo iba v pohode, ale necítil som ani žiadnu bolesť. Neviem kedy presne to začal byť problém. Iba si pamätám, že som mal lieky rád stále viac a viac. Ľudia sa mi snažili povedať, že mám problém, ale ja som iba hovoril – Odveďte tohto hajzla preč, nemôžem uveriť, čo za sračky mi to hovorí. Nešľahám si predsa heroín. Nešňupem kokaín, nehulím crack.”

Eminem skoro prestal svoju závislosť kontrolovať a začal miešať tabletky. “Xanax, Válium, paradajka, paradajka, to je to isté. Doriti, zober to.” Tento prístup ho dostal do nemocnice v kritickom stave. “Keby som sa dostal do nemocnice o dve hodiny neskôr, zomrel by som. Moje orgány by zlyhali – pečeň, obličky, všetko. Museli by ma dať na dialýzu. Nemysleli si, že to zvládnem. Nakoniec by bola smrť.” Po prepustení z nemocnice do toho do mesiaca znova spadol. Vtedy si uvedomil, že ho to môže zabiť. Uvedomil si tiež, že je otec a “pozerám sa na deti a uvedomujem si – musím tu byť pre ne.” Tak si nariadil sám prísny detox.

“Vzdal som sa všetkého. Bol som doslova 24 hodín denne v strehu. Myslím, že som nespal, ani si nezdriemol ani jednu zasranú minútu. Musel som znovu nadobudnúť svoju motoriku, svoje rečové schopnosti. Bol to proces učenia, rástol som. Neveril som, že niekto môže byť prirodzene šťastný bez toho, aby niečo nebral. Každému som hovoril, že sa to lepší.”

Závislosť spôsobila, že Eminem brutálne pribral. Ako hovorí: “Ak beriete Vicodin a Válium tak, ako som ho bral ja celé roky, vyžerie vám to dieru do žalúdku. Takže aby som sa vyhol bolesti žalúdka, stále som jedol – a jedol som veľa.” No Eminemovi sa podarilo nahradiť jednu závislosť druhou, oveľa zdravšou. “Mám mozog závisláka, takže keď som začal behať, myslím, že som sa trocha nechal uniesť. Stal som sa zasraným škrečkom. 17 míľ denne na bežiacom páse. Vstal som ráno a než som odišiel do štúdia, odbehol som 8 a pol míle za hodinu. Potom som sa vrátil a odbehol ďalších 8 a pol míle.” Eminem začal cvičiť a zázračne si zlepšil kondičku. Hovorí: “Myslím, že moje cvičenie je kompulzívne. Cítim, že ak s ním na dlhší čas prestanem, ak mám bláznivý týždeň a dám si 5 dňovú prestávku, bude to ako začínať znovu. Bojím sa že môžem stratiť motiváciu. Ak ste raz na mieste, kde ste dosiahli progres a investovali ste do toho nejaký čas, nechcete prestať a vzdať to, čo ste začali.”

Eminem, napriek všetkému imidžu, ktoré okolo neho vytvárajú PR odborníci a imagemakeri, je v prvom rade tvrdo pracujúci profík. Jeho workoholizmus ho dohnal do závislosti a tiež ho z nej postupne dostáva. Do čoho sa Eminem pustí, to musí spraviť poriadne. Ako v rape, kde donekonečna študoval techniku iných, čo z neho spravilo “jedného z velikánov.” Takže ak sa nič vážneho nestane, o Eminema nemusíme mať strach. Svojou pevnou vôľou a energiou dokáže takmer všetko. Navyše si veľmi dobre uvedomuje, aký závažný problém rieši. Ako povedal v jednom interview: “Volám sa Marshall. Som závislý.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.