Elton John: frustrácia a drogy

Elton John: frustrácia a drogy

Sir Elton Hercules John (*2.3.1947) je bezpochyby jednou z najžiarivejších hviezd pop-music. Je to anglický spevák, klavirista a skladateľ. Má za sebou predaných vyše 300 miliónov nahrávok, čo z neho robí jedného z najpredávanejších muzikantov všetkých čias. Má viac než 50 TOP 40 hitov, vydal 7 za sebou idúcich albumov, ktoré dosiahli v USA číslo 1. Pieseň Candle in the Wind, ktorú pôvodne zložil a neskôr upravil ako poctu zosnulej princeznej Diane, dosiahla predaj vyše 33 miliónov kópií celosvetovo, čo z nej robí najpredávanejšiu pieseň v histórii Veľkej Británie. Elton vlastní futbalový klub, v ktorom je čestným doživotným prezidentom. Má 5 cien Grammy, 5 Brit Awards… Vlastne je jednoduchšie menovať ceny, ktoré Elton John nezískal. Billboard ho označil za najúspešnejšieho mužského sólového umelca všetkých čias. Je vo viacerých sieňach slávy – Rock and Rollovej či textárskej. Za svoje zásluhy o britskú kultúru získal Rad britského impéria a Alžbeta II. ho pasovala za rytiera. Elton sa navyše silne angažuje v charite a boji proti AIDS. Hrdo sa hlási k tomu, že je gay a dokonca uzavrel manželstvo s dlhoročným priateľom Davidom Furnishom. 

Pritom Elton John nie je dieťa ultrabohatých rodičov. Nenarodil sa so striebornou lyžičkou v ústach. Jeho rodičia sa vzali až keď mal Elton 6 rokov. Už v 17 rokoch sa rozhodol, že sa bude venovať kariére v hudobnej branži. Jeho otec to nechcel. Ako vojak leteckých silách sa snažil Eltona nasmerovať na konvenčnejšiu kariéru. Vraj Johnove bláznivé kostýmy bola akási rebélia proti týmto otcovým pokusom. Elton začal hrať na klavíri v 3 rokoch podľa počutia, v 7 začal s formálnym hudobným vzdelaním. Dokázal skladať hudbu a v 11 získal štipendium na Kráľovskej Hudobnej Akadémii. Tvrdí sa, že dokázal zahrať z počutia obsiahlu Handelovu skladbu, ako ľudský gramofón. Rád hral Chopina či Bacha. No už v 15 sa vďaka matke a otčimovi dostal na miesto víkendového klaviristu v blízkom pube. Založil si kapelu a začal sa ako hudobník pomaly prebíjať smerom ku sláve.

V rokoch 1969 – 1973 prišiel debutový album Goodbye Yellow Brick Road a songy z neho sa začali umiestňovať v hitparádach. Do týchto rokov sa datuje jeho prvý veľký hit Your song.  Rýchlo prišli ďalšie ako Crocodile Rock či Island Girl. John exceloval aj počas živých vystúpení, vďaka nápaditým až šialeným kostýmom a okuliarom. Ako hovorí: “Nebol som sex symbol oko Bowie, Marc Bolan či Freddie Mercury, takže som sa obliekal skôr smiešne. Vedel som, že budem trčať viac než dve hodiny za piánom, tak som chcel, aby sa ľudia na mňa pozerali.”

John to ťahá na výslní hudobnej branže desiatky rokov. V 80tych urobil hity ako Don`t Go Breaking My Heart, Little Jeanie či Empty Garden. V 90tych sa jeho talent naplno rozvinul, keď urobil neuveriteľný soundtrack k filmu Leví kráľ a získal za pieseň Can You Feel the Love Tonight  prvého Oscara. Je to neuveriteľne plodný autor, ktorý stojí za mnohými úspešnými projektami ako muzikál Billy Elliot. S mnohými spevákmi si “strihol” nezabudnuteľné duety. Hoci sú homosexuálni umelci známi častými striedaniami partnerov, Elton žije pokojný život s Davidom Furnishom, s ktorým dokonca majú deti (od náhradnej matky).

Hoci Elton John dosiahol v branži už relatívne skoro významné úspechy, dlhé roky ho trápila jeho sexualita. V60tych rokoch si zobral Lindu Woodrow, sekretárku. Dokonca ju spomenul aj v piesni Someone Saved My Life Tonight. V 1984 si zobral Renate Blauel, no šepkalo sa, že je to len zásterka jeho homosexuality. Tak John v 1976 najskôr priznal, že je bisexuál a až v 1988 po rozvode s Renate naplno povedal, že sa najlepšie cíti ako gay. Elton viackrát povedal, že obdobie, keď skrýval svoju sexualitu, bolo strašné a riešil to útekom k drogám a alkoholu. Ako hovorí: ” Bol som závislý na drogách a úplne ponorený do seba. Viete, ľudia okolo mňa, priatelia, umierali. A napriek tomu som neprestal so životom, ktorý som viedol. Toto je strašné na závislosti. Je to – viete, je to ako choroba.”

John často miešal drogy a alkohol. Povedal: “Keď zoberiete drogu a vypijete si, zmiešate tieto dve veci dohromady, myslíte si, že ste neomylný.” Tento strašný životný štýl spojený s promiskuitou sa mu mohol škaredo vypomstiť. John sám hovorí, že “vyšiel som z tohto HIV negatívny. Som najšťastnejší človek pod slnkom. Bol som pohltený kokaínom, chlastom a boh vie čím ešte.”

John si myslel, že je to normálne, veď drogovali všetci okolo neho. Ako hovorí: “Nikdy som sa nepokladal za závislého. Myslel som, že závislí sú ľudia, ktorí si pichajú ihly do žíl – a pritom som bol ten najväčší závislák. Mal som k smrti veľmi blízko. Mal som epilepický záchvat, zmodrel som a priatelia ma našli na zemi, tak ma dali do postele. A o 40 minút som už šnupal ďalšiu lajnu.”

Akokoľvek to vyzerá, Elton John bol v drogách až po uši. Sám povedal, že “pravdepodobne by ma to zabilo. Nechcel som skončiť ako Whitney Houston, hoci som tak ľahko mohol skončiť. Je zázrak, že sa to nestalo, pretože som si istý, že som bral toľko kokaínu, ako ona nikdy nevidela.” John prestal s drogami v 90tych rokoch, čo mu pravdepodobne zachránilo život. Sám hovorí, že jeho život by sa vyvíjal úplne inak, keby neprestal so svojou závislosťou. “Nebol by som človekom, akým som dnes. Nemal by som Zacharyho, nemal by som Davida. Nemal by som nič.” Johna počas dlhého obdobia “zadupávali do zeme”. Hoci bol slávny, bol skôr plachý a ustrašený. No drogy neboli správnou reakciou.

Dnes má Elton John usporiadané manželstvo. S Davidom vychováva deti. Dokonca sa angažuje so Zacharyho krstnou mamou Lady Gaga v kampani proti šikane. Ako šikanovali jeho, tak aj jeho syna Zacharyho. John chce toto zmeniť, pretože “príliš veľa ľudí zomrelo. Príliš veľa mladých ľudí spáchalo samovraždu pretože boli, viete, zastrašovaní 15 či 16-ročnými.”  Nie je ľahké žiť životom Eltona Johna – gay, v manželstve s priateľom, s deťmi, angažujúci sa pre LGBT komunitu – a nebyť terčom nielen sám, ale aj hrozbou a dôvodom odsúdenia aj pre jeho blízkych. Elton John si však prešiel ťažkými životnými situáciami a pravdepodobne sa s tým bude vedieť vyrovnať. Tak ako sa vyrovnal s alkoholom a kokaínom. Želáme mu ešte veľa kreatívnych a plodných rokov v jeho hudobnej a umeleckej kariére. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.