Eddie Vedder: posledný žijúci grunge

Eddie Vedder: posledný žijúci grunge

Eddie Vedder, vlastným menom Edward Louis Severson III (*1964), je americký spevák, textár, pesničkár a multiinštrumentalista. Hoci si prešiel mnohými významnými hudobnými zoskupeniami, ktoré formovali éru grunge, najznámejší je predsa len ako frontman kultovej kapely Pearl Jam. Je neuveriteľné, ako sa z plachého chlapca stal jeden z najväčších rockových spevákov našej doby. Pearl Jam vznikol v 1990 v Seattle, kolíske grunge. V kapele hrajú Eddie Vedder (spevák), Mike McCready so sólovou gitarou, Stone Gossard s rytmickou gytarou a Jeff Ament s basou. Bubeníka im robí od 1998 Matt Cameron zo Soundgarden (v pôvodnej zostave bol Dave Abbruzzese). Pravdou je, že za vznikom grunge vôbec stáli Stone a Jeff, ktorí boli zakladajúcimi členmi prvej grunge kapely Green River, ktorá vznikla v 1984. Keď sa Green River rozpadla, chalani založili Mother Love Bone. V 1990 sa pôvodný spevák MLB Andrew Woods predávkoval heroínom, kapela skončila. Gosssard bol na dne a začal písať vlastné veci, ktoré vyjadrovali jeho nálady. Spojil sa s kamarátom zo školy Mikeom a dali dokopy kapelu, ktorú neskôr premenovali na Pearl Jam.

Pre Stona bola Woodsova smrť veľký šok. Ako hovorí: “Bol som vtedy na LSD. Bol to s.urvene divný deň. No keby sa to nestalo, dnes tu nesedím.” Začiatky kapely boli vôbec plné náhod. Pôvodne totiž chceli získať bývalého bubeníka Red Hot Chili Peppers Jacka Ironsa. Poslali mu demo kazetu, no a ten ju dal Eddiemu Vedderovi. Eddie kazetu poslal späť a priložil text piesne o chalanovi, ktorý zistil, že jeho otec nie je skutočný otec ale otčim a to v ňom spúšťa hnev spojený s oidipovským komplexom. Kapelu to pobavilo, no bol to sčasti Eddieho príbeh. Ten zistil v 12, že jeho otec je vlastne otčim a jeho skutočný otec zomrel na sklerózu multiplex. Eddie bol plný hnevu, no na rozdiel od Kurta z Nirvany, ktorý zakotvil v nihilizme, Eddie pochopil, že cestou je smiať sa z vecí, ktoré sú “úplne brutálne”. Tak dokázal svoj hnev zmeniť na pozitívnu energiu.

Dnes je Eddie jediný z kľúčových postáv grunge, ktorá je ešte nažive. Pritom bol Layne Staley z Alice in Chains jeho blízky kamarát. S Kurtom sa veľmi dobre poznali. Každý sa však vyrovnával s úspechom po svojom. Kurt utekal od reality a nenávidel rolu hovorcu generácie. Eddie sa naopak otvoril. Odpisoval na listy fanúšikov, no neskôr to bolo už neudržateľné. Fanúšikovia mu začali chodiť domov, dokonca jedno dievča verilo, že Vedder je Ježiš a je otcom jej dvoch synov – vraj ju znásilnil. Dievčina sa takmer zabila, keď nabúrala do Eddieho domu. Eddie prestal zvládať úspech. Ako povedal, bolo tok ako “byť pripútaný na vesmírnu raketu. No niektorí z nás nie sú stavaní na rýchlosť.” Nenávidel, že stratil svoju identitu. Keď v 1992 na festivale v Dánsku napadol vyhadzovačov, ktorí útočili na fanúšikov, uvedomil si, že už nie je v dave pod pódiom. Cobain túto krízu vyriešil heroínom a nakoniec sa zabil. Nebolo to nič divné. Ako hovorí Stone o tej dobe: “Každý tretí človek bol na heroíne. Tak sa to vtedy robilo.” V Pearl Jam tiež skúsili drogy, ale veľmi skoro a veľmi rýchlo s tým prestali. Mike McCready hovoril, že skôr sa mohli zabiť preto, že jazdili opití. Alebo “ste zrazu boli s partičkou v klube, ktorú ste nikdy pretým nestretli. A náhle ste s partou chalanov, čo vás chcú zabiť nožom.”

Eddie sa tiež správal ako magor. Neboli v tom však drogy. Eddie rád skákal z útesov do mora. Dokonca mu chalani z Red Hot Chili Peppers dali prezývku Bláznivý Eddie. Potom prístup smrť alebo sláva začal robiť aj v kapele. Mike hovorí: “Hrali sme na stejdži a on sa začal šplhať po konštrukcii. Bol preč dlhý čas a my sme si mysleli – ak spadne, zabije sa.” Takisto, hoci vyzerá ako dobráčisko, Jeff tvrdí, že je to “s..rvená hysterka.” Aj sám Eddie priznáva: “Nikdy som nebol tichý, premýšľajúci typ.”

Eddieho pravdepodobne pred drogami zachránil jeho vnútorný inštinkt prežitia. Ako hovorí: “Mali sme rozdielne veci, ktoré nás hnali dopredu, no boli sme na paralelných cestách. Keď sa na to pozriete objektívne, myslíte si – čo do riti je tak ťažké na tom byť v kapele?” Tiež v kapele mali zvyk, že o všetkých problémoch sa spoločne rozprávali. To nebolo zvykom inde. Eddie tiež včas zatiahol ručnú brzdu tak, že Rolling Stone napísal: Pearl Jam “ničí každý aspekt svojho úspechu.” Eddie odmietal robiť videá, promotion, tours. Chceli robiť veci mimo systému. Dokonca sa rozhádali s Ticketmasterom, čo im zatvorilo mnohé pódiá. Kvôli tomu hrali v parkoch a na parkoviskách. Ľudia však pri nich vydržali. Po tom, ako 9 ľudí zomrelo na festivale v Roskilde v 2000, Eddie povedal: “Už to nikdy nebudem robiť.” Kapela prestala s koncertovaním na 6 rokov. Eddie si išiel vždy svojou vlastnou cestou. Napriek tomu, že mu to často poškodilo. Nevyhýba sa ani politike. Bol napríklad obrovským Bushovým kritikom. Povedal: “Títo za.raní bastardi, dostali nás do tejto situácie a posrali celú planétu a dobré meno každého národa – a za to nebudú nikdy stíhaní.”

Eddie Vedder je obrovský pojem. Je posledný mohykán grunge. Jeho blízki priatelia zomreli – či Layne Staley z Alice in Chains alebo blízky kamarát Chris Cornell, s ktorým spieval v Temple of the Dog. Eddie však dokázal svoje frustrácie a hnev obrátiť na pozitívnu stranu. Dnes je legendou, ktorá dokázala, že napriek všetkému sa dá žiť podľa svojich predstáv bez drog. Hoci heroín zabíjal ľudí okolo neho, Eddie ostal čistý a naďalej tvoril. Môže byť inšpiráciou pre každého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.