Diego Maradona: futbal a drogy

Diego Maradona: futbal a drogy

Diego Armando Maradona (*1960) je jeden z najlepších futbalistov všetkých čias. Spolu s Pelém získal ocenenie FIFA Hráč 20. storočia. Bol to tiež najdrahší hráč. Do Barcelony ho predali za 5 miliónov libier a do Neapolu dokonca za 6,9 miliónov libier. Najslávnejšie obdobie zažil v Neapole. Maradona bol povestný kvôli prehľadu, ktorý mal na ihrisku, neuveriteľnej rýchlosti, driblingu, reflexom a reakčnému času. Je relatívne nízky (1,65 m), vďaka čomu má nižšie ťažisko a tým pádom aj skvelé manévrovacie schopnosti. Neuveriteľný talent mu vyslúžil prezývku El Pibe de Oro, teda zlatý chlapec. Vďaka Maradonovi vyhrala Argentína v roku 1986 svetový pohár a sám Diego získal Zlatú loptu. Tiež má na konte hádam najkontroverznejší futbalový okamih, Božiu Ruku, keď v zápase proti Anglicku, keď dal gól rukou. V tom istom zápase však obehol piatich hráčov a tento gól sa zapísal do histórie ako Gól Storočia

Diegov príbeh je klasický príbeh chlapca z latinskej Ameriky, ktorý sa vypracoval vďaka svojmu talentu. Pochádzal z chudobnej mnohodetnej rodiny. V ôsmych rokoch si ho všimol lovcom talentov. Už vtedy očaroval divákov kúzlami s loptou, ktoré predvádzal v polčasoch. V 1976 Maradona zažil profesionálny debut u Argentinos Juniors a ako sám povedal, keď hovoril o dojmoch zo svojho prvého zápasu: “Cítil som sa, akoby som držal vo svojich rukách nebesá.” V tomto klube v rokoch 1976 až 1981 skóroval 115 krát v 167 zápasoch. V 1981 prestúpil do Boca Juniors, kde sa síce neznášal s klubovým manažérom, ale s Bocou vyhral jediný ligový titul na argentínskej pôde. V 1983 prestúpil do FC Barcelona a bol to vtedy najdrahší prestup histórie. Keď v 1983 vyhrala Barcelona nad odvekým rivalom Real Madrid, Diegovi po góle aplaudovali ako prvému hráčovi Barcelony aj skalní Realu. Diegovi sa však v Barcelone veľmi nedarilo. Toto obdobie bolo poznačené chorobami a úrazmi. Dochádzalo k častým faulom medzi Maradonom a hráčmi a nakoniec sa manažment rozhodol, že Maradona poputuje do Neaopla.

V 1984 sa ocitol Diego v Neapole a spustil medzi fanúšikmi šialenstvo. Jeden komentátor sa vyjadril, že “fanúšikovia boli presvedčení, že prišiel spasiteľ.” Ako napísal jeden lokálny magazín: “… napriek nedostatku domov, škôl, autobusov, nezamestnanosti či hygiene, nič z toho nie je dôležité pretože máme Maradonu.” Maradona naplnil očakávania a v Neapole dosiahol vrchol svojej kariéry. Dotiahol klub do najúspešnejšej éry vo svojej histórii. Pod vedením Maradonu vyhral Neapol taliansku ligu. Dokonca malé deti dostávali mená po Diegovi. Tu sa však napriek úspechom na ihrisku začína písať Maradonov pád. Je závislý na kokaíne a celkovo dostal pokuty v hodnote 70 000 dolárov za vynechané hry a tréningy. Tiež sa šepkalo o jeho vzťahoch s neapolskou mafiou, Camorrou. Neskôr sa v Neapole rozhodli, že na počesť Maradonu bude tričko s povestnou desiatkou navždy určené iba pre Diega.

Opustíme však popis Diegovej kariéry a budeme sa venovať temnejšej stránke jeho príbehu. Diego sa totiž okrem nesporného futbalového majstrovstva a geniality spája tiež s drogami. Sám povedal: “Mal som 24 a začal som brať drogy. Bolo to v Barcelone. Bola to tá najhoršia chyba, ktorú som v živote urobil.”  Maradonov zdravotný stav sa zhoršoval, no napriek tomu sa dožadoval toho, aby hral.V 1991 došlo k nevyhnutnému. Najslávnejší hráč svojej generácie neprešiel drogovým testom pred zápasom. V jeho moči objavili stopy kokaínu. Vtedy dostal 15 mesačný dištanc. Následne sa klub snažil jeho závislosť kryť. Dokonca mal v trenírkach ukrytú pipetu s močom od čistých spoluhráčov.

Diego dnes vyzerá oveľa staršie ako by sa na jeho vek patrilo. Aby nie, veď na kokaíne bol od polovice 80tych rokov do 2004. Tiež si vybudoval závislosť na alkohole. Drogy sa podpísali na jeho zdraví. V 2000 a 2004 sa predávkoval. Na odvykačku šiel dokonca na Kubu. V 2007 sa dostal do nemocnice kvôli žltačke a dôsledkom pitia alkoholu. Veľmi pribral (až na 127 kg), čo viedlo k operácii žalúdku. Závislosť na alkohole ho dokonca doviedla na psychiatrickú kliniku. Ako sám povedal: “Dal som svojim nepriateľov veľkú výhodu, pretože som bol chorý. Viete, akým hráčom som mohol byť, keby som nebral drogy? Mám 53 (v čase rozhovoru – pozn.red.) no v skutočnosti akoby som mal 78, pretože môj život nebol normálny. Akoby som žil 80 rokov. Taký život som viedol.”

V 2007 tvrdil, že je čistý od 2004.  Neostáva nič iné len veriť mu. Tento bývalý profesionálny hráč a kouč viacerých národných mužstiev vrátane Argentíny, je poznačený katolíckou výchovou so silnou väzbou k rodine. Povedal: “Moja dcéra ma prosila, aby som žil kvôli nej, keď som bol v kóme. Ďakujem Bohu, že ma zobudil, aby som počúval svoju dcéru… Pre moje dve dcéry budem pokračovať až do konca. Som nažive a chcem žiť ďalej.”

Maradona si prežil svoje a rozhodne to nebolo iba šťastie na trávniku. Keď sa ho opýtali na otázku, čo je najväčší problém – ženy, peniaze alebo drogy, odpovedal: “Najväčší problém sú drogy. Drogy zabíjajú… Mám veľké šťastie, že som tu a rozprávam sa s vami. Keby som pokračoval v ich užívaní, nepochybujem, že by som bol už mŕtvy.” Viac netreba povedať, Diego to povedal za nás. Rozlúčime sa s vami s pozitívnou vetou – ako Diego hodnotí svoje rozhodnutie prestať s drogami: “Posledných 13 rokov som nezobral nič a cítim sa skvele.”  Všetko dobré, Diego.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.