Dee Dee Ramone: punk rock a heroín

Dee Dee Ramone: punk rock a heroín

Douglas Glenn Colvin (*18. september 1951 +5. jún 2002), známy v hudobnom svete ako Dee Dee Ramone, je jeden zo zakladateľov, príležitostný spevák a basák kultovej kapely Ramones, ktorá dala základy punk rocku. Ramones sa skladala zo štyroch členov – Joey Ramone spieval, Dee Dee hral na basu, Johny Ramone na gitaru a Tommy bol za bubnami. Dee Dee bol tiež najplodnejší textár a skladateľ v kapele. Pôvodne bol hlavný spevák, no keďže hral na basgitaru, bolo veľmi ťažké hrať a spievať dohromady, spev prebral Joey Ramone. Krátko si tiež pod pseudonymom Dee Dee King strihol kariéru v hip hope, no nakoniec sa vrátil k punkrockovým koreňom. Samotná kapela Ramones vyrástla pôvodne z garážovej kapely na kultovku, ktorá stvorila punk-rock. Meno Ramones bolo inšpirované pseudonymom Paula McCartneyho z Beatles, ktorý používal meno Paul Ramon, keď sa prihlasoval v hoteloch. Všetci členovia kapely prijali priezvisko Ramone, hoci medzi nimi neboli žiadne rodinné väzby.

Dnes si bez Ramones nevieme predstaviť rock. Rolling Stone magazín ich zaradil na 26. miesto v rebríčku 100 najväčších umelcov všetkých čias. VH1 ich zasa zaradil na 17. mieste v rebríčku 100 najväčších umelcov v hard rocku. Dokonca magazín Spin ich zaradil na druhé miesto za Beatles ako druhú najväčšiu kapelu všetkých čias. V 2002 boli uvedení do Rock and Rollovej Siene Slávy. V 2011 dostali cenu Grammy za Celoživotný úspech.

Bezo srandy, Ramones bola partička veľmi zvláštnych týpkov. Johnny bol tvrďák, ktorý vyrastal pod prísnym otcom. Dokonca raz mal zlomený palec na nohe, no otec ho donútil hrať baseball. Stačilo, že povedal: “Čo som to vychoval – bábätko?”. Johnny sa zabával napríklad tým, že hádzal staré televízory zo striech panelákov, či hádzal tehly do okien. V 20 rokoch však prišlo “osvietenie” a Johnny sa zmenil k lepšiemu.

Zato Dee Dee mal pekelné detstvo. Jeho otec bol v armáde a rodina pendlovala medzi Nemeckom a USA. Matka bola alkoholička s emocionálnymi výkyvmi. Dee Dee bral narkotiká už v detstve. Pre svoj život nevidel žiadnu budúcnosť, až kým neobjavil Beatles a rock and roll.

Tommy zasa dotlačil ostatných kamarátov do toho, aby založili kapely. Pomohol im nájsť charakteristický sound a smerovanie. Fungoval totiž ako zvukový technik.

Joey bol zvláštny už ako teenager. Často v noci vyliezol z postele a nechával na chladničke jedlo. K matke sa správal brutálne, dokonca na ňu vytiahol nôž. Začal počuť hlasy v hlave a trpel náhlymi záchvatmi nevysvetliteľného hnevu. V 1972 mu diagnostikovali paranoidnú schizofréniu.

Dee Deeho drogy zabili. O svojich drogových začiatkoch povedal: “Neviem, kedy som sa dostal k morfínu – bol som jednoducho v zlom čase na nesprávnom mieste… Začal som brať morfín – v Nemecku nebola tráva či heroín alebo niečo podobné. Začal som veľmi mladý, okolo 12. Predával som nože a podobne vojakom za morfium.” Dee Deeho nikdy nebrala tráva, s tou začal až v 15-16 po príchode do USA. Pitie rád nemal. No drogy boli aj tak jeho celoživotný spoločník. Až začiatkom 90tych rokoch sa zdalo, že je čistý, no neskôr opäť začal s heroínom.

5. júna 2002 našla Dee Deeho jeho žena Barbara na gauči v bezvedomí. Okolo neho boli nástroje na užívanie drog a použitá striekačka. Záchranári neskôr už iba konštatovali smrť. Toxikologické testy preukázali, že Dee Dee sa predávkoval heroínom.

Ramones sú bezosporu legendou. Dokonca Sid Vicious zbožňoval Dee Deeho a podlizoval sa mu. Ramones vyšli z nevľúdneho prostredia, z divných polofunčných rodín. Je zázrak, že to prežili tak dlho, hoci každý člen mal svoje problémy, napríklad Joey s alkoholom a Dee Dee s heroínom. Ten sa svojej závislosti nedokázal zbaviť celý život, až ho nakoniec heroín zabil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.