David Bowie: talent, imaginácia a drogy

David Bowie: talent, imaginácia a drogy

David Robert Jones (*8.1.1947  +10.1.2016), notoricky známy pod umeleckým pseudonymom David Bowie je legenda z tých najväčších. Desiatky rokov stál na výslní populárnej hudby. Neuveriteľný talent a inovátor, entertainer a umelec. Predal cca 140 miliónov nahrávok, čím sa stal jedným z najlepšie predávaných hudobníkov sveta. Vo Veľkej Británii získal 9 platinových a 7 zlatých platní. Od roku 1996 bol prominentným členom Rock-and-rollovej Siene Slávy. 

David sa narodil a vyrástol v južnom Londýne a odmalička sa zaujímal o hudbu. Študoval umenie, hudbu a dizajn. V 1963 sa vydal na profesionálnu hudobnícku kariéru a v tomto roku vydal Space Oddity. V 1972 vydal glamrockový The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, ktorý sa mu postaral o celosvetovú slávu. David experimentoval nielen v hudbe ale v celom poňatí svojho diela. Ziggy bol androgýn, ani muž ani žena. Bowie vytvoril za svojho života strašne veľa, dva dni pred jeho smrťou vyšiel jeho posledný album Blackstar. Okrem megaúspešnej hudobnej kariéry sa uchytil aj vo filme. Určite si pamätáte ikonického Davida hrajúceho rozhodcu v zvláštnom battle v Zoolanderovi.

Nemá zmysel písať o všetkých Davidových úspechoch. O to sa už postarala hudobná história a mnohí umelci, ktorí prespievali jeho piesne. Spomeňme si len na Kurta Cobaina, ktorý na svojom kultovom MTV live koncerte naspieval vecičku The Man Who Sold the World. Málokto z generácie X vedel, že ide o pôvodnú vec Davida Bowieho.

David Bowie mal však aj inú tvár a tou boli drogy. Najmä v 70tych rokoch boli David a drogy viac než len kamaráti. Sám David povedal: “Ziggy Stardust bol v skutočnosti bez drog, okrem príležitostnej tabletky – amfetamíny, speed.” Skutočný drogový rauš zažil David až v Amerike, kde bol so Ziggym na turné. Vyskúšal mnohé drogy vrátane hašišu a LSD, až nakoniec zakotvil na kokaíne. Ako povedal: “Mám rád rýchle drogy.” Preto nebral heroín, lebo nenávidel “všetko čo ho spomaľovalo”.

K iným drogám mal David tiež negatívny postoj. Ako povedal pre časopis Rolling Stone v 1976: “Nikdy som sa nezaľúbil do LSD. Skúsil som to tri-štyri krát, bol to farebné, ale moja vlastná imaginácia bola bohatšia.” Tiež sa nikdy neoddával fajčeniu trávy. Ako povedal: “Myslím, že drogy boli súčasť môjho života posledných desať rokov, ale nikdy niečo vážnejšieho.”

Jeho producent Tony Visconti o ňom povedal, že David šnupal toľko kokaínu, že “by to zabilo koňa.” O Davidovi bolo všeobecne známe, že bol bisexuál, ktorý mal aféru aj s Mickom Jaggerom. Jeho milenec Romy Haag, s ktorým chodil v 1976, o ňom povedal, že David nešnupal lajny kokaínu ako ostatní. On ho bral “v miskách”.

Na Davida malo nezriadené šnupanie kokaínu deštrukčný efekt. Strašidelne pochudol, často bol dokonca päť dní v kuse bez spánku. Na jeho live nahrávkach z 1974 je vidno, že kokaín negatívne ovplyvnil jeho  hlasový rozsah. Na kreativitu však mal iba minimálny vplyv. Za svoj život môže ďakovať svojej asistentke Coco Schwab, ktorej nakoniec aj v testamente zanechal 2 milióny dolárov. Sám David priznáva, že množstvo drog, ktoré bral, bolo “fenomenálne“.  David povedal: “Mal som zopár ľudí, ktorí by sa dali nazvať normálni priatelia. Zvyšok boli dealeri. Bolo to extrémne nezdravé.” Z drog sa nakoniec dostal až v 80tych rokoch, keď mu odobrali syna Zowieho.

David žil v období veľkých hudobníkov, s ktorými ho spájalo priateľstvo a, nebojme sa to povedať, aj drogy. S Johnom Lennonom si boli blízki v názoroch na drogy, hudbu a mali svoj zvláštny zmysel pre humor. Mick Jagger, jeho milenec, sa obával množstva kokaínu, ktoré David bral, pretože ho bolo toľko, že David pomaly halucinoval. Ako povedal: “Raz sme boli v Davidovom aparmáne a on sa nás opýtal, či vidím anjelov ako letia za oknom.” Alice Cooper ho navštevoval v hoteli. Veľkému kamarátovi Iggymu Popovi posielal na odvykačku darčeky, keď sa v 1975 Iggy rozhodol zbaviť svojej závislosti.

David Bowie bol zvláštny človek, pri ktorom si nikto nebol načistom, či je zrovna čistý alebo pod vplyvom kokaínu. Je pravdou, že David nebral drogy kvôli zážitkom. Mal obrovskú imagináciu a talent, ktorý drogy nevedeli ešte viac vybudiť. Kokaín bol jeho priateľ skôr kvôli tomu, že ho udržal bdelého po dlhý čas a David mohol nerušene tvoriť. David už v 18tich rokoch vedel, že drogy nie sú správne rozhodnutie. V 28 rozmýšľal nad samovraždou. Ako spomínal: “Skutočne som si myslel, že moje myšlienky nedožiť sa 30 sa uskutočnia. Drogy zobrali môj život. Cítil som, že by som mohol zomrieť a všetkému bude koniec.” Nakoniec však Davida prebralo odobratie starostlivosti o syna kvôli drogám a odvtedy, od 80tych rokov, bol čistý. A s čistou hlavou dokázal nahrať aj ďalšie veľdiela, ktoré navždy zmenili históriu populárnej hudby.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.