Damon Albarn: špička britpopu a heroín

Damon Albarn: špička britpopu a heroín

Damon Albarn (*1968) je britský muzikant, spevák, multiinštrumentalista a producent. Spájame si ho s kapelou Blur, ktorá kedysi zvádzala “mediálne boje” s nemenej známymi Oasis a tiež je to jeden zo zakladateľov a hnací motor virtuálnej kapely Gorillaz. Damon dosiahol s Blur špičku v britskom pope, pričom doteraz vyprodukovali 8 albumov, z ktorých bola väčšina veľmi dobre prijatá kritikou. Spolu s Jamie Hewlettom Damon sformoval virtuálnu kapelu Gorillaz, v ktorej experimentuje s alternatívnym rockom, trip hopom, hip hopom, dub, reggae, elektronickou a pop muzikou. V roku 2001 vydali Gorillaz debutový album z ktorého sa prakticky okamžite stal celovestový úspech. Dokonca Guinessova kniha rekordov označuje Gorillaz za Najúspešnejšiu virtuálnu skupinu sveta. Damon okrem projektov Blur a Gorillaz tiež zabŕdol do spolupráce s africkými muzikantmi, má na konte rôzne spolupráce s inými spevákmi či skupinami, dokonca spolupracoval aj na opere. V 2008 ho Dailiy Telegraph označil ako číslo 18 v rebríčku 100 Najvplyvnejších Ľudí v Britskej kultúre a v roku 2010 ho v ankete časopisu Q označili za štvrtého Najlepšieho frontmana všetkých čias. V 2016 obdržal dokonca Rád britského impéria za služby v oblasti hudby.

Damona odmalička priťahovala muzika. Začal sa učiť na gitaru, klavír a husle a dokonca sa zaujímal o komponovanie hudby. Raz dokonca jeho skladba vyhrala v celonárodnej súťaži Mladý skladateľ roka. Okrem hudby má tiež vášeň pre herectvo, dokonca študoval túto oblasť na East 18 Acting School, no odišiel už po prvom roku a presedlal na hudobnú dráhu, keď podpísal kontrakt s nahrávacím štúdiom. A pomaly sa zrodili Blur.

Damon sa zapísal na hudobný kurz na londýnskej Goldsmiths College, vraj iba preto, aby sa dostal do študenského baru. No tu sa ocitol v jednej skupine s gitaristom Grahamom Coxonom, bubeníkom Davom Rowntreeom  a pridal sa k nim aj Alex James, študentský kolega, ako basák. Ich prvý singel She`s So High sa dostal na priečku 48 v UK Single Chart. Druhý singel There`s No Other Way dosiahol priečku číslo 8 a pomaly začali “naberať slávu”. Ako napísal NME magazín v 1991: “Blur je akceptovateľná pekná tvárička z celej rady kapiel, ktoré sa vynorili po tom, čo celej manchesterskej veci začala dochádzať para.”

No prišli problémy. Keď kapela zistila, že má dlh 60 000 libier, rozhodli sa, že skúsia šťastie v USA na dvojmesačnom turné. Prinieslo im to však iba trápenie a túžbu po domove. Ako hovorí Damon: “Začali mi chýbať skutočne jednoduché veci… Chýbalo mi všetko na Anglicku a tak som začal písať songy, ktoré vytvárali anglickú atmosféru.” Tu sa zrodil aj jedinečný pozicioning, keď sa Damon vymedzil oproti grunge kapelám ako Nirvana a Blur začal oslavovať britské dedičstvo. V kapele boli k tomu skeptickí, ale fungovalo to. Prišiel druhý album Modern Life`s Rubbish, ktorý síce zožal úspechy v Británii ale nedostal sa do kľúčového amerického rebríčka Top 200. V 1994 prišiel Parklife a s ním aj úspech. Vo Veľkej Británii skóroval na priečke číslo 1 a v rebríčku ostal 90 týždňov. Dokonca tento album označovala tlač ako niečo, čo definuje Britpop. Damona však sláva prekvapila a chytal záchvaty paniky. Štvrtý album The Great Escape dokonca predbehol v predajoch Oasis a spustila sa mediálna vojna s drsnými bratmi Gallagherovcami.

Damon Albarn je jednoznačne jedným s kľúčových umelcov Británie. No ani jemu sa nevyhla závislosť. Damon sa totiž vrhol do víru heroínu. Svoje heroínové obdobie označuje ako “súčasť dospievania.” Paradoxné je, že svoju drogovú minulosť nepokladá za chybu. Tvrdí, že heroín mal pozitívny efekt v začiatkoch jeho kariéry, keď bol vraj vďaka nemu “neuveriteľne produktívny.” Ako hovorí: “Otočil som sa v mojom dome a tu to bolo, na stole. Čo som mal robiť? Opustiť svoj život a odmietnuť ho, alebo ostať v mojom vlastnom dome s mojím dievčaťom a nejako to asimilovať do svojho života?” Ako Damon hovorí: “Raz som ho vyskúšal a zistil som, že je to veľmi uspokojujúce a kreatívne.”

Netreba si však tieto vety vykladať ako oslavu drog. Sám Damon na margo heroínu hovorí: “Je to krutá, krutá vec. Heroín ťa zmení na veľmi izolovanú osobu a nakoniec úplne všetko, na čom si v živote závislý, nie je dobré.” Tiež si uvedomuje, že si musí dávať pozor na to, čo hovorí: “Nenávidím, keď o tom hovorím, kvôli mojej dcére (vtedy 15), mojej rodine.” Hoci má Damon pre heroín aj pozitívne slová, jeho odvykanie od drogy nebola žiadna sranda. Z pod vplyvu heroínu sa dostal vďaka liekom proti bolesti, ktoré mu pomáhali s abstinenčnými príznakmi. Keď sa na to pozerá spätne, Damon hovorí o “neuveriteľnom šťastí”, že prežil odvykačku. Hovorí: “Myslím, 5 dní (na drogách) a dva dní čistý je bláznivé, nie? Ja som bol blázon…”

Damon Albarn je dnes normálny otec. Chodí po dome v trenkách, čo niekedy hnevá jeho dcéru, pozerá telku, jedáva s otvorenými ústami a priznáva, že má toľko chýb ako ktokoľvek iný. No Damon bol na heroíne a to zo svojho života nikdy nevymaže. Môže sa skôr obávať, aby nedopadol ako spevácky kolega Bob Geldof, ktorého dcéra Peaches sa predávkovala. Tiež heroínom.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.