Courtney Love: drogová múza

Courtney Love: drogová múza

Courtney Michelle Love (*1964) je americká speváčka, herečka a umelkyňa, ktorá sa preslávila najmä svatbou s Kurtom Cobainom, lídrom grungeovej kapely Nirvana. Courtney však bola oveľa viac ako poslušná manželka v tieni slávneho muža. Založila kapelu Hole, ktorá hrala alternatívny rock, už v 1989. Nahrala pár veľmi slušných hitov a zahrala v slávnych filmoch, z ktorých bol asi najznámejší ten od Miloša Formana: Ľud vs. Larry Flynt, za ktorý dostala nomináciu na Golden Globe Award. Ako hudobníčka žala úspech už prvým albumom, pričom ten druhý, multiplatinový Live Through This, trhal rekordy v predaji. Za tretí album Celebrity Skin získala viacero nominácií na Cenu Grammy. Courtney neustále osciluje medzi hudbou a filmom. Nahrala sólové albumy, zahrala si v zopár seriáloch. 

Courtney sa narodila do bežnej americkej rodiny, no umelecký vplyv je nepopierateľný. Jej krstný otec je basákom kultovej americkej kapely Grateful Dead, biologická matka jej vlastnej mamy bola spisovateľka, stará mama zase scenáristka. Jej bláznivý život s drogami však začal veľmi skoro. Rodičia sa rozviedli, keď jej matka obvinila otca, že malej Courtney ako batoľaťu dával LSD (čo sa nepreukázalo). Sama Courtney popisuje jej detstvo ako dom, kde bola obklopená “hipisákmi, ktorí v dome pobehovali nahí”.  Courtney mala v detstve problém nájsť si kamarátov. Psychológ u nej dokonca našiel známky autizmu. Síce sa jej matka znovu vydala, ale Courtney mala neustále v rodine problémy. Obvinili ju z drobnej krádeže, keď potiahla v obchode tričko. Z domu odišla v 16tich a ilegálne si zarábala ako striptérka. Odtiaľ pochádza aj jej priezvisko Love, ktoré používala ako umelecké meno, aby zakryla svoju pravú identitu. Courtney sa hľadala. Dva semestre študovala teológiu na Trinity College. Tiež krátko pracovala ako tanečníčka v erotickom klube na Taiwane.

Courtney to však ťahalo k hudbe. Najprv založila kapelu Sugar Babylon (neskôr Sugar Babydoll). Popri tom študovala herectvo, dokonca sa uchádzala o rolu Nancy Spungenovej v známom filme Sid and Nancy. Nič však poriadne nevychádzalo. Vrátila sa ku kariére striptérky. Keď ju raz v klube spoznali, zbalila sa a odišla na Aljašku.

Žiadna mizéria však netrvá večne. Courney sa v 1988 naučila na gitaru, sformovala kapelu Hole a začala hrať. Zarábala si ako striptérka, aby naškriabala peniaze na aparatúru. Keď bol maličký kapitál na svete, vrhla sa po hlave do temných vôd grunge scény. Prišli malé úspechy ako 59 priečka v britskej hitparáde a čislo 1 v indie chart s piesňou Teenage Whore. Kapela robila predskokana formáciám ako Mudhoney alebo The Smashing Pumpkins. Skutočná sláva však prišla v 1992, keď začala randiť s Kurtom Cobainom. Hovorí sa, že Courtney sa priživila na Kurtovi. Pravdou však je, že po jeho samovražde sa o Courtney začalo v médiách vo veľkom hovoriť a do popredia sa dostali aj songy kapely Hole. Courtney však túto dobu niesla ťažko. Okrem Kurtovej samovraždy sa predávkovala basistka Hole a sama Courtney bláznila na javisku. Skákala do hľadiska, ukazovala prsia, nadávala. Ako sa ma povedala “nepamätá si veľa z toho obdobia”, pretože bola neustále na drogách.

V 1996 prišla malá rola v Basquiatovi a následne veľká rola v Larrym Flyntovi. A bolo to, obrovská sláva na poli, za ktoré nemusela vďačiť Kurtovi. Do toho prišiel v roku 1997 album Celebrity Skin, ktorý dosiahol významné úspechy. Courtney sa viezla na vlne slávy. A k tomu patrili drogy. Jej dcéra Frances Bean, ktorú mala s Kurtom, povedala, že: “Courtney brala drogy odkedy si pamätám. Sotva kedy jedáva… Často zaspí v posteli so zapálenou cigaretou, takže s stále bojím, že vypukne požiar (čo sa už trikrát stalo).”

Courtney sa nehanbí hovoriť o svojej drogovej minulosti, keď bola na skutočne ťažkých drogách ako crack či heroín, no tvrdí, že “som čistá. Som jedinečná. Mám zopár charakterových vád, ale nie je to nič hrozné a nie som klamár. Mám dobré srdce. Nikdy som netvrdila, že som niekoho idol. Nie som matka Tereza. Všetko čo chcem, je zostať nažive.” 

Pritom Courtney brala drogy dlhé roky. Ako priznala, s Kurtom brali “všetko, jednoducho všetko. Nie je viac takých drog, čo by sme nebrali.” Dokonca tvrdí, že s heroínom prestala ešte predtým, ako sa dali s Cobainom dokopy, ale Kurt ju opäť priviedol k drogám.  Vraj mal takú utkvelú myšlienku, že “zarobím tri milióny dolárov a potom budem feťák.” Dokonca predefinoval pojem medové týždne. Po svadbe začal rušiť Kurt plány, pretože “chcel ostať v byte, šľahať si heroín, maľovať a hrať na gitare. To je všetko, čo chcel robiť.” Courtney brala heroín aj počas tehotenstva, no nebrala to veľmi vážne. Hovorí, že “je stavaná ako vôl, zvládne tehotenstvo a nebude mať žiadny problém. Tehotenstvo nie je problém, problém je byť vo vzťahu s narkomanom počas tehotenstva.” Kurt navyše žiarlil. Raz sa dokonca predávkoval Rohypnolom, lebo si myslel, že ho Courtney podviedla (čo takmer aj urobila). Začal brať obrovské kvantá heroínu a nakoniec spáchal samovraždu. Courtney sa však z toho dostala. V 2000 bola na odvykačke a stala sa budhistkou. Dokonca sa pomerila s Davom Grohlom, bývalým bubeníkom Nirvany.

Dnes má Courtney cez 50 rokov, ukľudnila sa. Venuje sa charite a bojuje za práva LGBT komunity. Spomína na svoj ťažký život na ulici a snaží sa pomôcť rovnako “postihnutým” mladým ľuďom. Tiež aktívne vníma život a politiku. V 1916 podporila Hillary Clinton v kandidatúre na prezidenta. Zdá sa, že konečne porazila svojich démonov. Pravdou je, že jej vzťah s Frances Bean sa  podarilo napraviť až po dlhých rokoch. Neskoro prišla šanca na normálny život. Courtney môže však ďakovať aj za to, že sa vôbec dožila normálneho života. Veľa jej blízkych zabil heroín. Málo chýbalo, a stalo by sa to aj jej.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.