Chester Bennington z Linkin Park: utrpenie, drogy a alkohol

Chester Bennington z Linkin Park: utrpenie, drogy a alkohol

Chester Charles Bennington (*1976 – +2017) bol americký spevák a textár, frotman kultovej kapely Linkin Park. Málokto však vie, že spieval tiež v Dead by Sunrise či v rokoch 2013 až 2015 bol frontmanom Stone Temple Pilots (ktorých spevák Scott Weiland tiež celý život bojoval s drogami). Bennington sa uviedol na výslnie rockovej muziky už albumom Hybrid Theory, ktorý bol najpredávanejší album desaťročia. Linkin Park sa podarilo vytvoriť jedinečnú zmes rocku a rapu (odborne zmes nu metalu a rap metalu), pričom do myslí a sŕdc sa zapísal rapom Mika Shinodu a naliehavým vokálom práve Chestera Benningtona. Chester bol chlap s “oceľovými hlasivkami”, ktorý sa umiestnil v Top Heavy Metal Vocalist, rebríčku  Hit Parader, na 46.mieste. Chester mal všetko, slávu aj úspechy. Prakticky každý album od Linkin Park bol komerčný úspech. Bohužiaľ, Chester spáchal samovraždu dva mesiace po vydaní posledného albumu One More Light.

Chester, podobne ako mnohí jeho kolegovia, pochádzal z rozvedeného manželstva. Matka bola zdravotná sestra a otec tvrdo pracujúci detektív. Malému Chesterovi učarovala muzika, pričom za svoje vzory označil Depeche Mode a Stone Temple Pilots. No už v mladom veku objavil drogy. Po rozvode rodičov začal Chester užívať marihuanu, alkohol, ópium, kokaín, metamfetamín a LSD. Stal sa drogovo závislým a po úspechoch Linkin Park začal vo veľkom piť. Ako povedal: “Cítil som sa oveľa sebavedomejší, keď som bol na drogách. Cítil som sa akoby som mal viac pod kontrolou moje okolie, keď som pil alebo bral halucinogény.”

Aby toho nebolo málo, Chester prezradil, že v siedmych rokoch ho starší priateľ sexuálne zneužil. Chester mlčal, lebo sa bál, že budú o ňom vravieť, že je gay a klame a tak zneužívanie pokračovalo až kým mal 13 rokov. Chester povedal: “Pýtali sa ma, že v mojich piesňach sa často spieva o depresii, strachu a paranoji. Vymýšľate si to? A ja som povedal nie. Nikto v mojej rodine mi neubližoval, bolo to moje okolie. Pretože som pochádzal z rozvedenej rodiny, bolo jednoduché myslieť si, že je to takto ok.”

Chester začal nenávidieť svoje okolie, chcel všetkých zabiť a ujsť. Utiekal sa ku kresleniu, písal poéziu a pesničky. V 17tich sa presťahoval k matke ale dostal zákaz opustiť dom, keď jeho matka zistila, že je Chester závislý na drogách. Okrem toho ho šikanovali na strednej. Ako hovorí: “Mlátili ma v škole ako handrovú bábiku, lebo som bol chudý a vyzeral inak.”

Úspechy Linkin Park netreba zmieňovať. Okrem Hybrid Theory prišiel kultový album Meteora, Minutes to Midnight, A Thousand Suns, Living Things, The Hunting Party a One More Light. Každý úspech sám osebe (aj keď treba povedať, že prvé dva boli najúspešnejšie). Zaujímavejší je Chesterov súkromný život. Mal až 6 detí (pričom jedno si adoptoval počas prvého vzťahu s Elkou Brand). Spolu s manželkou boli obťažovaný cyberstalkerom výhražnými mailami (za čo si milý stalker posedel dva roky).

Chesterovo zdravie bolo podlomené už počas nahrávania albumu Meteora. trpel na extrémne bolesti brucha a tráviaceho traktu. Pridružili sa viaceré zlomeniny. Ale nič z toho nevysvetľuje, prečo si Chester siahol na život. Pravdou je, že Chester bol blízkym priateľom Chrisa Cornella zo Soundgarden či Audioslave (dokonca bol krstný otec Chrisovmu synovi). Chris si tiež nedávno siahol na život a obesil sa. Chester o ňom napísal: “Tvoj talent bol čistý a nedalo sa s ním súperiť. Tvoj hlas bola radosť a bolesť, hnev a odpustenie, láska a bolesť srdca, všetko v jednom. Myslím si, že takí sme všetci. Ty si mi to pomohol pochopiť.” Smutným faktom je, že Chester odišiel z tohto sveta na nedožité 53. narodeniny Chrisa Cornella rovnakým spôsobom ako Chris.

Chester celý život bojoval so závislosťou. V 2009 nahral so svojou kapelou Dead by Sunrise debutový album Out of Ashes, na ktorom pesničky sú inšpirované jeho vlastnými zážitkami. Ako hovorí: “Môj život sa rozpadal a ja som o tom písal na tomto albume – o rozvode, o silnom alkoholizme a drogách.” Chester priznal, že boj so závislosťami mu dával témy na jeho piesne. Bolo to čosi ako terapia. “Bol som schopný dotknúť sa všetkých negatívnych vecí, ktoré sa mi udiali v živote a stať sa voči bolesti a necitlivým tak, že som ich “vypustil” v hudbe.” V roku 2014 Chester priznal, že je “plnohodnotný, zúrivý alkoholik”. Pri inej príležitosti povedal, že “žil som na alkohole. Bolo to pivo, whisky a kola alebo whisky z ľadom. A potom som sa dostal do bodu, keď moja žena povedala, po siedmych mesiacoch čo sme boli spolu, že ide preč – Nemyslím že bol jeden deň odkedy ťa poznám, čo by si nebol opitý. A ja som reagoval – O čom to hovoríš? To je šialené – pijem whisky a kolu. Takto môj život dopadol.”

O svojej závislosti Chester povedal: “Keď som v tom móde, neviem, kedy prestať. Vypijem galón Jacka Danielsa a nejaké antidepresíva a idem dalej. V jednom bode som svoj život nenávidel. Miloval som kapelu, kariéru a priateľov, no keď som sa vrátil z tour domov, nezvládal som to. Tak som začal piť… Prešiel som viacerými obdobiami v mojom živote kompletného drogového a alkoholového bláznovstva. Som rád, že som nažive po všetkých tých sračkách čo som urobil.”

Pre mnohých sa stalo 20. júla 2017 niečo neuveriteľné. Chester sa obesil. Tak ako Chris Cornell. Obaja v živote bojovali s alkoholom a depresiami. Obaja ťažko zvládali slávu Obaja ventilovali svoje úzkosti a trápenia v muzike. A obaja si siahli na život. Až pitva (ak sa bude robiť) ukáže, ako to vlastne celé bolo. Faktom ale je, že Chestera už niet a pravdepodobne končí celý Linkin Park – kapela, na ktorej mnohí z nás vyrastali a ktorá ako jedna z mála dokázala plnohodnotne zaplniť priestor po ére grunge. Odpočívaj v pokoji, Chester.

Jedna reakcia

  1. Chester budes mi chybat ! S tvojou hudbou som vyrastala !!!!! I love you so much !!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.