Cher: celý život proti drogám

Cher: celý život proti drogám

Cher, ktorej rodné meno je Cherilyn Sarkisian (*1946) je americká speváčka a herečka arménskeho pôvodu. Ako zopár iných slávnych umelcov, aj jej médiá prisúdili prezývku. Je známa ako Bohyňa popu a skutočne, ona kedysi zosobňovala ženský element v biznise, ktorému dominujú muži. Slávu Cher nadobudla už v 1965, keď so svojím mužom vytvorili folk rockové duo Sonny & Cher a prerazili hitom I Got You Babe. Do konca roka predali 40 miliónov nahrávok, čo je viac, ako sa väčšine umelcov podarí za celý život. Okrem toho Cher spustila sólovú kariéru a už v 1966 zažiarila s hitom Bang Bang (My Baby Shot Me Down). Dokonca so Sonnym spustili vlastnú TV show The Sonny & Cher Comedy Hour, ktorú týždenne pozeralo viac než 30 miliónov divákov. Projekt bežal tri roky a Cher sa stala módnou ikonou a trendsetterom. Cher sa nadobro udomácnila ako top umelec a zopár jej hitov dosiahlo prvú priečku v Billboard Hot 100. V 1975 sa rozviedla so Sonnym, no v 1979 slávi comeback s úspešným disco albumom Take Me Home. V 1982 Cher zažiarila aj na Broadwayi a strihla si to v pár filmoch, pričom v 1987 získala dokonca Oscara za najlepšiu herečku. Vyzeralo, že Cher dosiahla všetko, čo mohla a je na absolútnom vrchole.

To by však nebola ona, aby neprekvapila. V 1998 nahrala album Believe a singel s neho sa stal najpredávanejším singlom všetkých čias od ženskej umelkyne. A opäť udávala trend. Použila Auto-Tune, kde vytvorila tzv. Cher efekt. Jej rozlúčkové turné Living Proof: The Farewell Tour sa stalo jedným z najlepšie zarábajúcich, pretože zarobilo až 250 miliónov dolárov. Zahrala si aj v Mamma Mia! Here We Go Again. V počte cien je Cher medzi absolútnou špičkou. Má Grammy, Emmy, Oscara, tri Zlaté Glóbusy, cenu z Cannes. CFDA Fashion Award a aj Kennedy Center Honors cenu. Predala viac než 100 miliónov nahrávok, čím sa s prehľadom zaradila medzi najpredávanejších umelcov histórie. Dodnes je jediný umelcom histórie, ktorý mal hit na prvej priečke v rebríčku Billboard v šiestich dekádach po sebe od 60tych rokov až po 2010+. Okrem toho je filantropka, politická aktivistka, zaoberá sa sociálnymi otázkami a je činná v boji za práva LGBT či v prevencii HIV/AIDS.

Pritom jej detstvo nebola žiadna sláva. Jej otec bol šofér kamiónu a mal problémy so závislosťou na hazardných hrách a s drogách. Matka bola príležitostná modelka a neúspešná herečka, väčšinou však čašníčka. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala iba 10 mesiacov a matka sa opäť vydala, no aj toto manželstvo stroskotalo, keď mala Cher 9 rokov. To sa ešte párkrát opakovalo. Nikdy nemali dosť peňazí a Cher spomína, ako používala gumičky, aby jej topánky na nohách akotak držali. Dokonca raz musela Cher do sirotinca. Síce na pár mesiacov, ale bola z toho trauma na celý život. Cher je však bojovníčka. V piatej triede produkovala v škole muzikál Oklahoma! pre učiteľku a triedu. Dala dokopy dievčatá, režírovala a robila choreografiu. Nedokázala presvedčiť chlapcov, tak ich role hrala sama a spievala ich pesničky. Do 9 rokov si tak vypracovala nezvykle hlboký hlas. Vždy chcela byť herečkou, no v Hollywoode dominovali blondínky, takže sa cítila neatraktívna a bez talentu. Ako povedala: “Nemyslela so si, že čokoľvek môžem dosiahnuť… Nemyslím, že by som sa stala speváčkou či tanečníčkou. Ale chcela som byť slávnou. To bol môj cieľ.”

V 16 odišla zo školy, opustila matku a odsťahovala sa do Los Angeles s priateľom. Začala navštevovať kurzy herectva a tancovala. Začala sa živiť sama. Bola veľmi priebojná. Ako povedal jej súčasník: “Neváhala prísť ku komukoľvek, o kom si myslela, že je pomôže dať si pauzu, získať nový kontakt či publikum.” Takto stretla aj budúceho manžela Sonnyho Bona, stali sa milenci, zobrali sa a Cher mu začala robiť vokály. Stalo sa z nich duo, prišiel prvý hit a zvyšok je história. Nás však zaujíma vzťah Cher a drogy. Treba povedať, že Cher bola aj v tomto novátorkou a išla proti prúdu. So Sonnym totiž žili v usporiadanom manželstve, boli monogamní. Bola to totiž doba sexuálnej revolúcie. Tiež striktne odmietali drogy – a to v období, keď boli drogy normou a deti kvetín drogovali všetky. Takto prišli o mnoho popularity medzi mladými. Tento prístup vydržal Cher celý život. Jej príbeh je príbeh plný zdravia a pevných zásad.

Cher je vegetariánka. Ako povedala: “Nemám rada mäso, takže väčšina vecí, čo mám rada, sú zdravé.” Okrem toho si Cher veľmi dobre uvedomuje dôležitosť zdravia v živote. Málokedy pije alkohol, nefajčí a nikdy nebrala drogy. Povedala: “Byť zdravou bolo vždy súčasťou môjho života. Vždy mi to fungovalo. Sú veci, ktoré nemám rada a sú nezdravé, ako drogy či pitie, takže som s nimi nikdy nezačala. Fajčila som chvíľu cigarety a brala by som drogy, keby som ich mala rada, no tie nie sú so mnou kompatibilné. Pijem iba tri-štyrikrát za rok.”

Cher vyzerá úžasne. Celý život mala dokonalú postavu, čo dosiahla hlavne zdravým životným štýlom. Stravuje sa zdravo a cvičí. Vo svojom veku surfuje (a to sa naučila až v 60), päťkrát do týždňa cvičí a zahanbí kedykoľvek aj oveľa mladšie baby vo fitku. Predstavte si, že dokáže urobiť plank (cvičenie podobné kľukom, kde sa držíte iba na špičkách nôh a lakťoch) celých 5 minút. A to má cez 70 rokov. Evidentne to teda Cher robí dobre. Môže byť príkladom pre všetkých, najmä tých, čo si myslia, že drogy im pomôžu k šťastnejšiemu životu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.