Bob Geldof: heroín mu vzal strašne veľa

Bob Geldof: heroín mu vzal strašne veľa

Robert Frederick Zenon “Bob” Geldof (*5. 10. 1951) je írsky spevák, pesničkár a občasný herec, ktorý je však oveľa známejší svojím politickým aktivizmom a charitatívnou činnosťou. Pôvodne začínal v írskej rockovej kapele The Boomtown Rats a zaznamenal hity na prvej priečke hitparád ako Rat Trap či I Don`t Like Mondays. Tiež sa spolupodieľal na kultovej Do They Know It`s Christmas?, ktorá patrí medzi najpredávanejšie single všetkých čias. Ako herca ste ho mohli vidieť v dnes už klasickom The Wall od Pink Floydu. Áno, on bol ten Pink. Bob Geldof je však oveľa viac ako iba spevák a herec. On dal dokopy v 1984 superskupinu Band Aid a stojí za superkoncertom Live Aid. Pomáha tiež v charite Bonovi Voxovi z U2. Zaujíma sa o problémy práv otcov, o rozvoj v Afrike. Bob Geldof získal rytiersky titul z rúk kráľovnej Alžbety II. za svoj jedinečný prínos medzinárodnej sociálnej spravodlivosti a mieru. V 2005 obdržal Brit Award za Výnimočný prínos hudbe.

Bob Geldof začal s muzikou v 80tych rokoch, pričom už s prvou kapelou zaznamenal úspechy. Neskôr sa pustil na sólovú dráhu, kde spolupracoval s takými osobnosťami ako Dave Stewart z Eurythmics, David Gilmour či Thin Lizzy. Spolu s Bonom venoval veľa času v kampani za oddlženie rozvojových krajín. Paradoxne v 2002 sa dostal na zoznam 100 najväčších Britov, hoci nie je Brit ale Ír. Je úspešný aj ako biznisman.

Jeho život však ani zďaleka nie je prechádzka ružovou záhradou. Jeho dlhoročná priateľka a neskôr manželka Paula Yates, z ktorou mal tri deti, ho opustila kvôli Michaelovi Hutchencemu z INXS, z ktorým mala dieťa. Keď spáchal Hutchence samovraždu, o päť rokov ho nasledovala aj Paula, ktorá sa predávkovala heroínom a alkoholom. Mala 41 rokov. Ako sa vyjadrila ich dcéra Peaches: “Pamätám si deň, keď moja matka umrela a je stále ťažké o tom hovoriť. Jednoducho som to odblokovala. Išla som na druhý deň do školy, lebo matkin názor vždy bol “buď ticho a choď ďalej”. Tak sme šli všetci do školy a pokúšali sa tváriť, že sa nič nestalo. Ale stalo sa to. Nesmútila som. Neplakala som na pohrebe. Nemohla som vyjadriť nič, lebo som bola jednoducho otupelá voči tomu všetkému. V skutočnosti som za matkou nežialila až do doby, keď som mala asi 16 rokov.” Bob sa stal opatrovníkom spoločného dieťaťa Pauly a Michaela, dievčatka s menom Tiger.

Smrť Pauly však nebola jediná rana pre Boba. Ich krásna spoločná dcéra mala sľubnú budúcnosť. Písala do novín, objavovala sa v TV, pôsobila ako modelka. Porodila dve deti. Dokonca sa umiestnila v rebríčku Top Ten Fashion Icons na 7 mieste a čitatelia FHM ju zvolili za 53. najsexi ženu sveta. No vo veku 25 rokov nasledovala svoju matku. 7. apríla 2014 ju našli mŕtvu v jej dome v Kente. Polícia zaistila v dome drogy. Koroner potvrdil, že príčinou smrti bolo predávkovanie opiátmi. Bob vinu pripisuje sebe. Vedel, že Peaches má problémy s heroínom. Dokonca bola dva a pol roka na methadone, ktorý sa používa, keď sa chcete zbaviť závislosti na heroíne, no mesiace pred smrťou sa k heroínu vrátila. Bob povedal: “Ste otec, ktorý je zodpovedný a ktorý jasne zlyhal. Tak to vidí každý, kto sa pozerá, komu umrelo dieťa. Vy ste rodič. Prechádzate to znovu, znovu, znovu, späť, znovu. Čo ste mohli urobiť? Urobili ste všetko, čo ste mohli… Samozrejme som vedel o tom (o dcérinej závislosti na heroíne) a urobili sme viac než iba, že sme o tom hovorili.” Dokonca Bob po smrti Peaches tiež uvažoval o samovražde. Dlho po tejto tragédii sa ešte z času na čas pristihol, že plače na ulici, keď ho odrazu premohli emócie. “Idem po ulici a náhle si na ňu spomeniem – a viete, plačem.”

Bob Geldof je milionár. Podľa The Sunday Times Rich List je jeho majetok 32 miliónov libier. Dnes žije so svojou druhou ženou Jeanne Marine a dcérou Pauly a Michaela, Tiger. Život mu uštedril veľa rán. No Bob to zatiaľ zvládol. Chvalabohu, pretože svet mu má byť za čo vďačný. Jeho charitatívne aktivity urobili veľmi veľa dobra pre tento svet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.