Belinda Carlisle: "Divím sa, že už nie som mŕtva."

Belinda Carlisle: "Divím sa, že už nie som mŕtva."

Belinda Jo Carlisle (*1958) je americká speváčka a pesničkárka, ktorá zažila najväčšiu slávu v 80tych rokoch. Bola speváčkou The Go-Go’s, jednej z najúspešnejších ženských kapiel všetkých čias. Po rozpade kapely sa vydala na veľmi úspešnú sólovú dráhu. Svoju kariéru začala v 1977 v punkovej kapele, potom prešla do The Go-Go’s. Kapela spopularizovala new wave hudbu v Spojených štátoch a bola to prvá čisto ženská kapela, ktorá si písala vlastné songy a hrala na vlastné nástroje. Kapela predala viac než 7 miliónov nahrávok. V 1985 Belinda po rozpade kapely prešla na sólovú dráhu a skórovala s viacerými No. 1 hitmi. V roku 2011 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Belinda nevyrastala v ideálnych podmienkach. Mala až 6 súrodencov. Jej otec opustil rodinu, keď mala 5 rokov a Belinda si zažila chudobu. Jej matka si neskôr zobrala nového manžela, ktorý bol však alkoholik. Mali spolu veľmi búrlivý vzťah. Belinda sa často sťahovala a v 10 rokoch sa začala zaujímať o muziky. Belinda postupne začala rebelovať. Ako hovorí: “V 14 som bola skutočne divoká. Utekala som z domu, fajčíla trávu, vyskúšala LSD… povedzte niečo a ja to vyskúšam.” V 19tich rokoch opustila rodičovský dom a začala si budovať hudobnú kariéru.

Po prvotných pokusoch za bicími v punkovej kapele spoluzakladala The Go-Go’s. Baby nevedeli poriadne hrať. Belinda si dodnes pamätá, ako páskou označovala pražce na gitare, aby vededa ako hrať. Nevedeli si ani poriadne zapnúť aparatúru. No s kapelou prišiel prvý úspech a The Go-Go’s sa stali jednou z najúspešnejších kapiel 80tych rokov v USA.

Belinda si však okrem slávy prešla 30 rokmi plnými drog. Ako sama hovorí: “Po troch desiatkach rokov kokaínu a alkoholu nemôžem uveriť, že nie som mŕtva. Mala by som v skutočnosti vyzerať ako Fantóm opery s dvomi dierami na mojej tvári. Som prirodzený rebel a myslím, že moja závislosť tomu veľmi prispela. Vždy som chcela byť zlým dievčaťom. Mala som rada všetky drogové filmy, po ktorých som vždy chcela ísť von a drogovať.” U Belindy bol spúšťačom drog úspech a pravdepodobne tiež nešťastné detstvo. Belinda tvrdí: “Keď som začala zarábať, zbláznila som sa. Raz som išla na dostihy a na druhý deň som sa zobudila s tým, že vlastním koňa. Pila som, drogovala a stávkovala a pripadalo mi to vtedy ako dobrá myšlienka.”

Belinda si prešla všeličím. Ako hovorí: “Divím sa, že mám nos a mozog, ktorý väčšinu času funguje a že som nikdy neskončila vo väzení, pretože som mala za všetky tie veci, čo som robila.” Mala dlhsiu aféru aj s Michaelom Hutchencom z INXS, ktorého drogy dohnali až k samovražde. Keď zomrel, ako sama povedala, ani sa veľmi nedivila.

Dnes je Belinda čistá. Má šťastné manželstvo. Po 30 rokoch na kokaíne a alkohole a poruche príjmu potravy – od kíl si pomáhala tiež kokaínom, pokusoch s extázou a LSD, prišiel moment v 2005, keď bola tri dni v kuse na kokaíne. Pozrela sa do zrkadla a povedala si: “Ja viem, že už nevyzerám ako ja.” Mala halucinácie, ktoré jej povedali, že ak neprestane s drogami, nájdu ju mŕtvu v hotelovej izbe. Bolo to kruté vytriezvenie a Belinda prestala. Ako povedala: “Už nefajčím, nepijem a nedrogujem. Dala som sa na budhizmus. Zistila som, že 40 rokov je pre mňa skutočný priechod do iného sveta.”

Rozlúčime sa ešte jedným Belindiným citátom. Povedala: “Ak by som mohla ísť naspäť v čase a dať radu môjmu mladšiemu ja, bolo by to – Neber drogy.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.