Beatles: chrobáci a drogy

Beatles: chrobáci a drogy

Teraz siahneme na legendu. Beatles je najúspešnejšia kapela všetkých čias. Štyria chlapci pochádzajúci z Liverpoolu založili v roku 1960 kapelu, ktorá je tým “najdôležitejším počinom” v histórii modernej hudby. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr, to sú notoricky známe štyri mená, ktoré pretrvajú naveky. Beatles boli tiež vyhlásení inovátori a medzi ich štýly patria nielen popové balady ale tiež hudba inšpirovaná indiou, psychedelická muzika a tvrdý rock. Spustili tiež jednu z prvých fanúšikovských mánií v histórii hudby. Stali sa symbolom generácie 60tych rokov. Niečo podobné (aj keď hodne slabší odvar)v našich krajinách sme poznali, keď sa decká delili na metalistov a depešákov. V 60tych rokoch to boli bítlsáci a tí, čo počúvali stounov. Beatles je najpredávanejšia kapela v histórii, pričom sa predalo vo svete viac než 600 miliónov nahrávok. Majú na konte s prehľadom najviac albumov číslo 1. V Rock and Rollovej sieni slávy sú od 1988 ako kapela a tiež ako jednotlivci. Patria medzi 100 najvplyvnejších ľudí 20teho storočia.

Beatles je prelomová kapela, o tom žiadna diskusia. V pamäti máme neuveriteľné piesne, charizmatického Johna Lennona s jeho odporom proti vojne a nakoniec aj jeho tragickú smrť. Toto okolo Beatles vytvára akúsi auru dokonalých ľudí. No Beatles, to boli aj drogy. Už v časoch, keď sa im o sláve ani nesnívalo brali stimulant Benzedrine. John Lennon ho vyskúšal ešte na umeleckej škole.

V Hamburgu vyskúšali amfetamíny. Aby vydržali náročné hranie v nočných kluboch plných opilcov, chalani brali Preludin, čo boli nemecké tabletky na chudnutie. Toto im dodávalo energiu a znižovalo chuť do jedla. Ako hovoril John Lennon: “V Hamburgu čašníci vždy mali pri sebe Preludin – a tiež aj iné tabletky, ale pamätám si Preludin, lebo to bol fakt veľký trip a všetci brali tieto lieky, aby vydržali byť hore, zvládali prácu počas dlhých hodín v nočnom klube. A tak čašníci, keď videli že muzikanti odpadávajú od únavy, im dali tabletku. Zobral si tabletku, hovoril si, bol si triezvy, zvládal si robiť takmer donekonečna – kým tabletka fungovala, potom si zobral ďalšiu.”

V divokých 60tych rokoch Beatles vyskúšali tiež trávu, no najprv z nej neboli veľmi nadšení. Keď ich však k tráve doviedol Bob Dylan, ich postoj sa zmenil. Paul McCartney tento zážitok opisoval ako čas, keď “myslel po prvý krát, skutočne myslel”. Závislosť na tráve dosiahla vrchol v 1965, keď robili Help!. Počas filmovačky boli často tak zhulení, že zabúdali text. Tráva tiež ovplyvnila ich hudbu. John dokonca tvrdil, že chrobáci sa vyhulili aj v deň, keď ich prijala kráľovná a dostali Rád Britského Impéria. Neskôr George tvrdil, že joint nie je silnejší než normálna cigareta. Pravdou však je, že v 1968 boli John a Yoko Ono zadržaní za prechovávanie marihuany.

Divoké 60te roky by nefugovali bez LSD. Prvýkrát ho vyskúšali v 1965. Ako spomínal John: “Bolo to fantastické. Zamiloval som sa, nie do niečoho alebo niekoho ale do všetkého. Všetko bolo perfektné, v perfektnom svetle a mal som neprekonateľnú túžbu chodiť po klube a každému hovoriť, ako ho milujem – ľuďom, ktorých som nikdy predtým nevidel.” Treba však povedať, že v tých časoch bolo LSD ešte legálne. V ňom tiež treba hľadať mnoho z psychedelickej časti tvorby Beatles. Určite ho minimálne John bral počas práce na Sgt Pepper. Beatles oficiálne prestali brať LSD v 1967, keď drogy verejne odsúdili a pustili sa namiesto nich do transcendentálnej meditácie. John však až do smrti v 1980 experimentoval s času na čas s drogami ako hubičky či peyote. Odsudzoval však LSD, pretože “kyselina je chémia.”

Beatles však experimentovali aj s inými látkami. V 1961 vyskúšali kokaín. Prvým chrobákom, ktorý bral kokaín pravidelne, bol Paul McCartney, ktorý ho užíval počas nahrávania Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Ako hovorí: “Bral som kokaín asi rok v časoch Sgt. Peppra. Kokaín a možno trávu aby som to vyvážil. Nikdy som sa však do kokaínu nezbláznil. Ukázali mi ho a najprv to vyzeralo ok, ako niečo nové a stimulujúce. Keď ste to však začali brať, rozmýšľali ste – Hm, toto nie je tak kúl myšlienka, hlavne, keď ste mali tie strašné odoznenia drogy.” Ani John kokaín zrovna nemusel: “Mal som ho vtedy veľa ale nemám ho rád. Je to blbá droga. Celá vaša koncentrácia sa zameriava iba na ďalšiu dávku.” V ich pesničke Come Together sú narážky na kokaín.

Beatles vyskúšali aj to najhoršie, čo zabilo aj Janis Joplin – heroín. Prvýkrát ho vyskúšali v 1965. Paul McCartney opisuje svoj zážitok: “Vyskúšal som heroín iba raz. Aj vtedy som si neuvedomil, že som ho zobral. Iba mi niečo podali na fajčenie a až potom som si uvedomil, čo to bolo. Nič mi to neurobilo, čo bolo šťastie, pretože si nechcem predstaviť, čo by sa stalo, keby som sa vydal touto cestou.”

Faktom je, že John Lennon si vybudoval závislosť na heroíne. Hovoril, že: “Heroín. Žiadna sranda. Nikdy som si ho nepichal alebo tak. Šnupali sme, keď sme cítili bolesť. Myslím, keď sme nemohli ďalej a ľudia boli na nás zlí… Brali sme Háčko, pretože Beatles a ich priatelia nám robili zle. A dostali sme sa z toho. Nikdy sme si k tomu spolu nesadli a nakoniec prišli iné veci. Ale nezabudol som.” Yoko je však otvorenejšia: “Chvalabohu sme si nikdy nepichali, lebo sa bojíme ihiel. To nás asi zachránilo.”

Legenda Beatles skončila kariéru v 70tych rokoch, keď všetci vydali vlastné sólo albumy. V hudobnom svete sa hovorí, že ich rozbila Yoko Ono. John vskutku nebol nadšený z toho, ako sa k nej ostatní chrobáci správali. V 1980 však prišlo k atentátu, keď Johna postrelil Mark Champan. John na zranenia podľahol. Éra Beatles definitívne skončila, no ostatní chrobáci žili zo svojej slávy ďalej. Nikdy nebudú zabudnutí. A bohužiaľ ani ich drogové experimenty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.