Backstreet Boys: temná stránka sladkých chlapcov

Backstreet Boys: temná stránka sladkých chlapcov

Backstreet Boys je fenomén 90tych rokov, ktorý kompletne pobláznil snáď všetky dievčatá generácie. Je to jedna z najúspešnejších “boybandov”, teda chlapčenských skupín. Ťahúňmi kapely boli vždy Nick Carter, AJ McLean a Brian Littrell. Kapelu dopĺňali ďalší “pekní hoši” Kevin Richardson a Howie D. Už ich debutový album Backstreet Boys im priniesol medzinárodnú slávu, tie ďalšie ako napríklad Backstreet`s Back už boli tiež veľké komerčné úspechy. Koncom 90tych rokov sa však na dva roky odmlčali a ich ďalšie hudobné počiny sú len tieňom bývalej slávy. Je to bohužiaľ tak, že kapely typu Backstreet Boys sú generačné záležitosti. Puberťáčky odrastú a pre tie dorastajúce sú už chlapci jednoducho starí. No netreba zabúdať, že BSB predali viac než 130 miliónov nahrávok a stali sa jednými z najpredávanejších boybandov v histórii. Je to tiež prvá kapela od dôb Sade, ktorá dosiahla umiestnenie v Top 10 Billboard 200 s prvými deviatimi albumami. Ako boyband sú s týmto rekordom jediní. Majú tiež svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Príbeh Backstreet Boys je príbehom komercionalizácie populárnej hudby, ktorá začala naplno v 90tych rokoch. Chalani sa dali dokopy vlastne na inzerát Loua Pearlmana, ktorý chcel dať dohromady chlapčenskú vokálnu skupinu. Takže spravil klasický kasting a prvý ním prešiel McLean. Postupne povyberal ostatných a kapela bola na svete. Dal im meno Backstreet Boys – tiež jasná kalkulácia – nazval ich podľa Backstreet Market v Orlande, kde sa schádzal mládež. Chlapci začali vystupovať na rôznych miestach ako Vodný svet v Orlande. Prišla ponuka od vydavateľstva a chlapci vydali prvý album.

Album sa uchytil a prišla sláva. Chlapci hrali po celej Európe a plnili stránky časopisov pre mladých. Kto v tej dobe kupoval Bravo, ten mal pocit, že s každej stránky na neho vyskočí minimálne Nick Carter. Málokto však vedel, že Nick nemá až taký ružový život, ako si mnoho ľudí myslelo. Nickovi rodičia boli závislí na alkohole a ako to už býva, v ich šľapajach nasledoval aj on. Okrem alkoholu skúšal kokaín, extázu a lieky proti bolesti. Dokonca Nick spomína, ako prvýkrát vyskúšal alkohol v dvoch rokoch. “Rodinná legenda hovorí, že keď som mal dva roky, vliezol som do skladu liehovín kde ma nachytali, ako prvýkrát pijem. Moji rodičia sa na tom vždy smiali. Ja tiež, určitý čas, no potom som sa už na tom nikdy nesmial.” Nick tvrdí, že jeho matka a otec boli ťažkí alkoholici a myslí, že to bolo kvôli problémom s peniazmi.

Nick začal naplno chlastať ako teenager. “Začal som veľa piť ako teenager a potom som v 18. – 19. prešiel na drogy. Najprv marihuana, potom kokaín, extáza, lieky na predpis a iné.” Naplno sa pilo aj v Backstreet Boys. “Pili sme pivo s panákmi a dávali sme si, až sme dosiahli polokomatózny stav, keď sme boli ospalí a letargickí. Vtedy sme si dali kokaín, aby nás opäť naštartoval… Moja skupina urobila z party extrémny šport.” Vďaka alkoholu sa u Nicka rozvinula kardiomyopatia, teda oslabenie srdca. Nick si uvedomil, že je tu vážny problém. “Pil som, drogoval a žil na párty až som bol z toho paralyzovaný a skončil som s diagnózou. Zobudil som sa v hotelovej izbe a srdce mi bilo tak šialene, že som nevedel zaostriť zrak. Srdce bilo tak hlasno že som si myslel, že niekto klope na dvere. Rozhodol som sa, že moje telo sa ma snaží upozorniť posledný krát… bude zmena alebo zomriem.”

Nick tiež randil s Paris Hilton, pričom sa sťažoval, že je party životný štýl nebol pre neho. Ako hovorí, Paris “živila moje nahoršie impulzy, čo sa týka party života.” Tvrdí, že v čase, keď spolu chodili, sa veci tak zhoršili, že to “mohlo skončiť tragédiou… v časoch, keď boli moje problémy najväčšie, som bral extázu, kokaín a vypil fľašku vodky za jeden večer.” 

Nick obviňuje hlavne extázu za to, že teraz má záchvaty depresie. Zobral fakt veľké množstvá amfetamínov, takže mu to natrvalo zmenilo mozog. Aj Nickovi súrodenci mali problémy s alkoholom a drogami. Jeho brat Aaron, tiež hviezdička 90tych rokov, bol na odvykačke v 2011 a jeho sestra Leslie zomrela v 25, pravdepodobne na predávkovanie liekmi na predpis.

AJ McLean tiež bojoval s alkoholom a drogami. Možno ešte viac ako Nick. Ako hovori: “Vyhol som sa `guľke` viackrát – v alkoholizme, v predávkovaní, vo všetkých veciach, ktoré sa mi mohli stať. Veľakrát som mohol byť v hlbokých `sračkách`, no môj anjel strážny bol pri mne. Teraz som čistý, som šťastný a mám krásnu rodinu. Život nemôže byť lepší. Je to neustály boj, no som šťastný a to je všetko, nad čím rozmýšľam.” AJ bol na odvykačke trikrát.

Pikoškou je, že ich pôvodný manager Lou Pearlman sa ocitol vo väzení, pretože bol zapletený do Ponziho schémy – pyramidovej hry – ktorá obrala ľudí o 300 miliónov dolárov. Spreneveril aj peniaze Backstreet Boys. Dokonca Lou vytvoril `N Sync aby nahradil Backstreet Boys. Lou jednoducho chcel vybudovať impérium viacerých boybandov, no prerátal sa. Bol príliš chamtivý a toto ho nakoniec dohnalo do väzenia.

Backstreet Boys je ukážkou toho, že za pozlátkou vytvorenou PR profesionálmi a reklamnými mágmi sa skrýva tvrdý, krutý a neférový svet, ktorý domnelé hviezdy “pomelie” a vypľuje. Nick skončil na drogách a alkohole, AJMcLean tiež. Vyzerá, že ostatní traja chalani z kapely sú v poriadku. Brian Littrell, ďalší ťahúň, na ktorého speve veci stáli, je našťastie oddaný kresťan od 8 rokov a drží sa od drog stranou.  AJ hovorí, že aj vďaka nemu kapela vydržala. “Tak ako aj ja, Brian mohol jednoducho hodiť uterák do ringu. No on je oddaný chalan orientovaný na výsledok. Viem, že to zvládne až dokonca.”

Backstreet Boys budú žiť už len zo svojej bývalej slávy, podobne ako mnoho podobných kapiel. Vždy sa nájdu fanúšikovia, čo si radi zaspomínajú. Otvorili však cestu mnohým novodobým boybandom ako napríkal One Direction. A na ich príklade vidíme, že akýkoľvek úspech je, vždy je tu hrozba, že človek podľahne zlému vplyvu. Nick aj AJ by o tom mohli rozprávať hodiny…

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.