Avicii: odvrátená strana modernej tanečnej hudby

Avicii: odvrátená strana modernej tanečnej hudby

Tim Bergling (*1989 +2018), známy v hudobnom svete pod pseudonymom Avicii, bol švédsky muzikant, DJ a producent. Už v 16 rokoch začal s kariérou tak, že posielal svoje remixy na online fóra s elektronickou muzikou, čo nakoniec viedlo k podpisu svojej prvej nahrávacej zmluvy. V 2011 prišla sláva – singel Levels. V 2013 Avicii vydáva debutový štúdiový album True, pričom ho začína uznávať aj kritika. Dostal sa do Top 10 vo viac než 15 krajinách a v Austrálii, Švédsku, Dánsku a v USA dosiahol prvé priečky. Druhý štúdiový album Stories nasledoval v 2015 a v 2017 vydal EP s názvom Avīci (01) a ohlásil, že prestáva s vystupovaním kvôli zdravotným problémom.

Avicii bol iba na začiatku svojej kariéry, napriek tomu mal na konte celkom peknú zbierku hitov. Príliš skoro “vhupol” do víru slávy, koncertov, nekonečných party, kde mu nikto nevedel povedať nie. Život DJa je plný stresu, od ktorého si Avicii pomáhal ako vedel – drogami a alkoholom. Ako sa vyjadril jeho známy: “Každý ho uctieval no nik ho nepoznal. Všetci okolo neho boli tak očarení jeho prítomnosťou, že nik ho nezastavil v užívaní drog.” Ľudia z komunity elektronickej tanečnej muziky hovorili: “Išiel na to fakt tvrdo. A tvrdo počas viacerých rokov. Nik mu nepovedal, aby vyhľadal pomoc, pretože aj tak by nikoho nepočúval…. Začal s kariérou veľmi mladý a bolo toho príliš veľa, čo nevedel zvládnuť. Keď začal byť slávnym, mol neustále na ceste a tour. Nikdy nemal normálny život školáka jeho veku…. Jednoducho nevedel prestať so svojim životným štýlom, ktorý si vytvoril a nebolo nikoho, kto by ho zastavil”

Drogy a alkohol ho nakoniec doviedli až na operačnú sálu, kde mu odstránili žlčník a slepé črevo. Avicii skončil s diagnózou chronická pankreatitída, čo je vlastne dlhodobý zápal podžalúdkovej žľazy. Prejavuje sa bolesťami v oblasti brucha, pridružujú sa pocity nafukovania a sťaženého trávenia. Niekedy prichádza celková schvátenosť a studený pot. Je to veľmi nepríjemné ochorenie pre DJa, ktorý je neustále na cestách a na vystúpeniach musí byť zdrojom energie, ktorá “napája” všetkých tancujúcich.

Za Aviciiho problémami stál alkohol, ktoré pil veľké množstvo, aby odbúral stres a neskôr drogy, najmä lieky proti bolesti, ktoré boli na báze ópia. Ako sám povedal: “Cítil som sa, akoby som bol neustále v hmle, akomsi opare. Neviem, ako dlho to bude trvať a doktori to nevedia tiež.” Avicii si priznal, že bol naivný. Vyjadril sa: “Bol som na týchto liekoch. A (doktori) mi hovorili – to je v poriadku, to nie je návykové… Bral som všetky tieto lieky, ktoré vraj neboli návykové… a cítil som po nich úzkosť. Takto to trvalo a ja som začal znovu vystupovať.” Avicii povedal: “Percocets je heroín. Nepomohol mi v bolesti. Dal mi niečo, čo mi nepomohlo so bolesťou, ale keď ti doktor povie, myslíš si, že má pravdu.”

Situácia sa výrazne zhoršila po tom, čo lekári odporučili Aviciimu, že nemá jesť ani piť, než prestanú príznaky pankreatitídy, čo znamená, že žil vlastne iba na liekoch. Dospelo to tak ďaleko, že Avicii varoval svoj manažment, že zomrie ak neprestane s vystupovaním. Preto prišlo v 2016 k rozhodnutiu prestať vystupovať. Avicii odpáli svoju poslednú šou na Ibize a utiahol sa do ústrania.

Pred pár dňami prišla správa ako blesk z jasného neba. Iba 28-ročný hudobník zomrel v Ománe, kde bol s priateľmi. Ako povedal jeho známy: “Je to smutné, ale každý v komunite elektronickej tanečnej hudby tušil, čo sa stane, obzvlášť po jeho posledných operáciách.”

Zatiaľ sa nevie, čo bolo presne príčinou smrti Aviciiho. Polícia zistila, že na mieste jeho smrti sa našli drogy. Rodina naznačuje, že Avicii spáchal samovraždu, pretože dlhodobo bojoval s úzkosťou a depresiami, ktoré sa vystupňovali v týždňoch pred jeho smrťou. Ako znie oficiálne vyjadrenie rodiny: “Náš milovaný Tim bol hľadač, krehká umelecká duša, ktorá hľadala odpovede na základné otázky… Extrémny perfekcionista, ktorý cestoval a pracoval tvrdo na miestach, ktoré vedú k extrémnemu stresu… Keď prestal cestovať, chcel nájsť vo svojom živote rovnováhu a byť šťastný. Chcel byť schopný robiť to, čo miloval najviac – muziku… Skutočne bojoval s myšlienkami o zmysle, živote, šťastí. Nemohol už ďalej. Chcel nájsť pokoj. Tim nebol stvorený pre obchodnú mašinériu, v ktorej sa ocitol: bol citlivý chalan, ktorý miloval fanúšikov, no nenávidel svetlá reflektorov.”

Život DJa vyzerá ako sen: chodíš na exotické miesta, platia ta za to, že robíš party a uznávajú ťa, všetci ti vravia, aký si úžasný a zasypávajú ťa peniazmi, kokaínom, chlastom, sexom – čímkoľvek, čo chceš. No v skutočnosti je to o zvláštnej komunite plnej stresu, chlastu a drog, ktorá žije v súkromných lietadlách a hoteloch, spáva veľmi nepravidelne, týždne až mesiace nevidí svojich blízkych a zažíva neuveriteľný stres. Mnohí DJi to nezvládnu, napr. Erick Morillo ostal závislý na kokaíne, Benga skončil so schizofréniou, ktorú pripisuje rokom vystupovania plným drog. Až 60 % týchto muzikantov zažíva depresie.

Aviciiho smrť zatiaľ nie je vyšetrená. Ak to bola samovražda, pripomína to príbeh Chrisa Cornella, ktorý tiež spáchal samovraždu po tom, čo zobral lieky. Nech sa stalo čokoľvek, škoda mladého talentovaného života. No kto Aviciiho poznal, vedel, že po rokoch alkoholu, problémov so zdravím a psychických potiaží to ani inak skončiť nemohlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.