Alicia Keys: spojenie s reálnym životom

Alicia Keys: spojenie s reálnym životom

Alicia Aguello Cook (*1981), ktorú celý svet pozná skôr pod pseudonymom Alicia Keys je americká speváčka, hudobníčka a textárka. Nedajte sa však pomýliť vzhľadom ani typom hudby, ktorú Alicia robí. Je to vyštudovaná klaviristka, pričom prvé piesne komponovala už ako 12-ročná. V 15 mala podpísanú nahrávaciu zmluvu s Columbia Records. Už jej debutový album Songs in A Mirror bol komerčne úspešný a singel Fallin sa z neho umiestnil na prvej priečke v Billboard Hot 100 a vyniesol jej predaj vyše 12 miliónov nahrávok. Aj druhý album The Diary of Alicia Keys vypustil do sveta viaceré skvelé hity. Keď prišiel jej prvý live album Unplugged, Alicia s ním debutovala na prvej priečke hitparády. Alicia má za sebou veľa úspechov. Napríklad nahrala song Another Way to Die pre film o Jamesovi Bondovi.

Čoho sa Alicia chytí, to je úspešné. S rapperom Jay Z nahrala Empire State of Mind a získala zaň Grammy za najlepšiu rapovo/spevácku spoluprácu. Za Girl on Fire dostala Grammy za najlepší R&B Album. Fakt sa dá povedať, že čo album, to úspech. Alicia získala obrovské množstvo cien, medziiným 15 Grammy, 17 NAACP Image Awards, 12 ASCAP Awards, je v pesničkárskej Sieni slávy. Doteraz predala viac než 65 miliónovo nahrávok. Považujú ju za hudobnú ikonu. Časopis Time ju zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí za rok 2005 a 2017. Okrem hudobnej sféry sa Alicia zaoberá aj filantropiou a humanitárnymi prácami. Spoluzakladala organizáciu Keep a Child Alive, ktorá sa zaoberá bojom s HIV/AIDS.

Alicia vyrástla skutočne s multinárodných pomerov. Otec bol Afroameričan, matka zo Sicílie. Volá sa podľa portorickej krstnej mamy. Toto je určite jeden z koreňov jej hudby, ktorá vychádza z rôznych kultúr. Otec ich opustil, keď mala iba dva roky. No ju to nezlomilo. Ako povedala: “Nie som s ním v kontakte. To je v poriadku. Keď som bola mladšia, trápilo ma to, hnevalo. No ukázalo mi to, aká silná bola moja mama. Tiež chcem byť taká. Možno to bolo takto lepšie.” Spolu s matkou žili v jednoizbovom byte a matka mala tri práce, aby zabezpečila pre Aliciu všetko potrebné. To Aliciu naučilo spoliehať sa samu na seba a tiež, ako prežiť. Keď si to tak vezmete, Alicia mala všetky predpoklady stať sa feťákom. Žila v susedstve Hell’s Kitchen, štvrte so strašnou reputáciou. Od mladého veku bola vystavená násiliu na uliciach, drogám, prostitúcii. Mnohí jej robili sexuálne návrhy už ako dieťaťu. Ako to popísala: “Vyrástla som uprostred všetkého. Chodila som sama po uliciach, sama vlakom, domov som chodila o tretej ráno sama, tak to bolo. Mesto na mňa malo veľký vplyv… Skutočne som videla všetko: každé negatívum, ktoré som len mohla vidieť.” Dokonca na svoju obranu nosila podomácky vyrobený nôž. Bola veľmi opatrná, nosila šaty, ktoré nikoho nevyzývali a vyzerala v nich viac ako chalan než ako dievča. Ako hovorí, za to, že nasledovala vždy správnu cestu vďačí svojej tvrdej matke. Mnohých, ktorých poznala z detstva, sú mŕtvi alebo vo väzení. Matke vďačí za to, že už ako malé dievča bola dospelá a vedela sa o seba postarať. Pritom matka jej dala všetko a robila skutočne ako blázon, aby mala všetky možnosti.

Matka ju povzbudzovala, aby vyskúšala všetko – hudbu, tanec, divadlo, gymnastiku, aby sa jednoducho našla. To ju tak zamestnávalo, že prvé “vyhorenie” zažila ešte pred dospelosťou. Totiž keď mala 13, matke povedala, že už je toho veľa. Tak jej poradila, aby sa sústredila na klavír. A Alicia až do 18. študovala klasickú hudbu. To jej dalo nielen “remeslo”, ale tiež disciplínu. Naučila sa tvrdo pracovať, aby dokázala robiť vlastnú skvelú hudbu. Veľa času strávila v Harleme, ktorý ju tiež sformoval. Ako povedala: “Harlem ma vychoval v rôznych oblastiach. Naučil ma rýchlo myslieť, ako hrať hru, naučil ma líderstvu, ako sa dostať zo špatných situácií, keď potrebujete, ako sa na seba spoľahnúť.”

Alicia je sebavedomá úspešná žena. Na drogy a závislosť ma jasný pohľad. Priznáva, že možno keby nebolo muziky, tak sa vydá na cestu zločinu. Ako hovorí: “Dospievanie bolo tvrdé. Mohla som sa vydať ktoroukoľvek cestou. Vyrástla som v prítomnosti drog a gangov a poznala som decká, čo boli po uši v oboch… Mala som šťastie, že som mala svoju matku a starú mamu… Bola som tvrdé dieťa, no nechcela som, aby to bola moja budúcnosť. Je mi smutno, keď si pomyslím, že veľa mojich priateľov nemohlo uniknúť.”


Alicia Keys od detstva poznala tvrdú prácu a drinu. Neuveriteľne na sebe pracovala, aby sa dostala z pomerov, v ktorých vyrástla. Potvrdzuje to fakt, že my sami sa rozhodujeme o svojom živote. Aj keď sú drogy všade okolo, neznamená to, že človek musí po nich automaticky siahnuť. Podobne ako Jennifer Lopez, aj Alicia sa rozhodla ísť vlastnou cestou, na ktorú drogy nepatria. Takto vyzerá silný a sebavedomý človek, čo vie, čo chce od života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.