Pravdivé údaje

Vo svete sa o drogách veľa hovorí – na uliciach, v školách, na internete a v televízii. Niečo z toho je pravda, niečo zase nie. Veľa z toho, čo ľudia o drogách počujú, pochádza od tých, ktorí ich predávajú. Bývalí drogoví díleri priznali, že by povedali čokoľvek, len aby iní drogy kúpili. Drogoví narkobaróni zarábajú na drogách dostatok peňazí na to, aby si “kúpili” médiá, políciu, sudcov a beztrestne ničili životy miliónom ľudí na celom svete. Ale raz za čas sa niekto uplatniť nedá – pozrite sa na to, čo všetko sa našlo pri policajnom zásahu u jedného mexického narkobaróna.

Nenechajte sa oklamať. Na to, aby ste sa vyhli závislosti od drog a aby ste mohli pomôcť svojim priateľom, potrebujete pravdivé údaje. To je dôvod, prečo sme pre vás pripravili brožúrku Pravda o drogách.

Nájdete v nej napríklad aj záver toho príbehu chalana z Bratislavy:

Jeden piatkový večer sme išli s chalanmi do mesta, trošku sa zabaviť, ale hlavne zarábať. Boli sme partia chalanov, všetci sme sa poznali už zo základnej. Predávali sme drogy každému, kto bol dosť hlúpy na to, aby si ten bordel od nás kúpil. Bolo mi naozaj jedno, komu to predám, ja som to nebral a mal som z toho naozaj pekné peniaze. Tento piatok sa ale môj postoj zmenil. Obehali sme naše stále podniky, kde sme mali už aj stálu „tržbu“, potom sme sa spolu vybrali do posledného podniku. Mal som pri sebe už len 5 ekín (pouličný názov pre extázu), no kamaráti toho mali pri sebe ešte dosť. V tom prišla policajná razia… policajti boli všade a všetci sa snažili utiecť. Nevedel som sa dostať ani na záchod, kde by som to spláchol a tak mi neostalo nič iné ako ich prehltnúť. Cez raziu som prešiel. Pustili ma von. Videl som, že kamarátov zadržali, no ja som utekal a…

chlapec z Bratislavy

Rovnako v nej nájdete informácie z prieskumu, ktorý bol urobený Ústavom informácií a prognóz školstva medzi žiakmi základných a stredných škôl na Slovenku na jar v roku 2012. Výsledky hovoria o tom, že skoro každý štvrtý žiak 7., 8. a 9 ročníka základnej školy a každý tretí študent 1., 2. a 3 ročníka strednej školy už vyskúšal nejakú nelegálnu drogu!

Čo najčastejšie vedie mladých ľudí k tomu, aby začali brať drogy? Odpovede sa dozviete z brožúrky Pravda o drogách.

Drogy nie sú “novinkou” dnešnej doby. Ich užívateľmi boli napríklad aj nacisti na čele s Hitlerom. O tom ako, kým a na aké účely boli drogy používané počas druhej svetovej vojny sa dozviete v tomto článku.

Téme drogy je venovaných niekoľko dokumentov, ktoré podávajú osobné výpovede tých, ktorí drogami prešli alebo nimi stále prechádzajú a snažia sa z nich dostať. Pozrite si osobné spovede ľudí – Slovákov, ktorým drogy zmenili život.

Drogám a životu narkomanov je venovaný aj šesťdielny seriál českej televízie “Když musíš, tak musíš”. Nájdete v ňom reálne výpovede reálnych ľudí o ich živote v špine a na okraji spoločnosti. Budete vidieť ako bojovali, vyhrávali aj prehrávali. Ako droga menila ich dušu aj telo. Dozviete sa, ako ľahko sa dá do drogového pekla dostať a ako ťažko je z neho vyjsť von. Pripravte sa na silný zážitok.

Slovensko bez drog vykonáva prednášky na základných a stredných školách od roku 2009 . Odvtedy sme urobili veľké množstvo prednášok, na ktorých sa zúčastnilo mnoho detí (aktuálne čísla o počte prednášok a ich účastníkoch nájdete tu). Vďaka našej činnosti dostalo pravdivú informáciu o tom, čo sú to drogy, ako fungujú a prečo sú nebezpečné obrovské množstvo detí. A mnohé z nich sa práve vďaka našim prednáškam rozhodli, že drogy nikdy užívať nebudú.

A táto práca prináša reálne výsledky. Podľa prieskumov bol na Slovensku prvýkrát za dlhé roky zaznamenaný pokles užívania najpopulárnejších drog medzi mladými (marihuana, alkohol) v roku 2011, od kedy neustále klesá. Pozrite si graf vedľa, ktorý dokazuje naše slová.

Našim skromným želaním je, aby sa pravda o škodlivosti všetkých drog dostala k žiakom skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov. Tí im totiž hovoria o tom, ako im drogy pomôžu a akí budú „cool“, keď ich zoberú.

Potrebujeme byť rýchlejší ako drogoví díleri a vyplniť informačné vákuum o drogách. Jedine tak môžeme zastaviť nepriaznivý trend užívania drog žiakmi základných a študentami stredných škôl!